Спеціальні потреби

Стосунки між США та Іраном дедалі загострюються


Офіційні дипломатичні стосунки між Сполученими Штатами та Іраном розірвалися ще понад 25 років тому. Наразі ''млявими'' можна назвати зв'язки і між громадянами обох країн. Чи не тому адміністрація Президента Буша вдалася до кардинального кроку, - вона заявила про намір подати руку народові Ірану. Втім, такий її підхід дехто вважає доволі суперечливим.

Словесна війна між Сполученими Штатами та Іраном загострюється. Нещодавно віце-Президент США Ричард Чейні заявив, що Америка не дозволить Іранові володіти ядерною зброєю. На що заступник секретаря Верховної національної Ради Ірану Джавад Ваеіді відповів, що якщо США обирають той шлях, то нехай матч розпочинається. На тлі дедалі більшої напруженості у двосторонніх стосунках, Державний Секретар Кондоліза Райс у свідченнях перед сенатським комітетом пояснила, що адміністрація Буша робить для того, щоб розпочати діалог з іранським народом.

«Ми запропонували підтримувати громадські органіації, які могли б функціонувати в Ірані і, що найважливіше, поліпшити і поширити наші зв'язки з іранським народом в освітній і культурній сферах» - сказала вона. Ці заходи належать до того, що Білий Дім називає «будуванням демократії». Державний департамент звернувся до Конгресу з проханням асигнувати додаткових 15 мільйонів доларів на підтримку іранських громадських і недержавних організацій цього року.

Цю пропозицію привітали представники багатьох таких організацій. Але, Загір Джанмогамед, який керує правозахисними програмами Міжнародної Амністії на Близькому Сході остерігає, що американським групам буде особливо складно працювати в Ірані. За його словами там панує атмосфера, в якій люди і групи, що висловлюють погляди, відмінні від позицій іранського уряду, піддають себе небезпеці. Щобільше, він вважає, що іранці, які прийматимуть гроші від США, можуть поплатитися за це своїм життям.

Одначе Аналітик Джон Калабріз з інституту дослідження Близького Сходу заявляє, що поширення американських зв'язків з іранським народом - ідея хороша, а встановлення різних тривалих каналів культурної взаємодії - явище здорове і необхідне. Такі мости просто потрібні, говорить він. І якщо вони не дадуть своїх плодів тепер, то дадуть їх згодом. Вашингтон наразі хоче, щоб ці мости обійшли іранську владу, яку він намагається ізолювати. Зокрема Кондоліза Райс говорить, що найголовніше - не ізолювати іранський народ. І ці програми по своїй суті і є саме критично-важливими для того, щоб не ізолювати народ Ірану.

Державний Департамент уже приймає заяви від людей та громадських організацій, які хотіли б одержати гроші на те, щоби працювати з громадськими групами в Ірані. Серед інших такі заяви подають організації з іранської іммігрантської громади у США, яка глибоко поділена. Калабріз побоюється, що цей факт може використати іранський уряд. На його переконання, люди в Ірані будуть ставитись до таких програм обережніше, а крім того, режим та його прихильники використовуватимуть це для того, аби дискредитувати все, що тут робиться. Програма будування демократії є лише однією частиною ширших зусиль американського уряду для встановлення зв'язків з іранським народом. Державний Департамент також планує збільшити обсяг американських телепередач до Ірану.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG