Спеціальні потреби

Нинішня кампанія в Україні не без парадоксiв


Усі партії та блоки мали рівні можливості донести свої ідеї до виборців, але з цієї можливості не скористалися. Цю думку поділяють як експерти, так і пересічні громадяни. З цим кампанія так і не стала боротьбою ідей та програм, а натомість боротьбою брендів, гасел і технологій.

Попри численні прогнози, з наближенням виборів не відбувається масованого викиду компромату, а “чорного піару” на українських телеканалах навіть поменшало. Такого висновку дійшов, за результатами останнього моніторингу змісту телепрограм, громадський комітет “Рівність можливостей”. Телеканал “Інтер”, який раніше ловили на застосуванні маніпулятивних технологій, уже не так зловживає маніпуляціями; нейтральнішим став НТН, і навіть на російських каналах, що мовлять на Україну, уперше за всю виборчу кампанію блок “Наша Україна” отримав 11 секунд в позитивній тональності.

Телеканали, розподілені за своїми політичними симпатіями, бавляться дрібницями. На каналі НТН, відомому своїми антипатіями до “Нашої України”, Петра Порошенка зробили особисто винним у виникненні придністровського конфлікту; на П`ятому, який недолюблює БЮТ і Партію регіонів, бютівця Шкіля звинуватили у зраді під час акції “Україна без Кучми” і з видимою втіхою смакували чергову обмовку, допущену регіоналом №1 Януковичем, який недоречно привітав чернігівську громаду із закінченням Великого посту, в той час як піст насправді тільки розпочався.

Як відзначають експерти комітету “Рівність можливостей”, чи не вперше за всю історію виборів в Україні партії і блоки мали рівний доступ до ефіру і газетних площ і могли вільно доносити свої ідеї до виборців. Парадокс полягає в тому – каже голова Комітету Олександр Чекмишев – що можливостями мало хто скористався:

«Забезпечення принципу рівності можливостей було максимальним, але дуже велика кількість реальних політичних гравців, не тільки аутсайдерів просто цим не скористалася. І свідченням цьому, що незважаючи на ініціативу кількох каналів, і 1+1, і П”ятого, фактично ми не бачимо повноцінних дебатів. Ведучи кампанію на основі гасел, брендів, помітних особистостей, партії самі не захотіли, щоб їхні програми аналізувалися, вони не захотіли пропонувати суспільству реальні механізми вирішення проблем, і тому вони просто злякалися дебатів і втекли з них фактично».

Вибори так і не стали боротьбою програм та ідей, -- відзначають аналітики. Популізм і поверховість кампанії веревершив усе, що досі відбувалося в Україні. Ідейну порожнечу змагань відчувають і виборці. І як кажуть кияни, яких я розпитувала на вулицях міста, передвиборча агітація коли й діє, то хіба що їм на нерви:

- «На мій вибір -- ні, не впливає».

- «Та ні, мабуть, не впливає. В мене вже є своє переконання, тому не впливає».

- «Мені кажеться, така грязь, що аж гидко дивитись на це все».

- «Мені однаково, хай що хочуть, те й роблять. У мене своя думка, а вони хай собі прапорами розмахують, заманюють, комусь щось платять».

- «Дуже багато реклами, дуже багато обіцянок, але коли вибори проходять – усе стихає і всі забувають про ті обіцянки, які роздавали. Знаєте, це як таке собі шоу. Сьогодні є, а після 26-го не буде».

- «Дратує. По-справжньому дратує. Тому що вже люди трошки стомилися від цих виборів. В житті нічого не міняється, тільки вибори відбуваються щороку».

- «Діє. Вона просто набридла, оці гасла, реклами, просто набридло все».

Інше за темою

XS
SM
MD
LG