Спеціальні потреби

Влада твердить, що вибори будуть чесними


Влада зробила все можливе, щоб парламентські вибори були чесними. Учасники перегонів отримали рівні права для агітації і не зазнавали перешкод, кажуть українські урядовці. Належні умови для голосування створені як на дільницях в країні, так і за кордоном. Президент готовий співпрацювати із політичними силами, які переможуть, але не виключає, що доведеться скористатися конституційним правом розпуску парламенту.

Презедент Ющенко каже, що не чув значних нарікань від спостерігачів та учасників виборчого процесу. Всі мали рівний доступ до ЗМІ та можливості агітувати. Хоча представники влади визнають – одна з найбільших проблем – неточність списків виборців та помилки у них. Не зважаючи на це, президент скоріш за все не підпише закон, який дозволяє вносити виборців у списки в день голосування. Про це заявив голова секретаріату глави держави Олег Рибачук:

«Я не буду говорити про європейську практику, де вже за 15 днів до виборів припиняєься будь-яке внесення змін до списків. Ви не можете звинуватити владу в тому, що вона не зверталася до виборців із закликом перевірити своє прізвище у списках. Я пам`ятаю, що ми ледь не півроку назад про це почали говорити. З усіх екранів, в усіх виступах ми закликали виборців прийти і перевірити своє прізвище».

Втім Центральна виборча комісія роз`яснила, що незначні виправлення у списках можна вносити й у день голосування навіть без рішення суду. Це можуть зробити голова та секретар дільничної комісії. Закон надає їм такі повноваження. Тому навіть люди, прізвища яких написані із помилками, зможуть безперешкодно проголосувати.

Повністю реалізувати своє виборче право отримають можливість і громадяни, які перебуватимуть за межами України. За даними МЗС, в закордонному виборчому списку – майже 400 тисяч громадян. Для них створили 116 дільниць у 78 країнах. Заступник голови МЗС Микола Маймескул запевняє, що рівні права голосувати отримають як ті, хто перебуває за кордоном на законних підставах, так і нелегали. Жодних репресій щодо останніх не буде, каже вiн:

«Хай він не турбується, що хтось там щось йому зробить якісь неприємності. Ні! Він є громадянин України. Хоче він проголосувати, він проголосує без будь-яких вийнятків».

В Україні все частіше починають говорити й про те, що буде після виборів. Експерти й надалі впевнені – жодній політичній силі не вдасться самостійно сформувати уряд. А тому прогнозують різні варіанти коаліцій. Як із колишніх партнерів з помаранчевого табору, так і біло-блакитного. В секретаріаті президента припускають ймовірність розпуску новообраного парламенту, якщо Раді протягом визначеного Конституцією терміну не вдасться сформувати новий уряд. Знову Олег Рибачук:

«Зміни до конституції передбачають такі дії президента. В секретаріаті при аналізі можливої ситуації після виборів такий варіант теж проробляється. Але ймовірність його імплементації, як сказали б знавці української мови, виключно залежить від професійності Верховної Ради».

Не зважаючи на запевнення влади про чесність виборів, ціла низка політичних сил вирішила не покладатися на офіційні дані. Декілька блоків планують проводити власні екзит-поли та паралельний із ЦВК підрахунок голосів. Перші результати будуть оголошені відразу після закриття дільниць.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG