Спеціальні потреби

Актуально

Стосунки між США та Іраном дедалі загострюються

Офіційні дипломатичні стосунки між Сполученими Штатами та Іраном розірвалися ще понад 25 років тому. Наразі ''млявими'' можна назвати зв'язки і між громадянами обох країн. Чи не тому адміністрація Президента Буша вдалася до кардинального кроку, - вона заявила про намір подати руку народові Ірану. Втім, такий її підхід дехто вважає доволі суперечливим.

Словесна війна між Сполученими Штатами та Іраном загострюється. Нещодавно віце-Президент США Ричард Чейні заявив, що Америка не дозволить Іранові володіти ядерною зброєю. На що заступник секретаря Верховної національної Ради Ірану Джавад Ваеіді відповів, що якщо США обирають той шлях, то нехай матч розпочинається. На тлі дедалі більшої напруженості у двосторонніх стосунках, Державний Секретар Кондоліза Райс у свідченнях перед сенатським комітетом пояснила, що адміністрація Буша робить для того, щоб розпочати діалог з іранським народом.

«Ми запропонували підтримувати громадські органіації, які могли б функціонувати в Ірані і, що найважливіше, поліпшити і поширити наші зв'язки з іранським народом в освітній і культурній сферах» - сказала вона. Ці заходи належать до того, що Білий Дім називає «будуванням демократії». Державний департамент звернувся до Конгресу з проханням асигнувати додаткових 15 мільйонів доларів на підтримку іранських громадських і недержавних організацій цього року.

Цю пропозицію привітали представники багатьох таких організацій. Але, Загір Джанмогамед, який керує правозахисними програмами Міжнародної Амністії на Близькому Сході остерігає, що американським групам буде особливо складно працювати в Ірані. За його словами там панує атмосфера, в якій люди і групи, що висловлюють погляди, відмінні від позицій іранського уряду, піддають себе небезпеці. Щобільше, він вважає, що іранці, які прийматимуть гроші від США, можуть поплатитися за це своїм життям.

Одначе Аналітик Джон Калабріз з інституту дослідження Близького Сходу заявляє, що поширення американських зв'язків з іранським народом - ідея хороша, а встановлення різних тривалих каналів культурної взаємодії - явище здорове і необхідне. Такі мости просто потрібні, говорить він. І якщо вони не дадуть своїх плодів тепер, то дадуть їх згодом. Вашингтон наразі хоче, щоб ці мости обійшли іранську владу, яку він намагається ізолювати. Зокрема Кондоліза Райс говорить, що найголовніше - не ізолювати іранський народ. І ці програми по своїй суті і є саме критично-важливими для того, щоб не ізолювати народ Ірану.

Державний Департамент уже приймає заяви від людей та громадських організацій, які хотіли б одержати гроші на те, щоби працювати з громадськими групами в Ірані. Серед інших такі заяви подають організації з іранської іммігрантської громади у США, яка глибоко поділена. Калабріз побоюється, що цей факт може використати іранський уряд. На його переконання, люди в Ірані будуть ставитись до таких програм обережніше, а крім того, режим та його прихильники використовуватимуть це для того, аби дискредитувати все, що тут робиться. Програма будування демократії є лише однією частиною ширших зусиль американського уряду для встановлення зв'язків з іранським народом. Державний Департамент також планує збільшити обсяг американських телепередач до Ірану.

Всі новини дня

США передали Україні перелік реформ, перед засіданням донорів

Фото для ілюстрації: люди на станції в Слов'янську

Сполучені Штати запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України, повідомляє Посольство США в Україні.

"Метою цих зусиль є визначення пріоритетів і консолідація кроків з реформування разом з Україною і ключовими зацікавленими сторонами", - йдеться в повідомленні.

Результати обговорення щодо реформ не є умовою для оборонної допомоги, роз'яснили в Білому домі на запит Голосу Америки.

Напередодні засідання координаційної платформи донорів, що відбувається 26 вересня в Брюсселі, український уряд обговорює реформи з ЄС, а також зі США.

Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив у Twitter про свою розмову з генеральним директором Єврокомісії з питань сусідства та розширення Гертом Яном Купманом напередодні засідання донорів.

"Обговорили план щодо України - ключовий середньостроковий документ і продовжуємо втілювати ключові реформи: державне-приватне партнерство, будівництво, регіональний розвиток, верховенство права, тощо".

А прем'єр-міністр України Денис Шмигаль провів онлайн зустріч зі спецпредставницею з відновлення України Пенні Пріцкер. "Енергетика, розмінування, відновлення житла, критичної інфраструктури й економіки - наші найперші напрями. Рухаємось у реформах на шляху до ЄС і НАТО", - твітує Шмигаль.

В Посольстві США також нагадали, що під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським президент США Джо Байден підкреслив важливість створення сприятливого бізнес-середовища та подолання корупції.

"Так само, як ми прагнемо допомогти українському народу захистити себе зараз, ми також прагнемо допомогти йому відновитися і відбудуватися для майбутнього, включаючи підтримку реформ, спрямованих на боротьбу з корупцією, створення середовища, в якому бізнес зможе процвітати, а американські та європейські компанії захочуть інвестувати", - заявив Байден.

У Бухаресті засуджують російську атаку на території України, що межують з Румунією

Фото 26 вересня 2023 року - Росія ударила дронами по порту на річці Дунай, Одеська область. (Служба надзвичайних ситуацій через Reuters)

Міністерство оборони Румунії засудило атаки військ РФ на українську інфраструктуру, яка розташована по сусідству з кордоном Румунії.

«Міністерство у режимі реального часу відстежувало ситуацію в повітрі у районі державного кордону під час атак Росії минулої ночі на деякі об’єкти та елементи української цивільної інфраструктури. Ми рішуче засуджуємо ці невиправдані та незаконні напади», – повідомило відомство у Twitter.

Водночас Румунська служба Радіо Свобода підтвердила з посиланням на владу, що прикордонний пункт в районі румунського містечка Ісакча з населенням близько 4500 осіб закрито через здійснену російську атаку по території на українському прикордонні.

Рух на виїзд перенаправлено на пункт пропуску в районі міста Галац, повідомляє румунська сторона.

«Наразі прикордонники ППР «Ісакча» посилено обслуговують транспортні засоби на пункті в’їзду. Два пороми, які забезпечують переправу з одного берега Дунаю на інший, стоять на якорі з румунського боку», – зазначили в береговій охороні.

Також повідомляється, що в контексті ударів на українській стороні, що межує з Румунією, жителі румунського прикордоння поскаржились, що не були минулої ночі сповіщені про потенційну небезпеку через систему RO-ALERT. За повідомленнями, на лінію 112 надійшло п’ять дзвінків, деякі від жителів з району Ісакчі, про звуки вибухів.

В Інспекції з надзвичайних ситуацій повідомили, що рішення про такі сповіщення ухвалює Міноборони. У відомстві, своєю чергою, запевнили, що пильно стежать за повітряним простором у районі кордону з Україною.

Раніше сьогодні голова Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер повідомив, що російські війська цієї ночі обстріляли регіон. В Ізмаїльському районі повідомлялося про влучання у припортову інфраструктуру, пошкодження будівлі пункту пропуску і двох постраждалих.

Згодом начальниця Об’єднаного пресцентру сил оборони «Південь» Наталія Гуменюк в ефірі Радіо Свобода (проєкт Свобода.Ранок) уточнила, що пункт пропуску «Орлівка-Ісакча» між Україною та Румунією в Одеській області зупинив свою роботу через нічну атаку з боку російських військ.

У Держприкордонслужбі зазначили, що на вказаному пункті пропуску відбуваються заходи зі стабілізації.

«Ми повідомимо про відновлення пропускних операцій, а поки радимо обрати інші напрямки для перетину кордону, зокрема, автомобільний пункт пропуску «Рені», – звернулися прикордонники.

За даними Повітряних сил ЗСУ, уночі було знищено 26 із 38 «шахедів», запущених Росією по Україні, більшість над південними регіонами.

В Словаччині до влади хоче повернутися Фіцо і припинити допомогу Україні

Роберт Фіцо (праворуч) очолю партію Смер - соціальна демократія. Він закликає припинити військову допомогу Україні і виступає проти санкцій ЄС щодо Росії.

Розклад сил перед парламентськими виборами у Словаччині вказує на можливість повернення до влади колишнього прем’єр-міністра Роберта Фіцо, який каже про наміри переглянути зовнішньополітичний курс Братислави і зокрема відмовитися від активної підтримки України.

Опитування перед голосуванням 30 вересня показували лідерство (понад 20%) очолюваної Робертом Фіцо партії Смер - соціальна демократія.

Можлива зміна політики Словаччини - країни з понад п’ятимільйонним населенням - члена ЄС і НАТО, що межує з Україною, стала б новим чинником у Європейському Союзі.

Досі серед країн ЄС лише уряд Угорщини на чолі з прем’єр-міністром Віктором Орбаном відверто виступав проти санкцій ЄС щодо Росії і проти військової допомоги Україні.

Риторика лунає чітко проросійська з усім тим, як каже Орбан: що треба припинити війну і досягти миру, але майже не критикуючи те, що робить Росія.
Андрей Матішак

Від початку російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року Словаччина була серед країн, які надавали велику допомогу українцям, відкривши свої кордони для біженців, підтримуючи санкції ЄС проти Росії, і постачаючи Україні зброю.

Але Роберт Фіцо подібно до Віктора Орбана каже своїм співвітчизникам, що зростання цін та інші економічні труднощі словаків є наслідком політики Європейського Союзу і обіцяє «боротися з Брюсселем».

Смер виступає за більшу роль держави в економіці, а також проголошує соціальний захист «вразливих груп населення».

Роберт Фіцо наприклад доводить в дописах у Фейсбуку, що «антиросійські санкції» ЄС, а також європейські програми захисту клімату з обмеженнями викопних джерел енергії, призвели до того, що, як він стверджує, «Росія економічно зростає, а ЄС йде в рецесію».

Словацький журналіст Андрей Матішак говорить, що партія Смер стала «відкрито антиукраїнською і навіть можна сказати проросійською».

«Вони, наприклад, кажуть, що якщо вони урядуватимуть, то не надаватимуть Україні жодної військової допомоги. Це легка обіцянка, бо на цей час ми вже передали все, що мали і не готові віддавати нещодавно отримані від Німеччини танки Леопард. Але риторика лунає чітко проросійська з усім тим, як каже Орбан: що треба припинити війну і досягти миру, але майже не критикуючи те, що робить Росія», - розповідає Андрей Матішак зі словацької щоденної газети «Правда».

Роберт Фіцо та його соратники подібно до Орбана та угорської партії Фідес також критикують США, а однією з найнагальніших загроз для Словаччини називають імміграцію.

Партія Смер у вересні закликала закрити кордон з Угорщиною через те, що було названо напливом нелегальних мігрантів.

Спроба повернення до влади

Роберт Фіцо - один з найвідоміших політиків у Словаччині, який був прем’єр-міністром 2006-2010, а згодом 2012-2018 року.

Він пішов у відставку вимушено внаслідок масових протестів після вбивства в лютому 2018 р. журналіста Яна Куцяка, який розслідував корупцію, та його нареченої.

Ян Куцяк співпрацював з OCCRP - Organized Crime and Corruption Reporting Project (Проект висвітлення організованої злочинності та корупції), досліджуючи інтереси італійського мафіозного угрупування “Ндранґета” у Словаччині.

Оцінюючи виборчу кампанію, словацький аналітичний центр Globsec пише, що партія Смер викликає «серйозну стурбованість щодо пов’язаності членів партії з корупцією, поширенням дезінформації та прокремлівських тверджень, водночас з виступами за припинення військової допомоги Україні».

У разі успіху на виборах партія Смер напевне була б змушена створювати коаліцію і можливо після запальної кампанії під впливом союзників в уряді Роберт Фіцо приглушив би свою проросійську, антиукраїнську та критичну риторику щодо НАТО і ЄС.

Андрей Матішак вказує, що подальша підтримка Словаччиною України буде певною мірою залежати від того, які ще партії увійдуть в уряд.

«Але я вважаю, що реалії такі, що підтримка України з боку Словаччини напевне буде меншою», - прогнозує журналіст.

Соціологічні дослідження показували, що у Словаччині і досі були досить поширені настрої скептичні щодо підтримки України.

В одному з останніх опитувань служби Євробарометр у відповідь на запитання, чи згодні вони з тим, що Європейський Союз повинен і далі підтримувати Україну більшість словаків 51% відповіли ствердно, але цей показник нижчий ніж у багатьох інших країнах ЄС.

Словаччина перебуває в нижчій частині показників підтримки України у порівнянні з такими кранами як, наприклад, Португалія і Фінляндія, де згоду з тим твердженням підтримали відповідно 90% португальців і 88% фінів.

Слідча комісія ООН продовжує знаходити численні докази воєнних злочинів, скоєних Кремлем. Відео

У новому звіті слідча комісія ООН з розслідування порушень в Україні зосередила увагу на порушеннях у тих районах Херсонської та Запорізької областей, які довгий час перебували під російською окупацією.

Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео

Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00

Володимир Зеленський підтвердив, що перша партія танків Abrams вже прибула до України. Про те, що танки надійдуть цього тижня оголошував президент США Джо Байден під час зустрічі з Зеленським у Вашингтоні.

Більше

XS
SM
MD
LG