Спеціальні потреби

Ющенко дає перевагу ринковим цiнам на газ


Україна повинна перейти на ринкові ціни на газ – це позиція українського президента Віктора Ющенка. Головне нині – визначити цю ціну. Перемовини з газової теми досі тривають як у Москві, так і в Києві.

Чим ближче новий рік, тим менше певності, що українцям таки вдасться домовитися з росіянами з приводу поставок газу. Напружені перемовини експертів нафтогазу досі тривають у Москві, і поки що жодних домовленостей не досягнуто. А український президент Ющенко сьогодні говорив з цього приводу із послом Росії Віктором Черномирдіним. Його позиція, природньо не відрізняється від позиції його країни. Нові ціни на газ з Нового року будуть – каже він, головне питання – це механізм їх формування.

З такими оцінками погоджується і президент Ющенко. Попри всі можливі економічні наслідки він вважає, що перехід на ринкові ціни є важливим політичним моментом:

«Ми виходимо з абсолютно ясного розуміння – чим швидше ми лібералізуємо ціну на газ, тим швидше ми станемо конкурентними, швидше уникнемо політичної серйозної залежності, яка виникає в політиці газу».

Головне питання зараз – це скільки платити за газ. Українці наполягають на поетапному переході до ринкової ціни, аби, як каже Ющенко, комунальний, приватний та індустріальний сектори споживання мали змогу адаптуватися до неї.

Водночас, перед українською владою російські ультиматуми поставили на перший план необхідність власного енерговидобутку та збереження. Ближчими днями буде створено Агентство з питань енергозбереження. Йдеться про структуру, де мають бути сконцентровані всі проекти, пов’язані як з політикою енергозбереження, так і з альтернативними джерелами енергії, розвитком системи видобування нафти та газу тощо.

В проекті бюджету-2006 на енергозберігаючі технології пропонується виділити пiв мiльярда гривень. Окрім того, Україна готова оголосити конкурси на розвідку нафтових та газових родовищ у Чорному морі. На думку економістів, реалізація такого проекту зможе збільшити власний видобуток газу на 4 мільярди кубів на рік.

А самі українські промисловці кажуть, що 230 доларів за тисячу кубів газу – це абсолютно неприйнятна ціна. За те, за словами глави Маріуполського заводу імені Ілліча Володимира Бойка, промисловість здатна бути конкурентною і при цінах на газ у 110-120 доларів. Саме стільки російський газ коштує для Прибалтійських країн.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG