Спеціальні потреби

Вашингтон прийняв два рішення щодо України


Цього тижня уряд Сполучених Штатів ухвалив два принципово важливi рішення, які можуть не лише позитивно вплинути на економічну ситуацію в Україні, але й вже зараз значно збільшити торговельний баланс між Україною та США. Перше рішення стосується зняття в України статусу порушника авторських прав i надає преференції багатьом українським товарам, забезпечучи їм вільний доступ на американські ринки. Друге – відкладає термiн винесення Сполученими Штатами рішення про надання Українi статусу країни з ринковою економiкою, з чим Києву надається можливість зiбрати більше переконливих аргументiв на підтримку позитивного рiшення.

Сполучені Штати позитивно оцінюють зрушення, які відбулись українській економіці. Програма надання преференцiй у торгівлі була ініційована США для країн, що розвиваються. Зняття з України статусу країни порушника авторських прав надасть можливість безмитного ввозу понад чотирьох з половиною тисяч видів товарів до США. Говорить Лорi Молнар – директор вiддiлу з питань європейської та середземноморської торгівлі при Офiсi торговельного представника США:

«Потенційно це дає вам можливість краще конкурувати з іншими країнами у доступі до американського ринку. Я бачу це як дуже добру можливість розширити та урізноманітнити поставки, які надходять до США з України. Це значні торговельні обсяги -- товари вартістю у майже мільярд доларів, якi надходять з України до США».

За словами Лорі Молнар, ухвалене рішення хоча і не має прямого впливу на надання Українi Міністерством торгiвлi США статусу країни з ринковою економікою, але несе за собою інші позитивнi аспекти:

«Процес у Міністерстві торгівлі має свої спеціальні базові критерії, на які вони дивляться, коли ухвалюють такi рішення. Фактично найголовнiшим тут є те, наскільки ліберальною є економіка, яка роль держави в економіці. Питання преференцій не має прямого вiдношення до цього процесу, але я б сказала, що відновлення преференцiй свiчить про поліпшення інвестиційного клімату в Україні, про те, що там iснує верховенство закону».

У цьому контексті американські експерти позитивно оцінюють перенесення на 16-те лютого ухвалення рішення щодо надання Україні статусу країни з ринковою економікою. Голова виконавчого комiтету Дiлової ради Україна-США Морґан Вільямс каже, що це створює можливість надати додаткові пояснення на користь надання Україні такого статусу.

«Нам були потрiбнi сильнi позитивнi аргументи на пiдтвердження того, що в Україні дiє ринкова економіка, потрібно було зiбрати про це найкращі дані і факти. Тому це надає Україні та рiзним бізнесам можливість додати нову інформацію до офіційних матеріалів, що ми вважаємо може просунути справу вперед і що може бути по великому рахунку тим, що потрібно, щоб Міністерство торгівлі ухвалило позитивне рішення щодо надання ринкового статусу. Це рішення є технічним, не політичним. Україна повинна відповідати певним стандартам і Міністерство торгівлі повинно підтвердити, що Україна відповідає цим стандартам».

Морґан Вільямс також поділився з нами деякими нюансами процесу надання Україні ринкового статусу. За його словами, американський уряд давно ухвалив політичне рішення надати Україні статус країни з ринковою економікою. Але цей процес вимагає дуже ретельної технічної підготовки. Український уряд не спромігся підготувати належним чином документи, не зважаючи навіть на те, що американські експерти спеціально приїздили до Києва, щоб допомогти у цьому процесі. І коли ухвалення позитивного рішення з цього питання стало під загрозою, додав Вiльямс, декілька провiдних компаній в Україні, які працюють на ринку металовиробництва, заключили контракт з однією американською юридичною фірмою, яка зараз намагається допомогти приготувати усі необхідні документи та аплікації.

За словами Морґана Вільямса, як інвестори так і уряд Сполучених Штатів максимально зацікавлені в ухваленні позитивних рішень для України і намагаються забезпечити їх невідворотність.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG