Спеціальні потреби

Європейський суд – панацея для пiдприємцiв?


Понад 15 тисяч скарг від українських підприємців сьогодні чекають розгляду в Європейському суді. Значна частина з них виграє справи проти України. Проте юристи кажуть, що Європейський суд -- не панацея, і підприємці мають вчитись відстоювати свої права у межах українського законодавства.

Європейський суд з прав людини задовольнив позов української компанії „Терем ЛТД” проти України. Тепер держава має виплатити підприємству понад 5 мільйонів гривень. Судова історія банальна і звична для українських реалій. У листопаді 1999 року, після перевірки діяльності компанії податковими установами, у підприємства було вилучену усю фінансову документацію, офісну та комп’ютерну техніку. Пізніше одна з київських районних адміністрацій вилучене майно визнала нічийним і розпродала його за мінімальними цінами. Після низки судових позовів компанія звернулась до Європейського суду і нещодавно отримала вирок у цій справі. Проте юрист компанії, представник юридичної фірми „Салком” Євген Кубко каже, що рішення Європейського суду не завжди є вирішенням усіх проблем:

«Звичайно Європейський суд не зможе вирішити усі питання наших підприємців і взагалі захисту прав наших громадян. Вони приймають рішення тільки з найбільш принципових, серйозних питань. І звичайно тому треба розуміти, що наші підприємці повинні захищати свої права перш за все національними засобами».

За даними українського Міністерства юстиції лише за січень-лютий 2005 року на комунікацію з урядом України Європейський суд з прав людини надіслав 28 справ. Також за цей період Європейський суд з прав людини виніс одне рішення щодо суті і три ухвали про неприйнятність у справах за зверненнями про порушення державними органами України прав, гарантованих Конвенцією про захист прав і основних свобод людини. Євген Кубко каже, що Україна має якомога швидше привести своє законодавство до європейських норм, бо інакше Європа не буде вважати її цивілізованою країною:

«Якщо ми не впорядкуємо нашу національну систему, якщо ми не підійдемо до загальновизнаних європейських стандартів щодо захисту прав людини, а вони сформовані практикою Європейського Союзу, то звичайно нас приймати, як цивілізовану, демократичну країну, ніхто не буде».

У Міністерстві юстиції відзначають, що Україна завжди дотримується рішень Європейського суду і виплачує усі компенсації. Проте, на думку юристів, Україні все ж таки необхідно прийняти закон про виконання рішень Європейського суду. Такий закон парламент вже колись розглядав, однак тоді Леонід Кучма наклав на нього вето. Пізніше це вето депутати подолали і закон було відправлено на підпис до президента, проте після цього жодної інформації про його підписання не надходило.

XS
SM
MD
LG