Спеціальні потреби

Україна ще не домовилась про ціну на газУкраїні поки що не вдалось домовитись про умови постачання російського газу у 2006-му році. Російська сторона обіцяє, що фіксованої ціни на газ для українців не буде. Проте російський Газпром висловив зацікавленість у придбанні 50% газопроводів України за рахунок оплати постачань газу за європейськими цінами.

Візит українського прем`єра до Росії не приніс бажаних результатів. Домовленості про умови постачань російського газу в Україну у 2006 році під час переговорів голів уряду так і не було досягнуто. Тепер за справу мають взятись представники російського Газпрому та Нафтогазу України.

Проте позиція росіян наразі лишається незмінною. Заступник голови правління Газпрому Олександр Медвeдeв каже, що Газпром й Україна вже 9 місяців не можуть домовитися про перехід на ринковий механізм розрахунків у газовій сфері. І додає, що резерви великодушності щодо країн СНД вичерпані. Росіяни наполягають, що обсяги транспортування газу, ціни і транзитні тарифи для України повинні узгоджуватися щорічно, оскільки ціна на газ у світі з кожним роком все більше зростає. Медвeдeв наголошує, що якщо для розрахунків з Росією Україні не вистачить грошей, то Газпром готовий узяти газові інфраструктури – 50% газотранспортної системи за ринковою ціною. Натомість український міністр палива та енергетики Іван Плачков каже, що Україна навіть не розглядає такої можливості.

Реакція української влади на ситуацію, що зайшла у глухий кут, стримана. Президент України Віктор Ющенко обіцяє, що на початку наступного року буде прийнята енергетична стратегія країни, яка визначить напрямки енергетичної політики на наступне десятиріччя. Президент обіцяє, що Україні вдасться успішно завершити складні переговори з Росією, і енергетичної кризи в країні не буде. Ціна на газ в Україні зрозуміло зростатиме, проте це відбуватиметься поетапно, без застосування «шокової терапії». Перехідний період, на його думку, триватиме близько 2-3 років.

Осторонь проблеми не лишилась і українська опозиція. Лідер Партії регіонів Віктор Янукович вже звинуватив українську владу у провалі газових переговорів з Росією. Він вважає, що саме українська сторона винна у тому, що Росія вирішила підняти ціни на газ, порушивши питання про перегляд умов транзиту російського газу через українську територію. На думку Януковича, сьогодні газове питання потрібно вирішувати на найвищому рівні, за участю президентів Росії, України і Туркменістану.

Проте опозиція погоджується із думкою президента Ющенка про те, що ціни на газ доведеться підвищувати і що робити це треба поступово.

XS
SM
MD
LG