Спеціальні потреби

Україна та Росія домовилися про поставки газу


Договір між компаніями Нафтогаз та Газпром про поставку росiйського газу Українi підписано строком на 5 років, і визначена ціна за одну тисячу кубометрів газу визначена на рівні 95 доларів. Одночасно до півтора долара зросла ціна за транспортування газу територією України.

Україна буде з газом – це головна новина від 4 січня. За останні три дні більшість українців на собі відчули зниження тиску в газотранспортній системі України, у квартирах стало помітно холодніше, і це за умов вихідних, коли не працюють більшість підприємств. Однак вже ближчим часом Україна отримуватиме газ у повних об`ємах. До того ж за цілком прийнятною ціною – 95 доларів. Однак прем`єр-мiнiстр Єхануров попросив усіх не гадати, хто виграв, а хто програв у газовій війні.

Водночас запитання, як після такого шаленого тиску українцям вдалося виторгувати такі позитивні умови, залишається вiдкритим. В цій домовленості є одне “але”. Отримувати газ Україна буде виключно від компанії Росукренерго. До того ж це стосуватиметься як російського, так і туркменського газу. Очевидно, що для компанії будуть створені насйприятливіші умови для роботи в Україні.

Насправді Росукренерго – це структура з дуже сумнівною репутацією. В українській пресі було чимало інформації про те, що вона фактично займался контрабандою дешевого туркменського газу до європейських ринків, де цей газ коштує значно дорожче. Також в пресі була інформація про причетність до цієї структури високих російських та українських посавдоців. Активно Росукренерго працював за президента Кучми, однак пізніше прем`єр Тимошенко оголосила війну посередницьким схемам та їх лобістам. Юрій Бойко, який під час керування Нафтогазом працював з Росукренерго, був звільнений, і СБУ під керівництвом Олександра Турчинова вела розслідування про діяльність цієї компанії, і заявила про причетність до лобіювання її інтересів оточення вже президента Ющенка.

Сьогодні ж Турчинов оприлюднив заяву, в якій назвав досягнуті домовленості з посередником в особі Росукренерго зрадою національних інтересів:

"Збереження в структурі енергетичного постачання України компанії Росукренерго, яка підозрюється в глобальних спекуляціях та корупції, свідчить про неготовність керівництва держави протистояти корупційним загрозам та захищати національні інтереси України. Більше того збереження посередницьких функцій Росукренерго, за явної очевидності використання тіньових схем останньою, свідчить про зацікавленість в збереженні таких схем на найвищому владному рівні" – вважає екс-глава СБУ.

Українські урядовців кажуть, що корупційного посередника для поставок газу забажали росіяни, і що це було їх умовою для компромісу. Натомість далеко не всі акціонери Газпрому зрозуміли, чому була обрана саме така схема. Єдине пояснення, яке можна почути -- в України з Газпромом завжди складалися складні стосунки, а з посередником може бути краще. Кажуть, що про його аргументованiсть говорити -- зайве.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG