Спеціальні потреби

В Україні хочуть бачити нейтрального прем’єра


Експертна спільнота закликає “синіх” і “помаранчевих” відмовитись від претензій на прем`єрство і взяти курс на “спокійний” коаліційний уряд з безпартійним прем`єром-менеджером. Про політичну кризу, яка у противному разі чекає на Україну, експерти розмірковували за круглим столом “Політична реформа 2006: наслідки та перспективи”.

Новий парламент в Україні вперше формуватиметься виключно за партійними списками. Новий уряд створять партії, що наберуть найбільше голосів. Ці зміни, породжені політреформою, принесуть добро у віддаленій перспективі, -- кажуть політологи. Наразі ж радять готуватися до хаосу і криз.

Як прогнозують експерти, на виборах 2006-го переможуть три мегаблоки – Регіони, БЮТ і Наша Україна. Між ними неминуче виникне жорстке протистояння у парламенті. Нестабільна більшість сформує нестабільний уряд, і хто б не став прем`єром – висуванець “помаранчевих” чи “синіх” – на Україну чекають потрясіння у вигляді парламентської кризи чи навіть розпуску Верховної Ради та підриву механізму державної влади взагалі.

Щоб цього уникнути, політолог Володимир Малинкович пропонує “помаранчево-синю” коаліцію:

“Якщо навіть буде уряд “помаранчевих” з лідером Юлією Володимирівною, то це кінець, тому що обов`язково буде конфлікт між президентом і Тимошенко. Тимошенко не терпить контролю над собою; якщо буде Янукович, так само небезпечна ситуація, бо для “помаранчевих” це буде зрада”.

Натомість інший політичний експерт Андрій Єрмолаєв каже, що коаліція має бути не “помаранчево-синя”, а “жовто-блакитна”:

“Якщо говорити про коаліцію, то вона має бути жовто-блакитною. Бо помаранчево-синя – у цьому вислові закладений конфлікт. Це, коли хочете, братання на фронті. А завдання стоїть інше – прибрати війну, пропонувати жовто-блакитний мир. Це можливо, тільки не на основі Нашої України, БЮТ чи Регіонів. Треба створювати сильний політичний центр”.

А тим часом політтехнолог Віктор Небоженко вважає, що будь-яка коаліція між вчорашніми непримиренними суперниками може породити зневіру в суспільстві, одна частина якого підтримує синіх, а інша – помаранчевих. З наближенням виборів, каже політолог, температура політичної боротьби дедалі наростатиме:

“Люди будуть ненавидіти одне одного, тому що носитимуть різні прапорці: одні великі сердечка, інші підковки, хрестики чи ще що-небудь. А потім враз виявиться, що у Верховній Раді знову буде змова прямо протилежних політичних сил – з фантастичними поясненннями. Нам пояснять це національними інтересами, і це буде удар по громадянському суспільству, тому що люди говоритимуть: хоч би як ми вибирали, а вони там між собою все одно зливаються в одну правлячу групу”.

Як поєднати непоєднуване? На думку політологів, єдиний вихід полягає у відмові як “помаранчевих”, так і “синіх” від претензій на прем`єрство. Експерти закликають політиків з обох ворогуючих таборів узяти курс на створення в Україні після виборів уряду з безпартійним “технічним” прем`єром на чолі. Навряд чи, однак, до цих закликів прислухаються Юлія Тимошенко чи Віктор Янукович. Метою для обох є прем`єрська посада і розширені повноваження, які вона обіцяє після втілення в життя політичної реформи.

XS
SM
MD
LG