Спеціальні потреби

Українськi лiтаки просуваються в Африку


Авіабудування – одна з небагатьох високотехнологічних галузей, де Україна здатна конкурувати на світових ринках. Втім, останнім часом українські літаки купують переважно країни, що розвиваються. Експерти вважають, що за державної підтримки.

Лише декілька аеропортів найбільшої в Африці країни - Судану мають якісні злітні смуги. Держава пережила тривалий громадянський конфлікт і потерпає від бідності. На більшості вулиць столичного Хартуму немає освітлення. Але Судан має значні поклади нафти і поступово його ринок стає об`єктом уваги світових виробників. Зокрема й авіатехніки.

Харківський державний авіазавод домовився про продаж місцевим авіалініям шести транспортних літаків АН74 власного виробництва. Директор підприємства Павло Науменко говорить, що сума угоди може сягнути ста мільйонів доларів.

«Ми підпишемо, як ми кажемо, «бойовий контракт», активізуємо цей контракт на поставку шести літаків, на поставку великого кола послуг для цієї країни».

Експерти говорять про гарні перспективи українського літака на цьому ринку. Він має прийти на заміну північноамериканських аналогів - «Баффало». Декілька сот таких машин десятиліттями працюють в Африці, Латинській Америці та Азії. Але вони вичерпали свій льотний ресурс і потребують заміни на нову техніку. Як говорить Вадим Арасланов вiд департаменту зв`язків із громадськістю Харківського авіазаводу, АН74 сконструйований спеціально для експлуатації в складних умовах:

Турбореактивний двигун дає перевагу у потужності та швидкості літака. Крім того цей літак перевірений часом – за час виробництва АН74 ранніх модифікацій ми зробили 200 лайнерів. Це говорить про надійність техніки».

Екіпаж може за 30 хвилин переобладнати літак з пасажирського на транспортний. Крім того АН74 здатний злітати і сідати практично на будь-яку поверхню. Як заявив керівник Суданських авіаліній Наср Елдін М. Ахмет, суданці планують використовувати українську авіатехніку для обслуговування потреб нафтових компаній:

«Більшість аеропортів в регіонах, де розташовані нафтові промисли, не мають гарних злітних смуг. Саме тому ці літаки повністю відповідають нашим вимогам».

В українського літака досить сильні конкуренти. Це – італійсько-американський «Спартан» та іспанський Сі -295. Однак в декількох останніх тендерах харків`яни перемогли їх. Не останню роль зіграла ціна – українські літаки майже на 50% дешевшi.

Українські літаки можуть з успіхом конкурувати не тільки на ринку Африки та Азії, а й в країнах СНД, вважає експерт Центру досліджень армії конверсії та роззброєння Сергій Згурець. Тут закінчується експлуатаційний ресурс застарілих радянських моделей:

«Просування цього літака на будь-який ринок пов`язано з активною політикою не лише заводу, а й вцілому держави. Тому що держава має знаходити варіанти, коли б цей літак продавався в тандемі з якимись іншими послугами, які б збільшували додаткову вартість купівлі цієї машини».

Експерт уважає, що у виробництвi авiатехнiки Українi не слiд обмежуватися спiвробiтництвом лише з Росiєю. Київському i Харкiвському авiазаводам уже зараз слiд подбати про майбутнє i можливу спiвпрацю з європейськими i американськими авiагiгантами. Якщо не розробляти нових, сучасних моделей лiтакiв, за 10-15 рокiв Україну зможуть витiснити навiть з африканського авiаринку.

XS
SM
MD
LG