Спеціальні потреби

США звинувачують Кремль в авторитаризмі


Розвал Радянського Союзу у 1991 році породив надію, що Росія демократизує свій режим. Хоча Кремль й справді надав у ті часи більшу свободу засобам масової інформації, політичним партіям та неурядовим організаціям, - таку ж свободу отримали й злочинці.

Але сьогодні офіційні представники Сполучених Штатів занепокоєні, що Кремль повертається до авторитарного правління. Виникає запитання, чи не викличе це погіршення у відносинах між Вашингтоном і Москвою? Приміром Віце-Президент США Ричард Чейні заявив, що певні дії уряду Росії – контрпродуктивні, і можуть вплинути на відносини з іншими країнами. Однак президент Володимир Путін відповів на недавню критику з боку американських високопоставлених кіл натяком на хижацьку суть Сполучених Штатів. Зокрема він сказав таке: «Ми бачимо, що діється в світі. Товариш вовк, так би мовити, знає кого їсти. Він слухає та їсть».

Між тим Державний Секретар Кондоліза Райс каже, що деякі елементи демократії в Росії «схоже простують в хибному напрямку», про що свідчить розправа над неурядовими організаціями. Але президент Путін твердить, що Росія створює свою власну версію демократичного правління. Він називає її «суверенною демократією». Виступаючи нещодавно з аналізом цих питань у Вашингтоні, впливовий московський політолог Сергій Марков заявив, що замість Росії критикувати слід Сполучені Штати. «Коли я дивлюся на Ірак, то, гадаю, що не Росія простує в хибному напрямку. Невірним шляхом радше йдуть Сполучені Штати», - сказав він.

Дещо іншої думки притримується Майкл Макфол, професор Стенфордського університету. Зокрема він зауважує: «Не розумію, чому розмови про Америку та Ірак можуть служити вибаченням за те, що діється в Росії. Більше того, я би сказав, що таке порівняння - не рівнозначне, бо в противагу сьогоднішній системі Росії, у США існують механізми виправлення всіх існуючих на мою думку негараздів американської демократії».

Макфол, який застережливо ставиться до адміністрації Буша, як приклад цитує матеріали передових американських газет з критикою урядової програми несанкціонованого судом прослуховування розмов американських громадян. За словами експерта, російські ЗМІ так відверто Кремль критикувати не можуть. Сергій Марков визнає, що попри прагнення росіян Росія - все ще не демократія. За його словами, проблему становило ототожнення демократії в Росії дев'яностих з анархією, мафіозними вбивствами на вулицях міст, шахрайством, корупцією, незаконною приватизацією та втратою міжнародної довіри. ‘‘В результаті справа демократизації відійшла на 4 місце в списку російських пріоритетів, після таких питань, як безпека, стабільність та економіка’’, - додає московський експерт. Натомість офіційні представники США кажуть, що всі ці наболілі питання можна буде легше полагодити саме тоді, коли в державі встановиться демократичне управління. ‘‘Це стосується не лише Росії, а й інших країн’’, - додають вони.

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG