Спеціальні потреби

Україна i США регулюють усиновлення дiтей


Україна і США підпишуть угоду про контроль над усиновленими дітьми; з 1 травня в Україні почне діяти урядовий орган з усиновлення та захисту прав дитини. Наразі ж спеціалісти визнають: контроль за міжнародним усиновленням в Україні вкрай слабкий.

Недавній скандал зі смертю російської дівчинки від руки прийомних американських батьків вкотре привернув увагу до проблем міжнародного усиновлення. В Україні контроль за долею дітей, усиновлених за кордон, залишає бажати кращого. Як свідчить статистика, станом на кінець минулого року з понад 15 тисяч таких дітей звіти отримано лише про 6 з лишком тисяч. Це означає, що доля половини маленьких українців, які знайшли нових батьків у США та Італії, Іспанії, Ізраїлі, Франції, невідома.

Віднедавна проблемою зацікавилось Національне бюро Інтерполу. Місяць тому почав діяти проект з розшуку усиновлених дітей, стосовно яких на батьківщину не надійшли звіти; за цей час вдалося встановити місцезнаходження 21 дитини. Однак фахівці визнають: такий шлях не є оптимальним.

За словами народного депутата Ігоря Осташа, реальний механізм контролю дасть Гаазька конвенція з усиновлення. Якщо її ратифікує Верховна Рада, відповідальність за регулярні звіти про долю усиновлених дітей нестимуть не фізичні особи – усиновлювачі, а державні органи цієї країни:

«Треба якомога швидше ратифікувати Гаазьку конвенцію з питань усиновлення, де ми отримаємо ще один серйозний механізм контролю за усиновленими дітьми».

Осташ повідомив також, що з 1 травня в Україні запрацює урядовий орган з усиновлення та захисту прав дитини, що буде створений при Міністерстві в справах сім`ї, молоді і спорту.

Окрім того, Міністерство готує двосторонню українсько-американську угоду про контроль за усиновленими дітьми. Про це сказав у понеділок журналістам міністр у справах сім`ї та молоді Юрій Павленко. За словами міністра, потреба в такій угоді пов`язана з колізією у законодавстві, оскільки американські закони не зобов`язують своїх громадян надсилати звіти про усиновлених дітей. Як зазначив Павленко, “поки Україна не матиме звітів по кожній дитині, ми не зможемо відновити прийом документів на усиновлення українських дітей американськими громадянами”. Як він нагадав, згадана заборона діє з вересня минулого року.

Україна проголошує своїм пріоритетом національне усиновлення. Водночас ідея наразі не популярна серед українців. За статистикою, з приблизно 25 тисяч дітей, що стають сиротами щороку, 2 тисячі усиновлюють за кордон, і лише півтори тисячі знаходять нових українських батьків. Окрім того, закордонні усиновителі, як правило, беруть дітей з серйозними вадами здоров`я – для таких малюків це часто останній шанс знайти своє місце в житті. А відтак у наміру посилити контролюючі механізми є й свої опоненти. Вони вказують на оголошення – “Допоможу іноземцю усиновити дитину”, що відкрито друкуються в Iнтернеті, і висловлюють побоювання: результатом чергових заборон може стати лише збільшення сум хабарів, які беруть за усиновлення дітей за кордон українські чиновники.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG