Спеціальні потреби

Ющенко i Єхануров пiдсумували 2005 рiк


Ціна на газ. Ця гаряча тема була основною під час прес-конференції президента Вiктора Ющенка та прем`єр-міністра Юрiя Єханурова за підсумками року. Керівники держави наголосили на тому, що готові до лібералізації цін, однак очікують від російської сторони формули, за якою обраховуватиметься нова ціна на газ і транзит.

У разі перегляду Москвою контракту про постачання газу Україна залишає за собою право звернутися до міжнародних арбітражних структур. Про це заявив глава українського уряду. Як наголосив Юрій Єхануров, контракт між Газпромом і Нафтогазом України укладений по 2013 рік, і звернень про його розірвання наразі не надходило:

«В нас діє контракт. І всі проблеми, якщо вони є, вирішуються в Стокгольмському суді».

Прем`єр-міністр заявив також, що Україна могла б обійтись без закупівель російського газу взагалі – якби запровадила енергозберігаючі технології. Як він нагадав, 20 мільярдів кубометрів газу Україна видобуває сама, 36 купує у Туркменістану, 17 отримує за послуги з транзиту і 6-8 мільярдів купує у росіян. Саме стільки – майже 8 мільярдів кубів становлять втрати газу в Україні внаслідок неекономного виробництва.

Глава уряду пообіцяв, що на потреби населення в майбутньому році піде лише український газ, що має фіксовану ціну:

«20 мільярдів кубометрів газу, які видобуваються в Україні, і у них є визначена собівартість, саме цей газ піде на потреби населення, тобто людини. І ніхто не може сумніватися, навіть на крихту, що промисловість тут не отримає цей газ. Промисловість буде отримувати газ або з Туркменії, або з Російської Федерації».

Коментуючи зловтішні заяви представників опозиції щодо підняття Росією цін на газ, прем`єр назвав непатріотичним – цитую – «бажати поразки своїй країні заради політичного виживання». За його словами, ті заяви, що лунають з боку біло-синьої опозиції, є необережними, оскільки підвищення цін на газ вдарить насамперед по промисловому Сходу.

Юрій Єхануров з гіркою іронією відгукнувся також про заклик своєї попередниці на прем`єрській посаді відправити уряд у відставку, якщо до 1 січня не вдасться домовитися про газові ціни: «Я вдячний Юлії Володимирівні за підтримку уряду в такий складний час», -- зазмачив Єхануров.

А тим часом президент Віктор Ющенко, коментуючи гарячу газову тему, ще раз повторив, що Україна готова до скасування, як було сказано, “середньовічних” бартерних розрахунків та переходу на цивілізовані цінові відносини. Проте намір одномоментно радикально підняти ціну, не надавши при цьому жодного механізму її формування, Ющенко вважає безвідповідальним:

«Україна хоче зрозуміти концепцію формування ціни. Я не можу коментувати заяви керівництва Газпрому, що ціна в Україні буде 220-230 доларів за тисячу кубів. Давайте з п`ятисот почнемо. Чи з семисот. Знаєте, це не підстава для політичного діалогу. Це безвідповідальний підхід».

На прес-конференції українських керівників, присвяченій підсумкам року, запитання, пов`язані з газом, ставили найчастіше. Однак пролунало і кілька інших знакових заяв. Президент України, зокрема, висловив своє ставлення до реформи системи влади, що набирає чинності з 1 січня. Віктор Ющенко сумнівається у доцільності політреформи в її нинішньому вигляді. Він сказав, що робитиме кроки до її перегляду:

«Ті новації, які пропонуються в законі 2222, я переконаний, не несуть благ для моєї нації. Складний документ, втаємничено прийнятий, без публічного обговорення, по речах, які стосуються долі десятків мільйонів людей – якщо це справа раціональна, продумана, чому вона так робиться? Якщо легко доказати, що це робиться во благо людини, нації, то чому ми тоді не були свідками прозорого публічного діалогу? Але я витримаю своє слово, бо я його дав декілька місяців тому, я не буду зараз втручатися в процес політреформи, до кінця цього року, щоб витримати слово. Цей процес змінити до 1 числа не має сенсу. Але далі я буду прихильником того, щоб звернути увагу нації, здорових політичних сил до того, що приходить з політичною реформою», -- зазначив Ющенко.

Відео - найголовніше

Лондон не змінив свою позицію щодо Storm Shadow. Деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG