Спеціальні потреби

Актуально

Членство в НАТО -- українцi тягнуть в рiзнi сторони

Декілька українських політичних партій оголосили ініціативу провести референдум про доцільність вступу країни до Пiвнiчно-атлантичного союзу. Експерти пояснюють цю ідею бажанням зіграти на антинатівських настроях населення під час парламентських виборів. Тим часом керівництво українського оборонного відомства виступило з ініціативою розвіяти «неправдиві міфи» про можливі шкідливі наслідки приєднання до альянсу.

«Провести референдум щодо вступу України в НАТО – це конституційний обов’язок влади і право народу». Про це заявив член фракції Партії регіонів Олександр Пеклушенко. При цьому депутат і декілька його впливових партійних колег висловилися проти інтеграції України до блоку. Вони вважають, що влада не має права вести відповідні переговори, не порадившись із громадянами.

З ідеєю провести референдум щодо НАТО декілька днів тому виступив лідер об`єднаних соціал-демократів Віктор Медведчук. Він пообіцяв вже наступного тижня провести необхідні для цього збори громадян і сформувати ініціативні групи, які збиратимуть підписи. Медведчук вважає, якщо референдум відбудеться – його рішення буде випадковим для виконання.

Оглядачі кажуть, що ідея з референдумом виникла не випадково.
Соціологічні дослідження показують стабільну низьку популярність НАТО серед українських громадян. Кількість прихильників альянсу практично не збільшується, не зважаючи на задекларований новою владою курс на повноправне членство в блоці. Опитування свідчать, що майже третина населення не має чітких уявлень про завдання та діяльність НАТО.

Маючи на меті змінити ситуацію, міністр оборони України Анатолій Гриценко закликав розбивати існуючі в українському суспільстві стереотипи про НАТО як агресивного блоку. Про це він сказав під час наради з керівним складом відомства та Генерального штабу Збройних сил України.

Опозиція намагається нав`язати суспільству негативний образ альянсу, вважає Гриценко. Люди побоюються, що після приєднання до НАТО на території України з`явиться ядерна зброя. Інший страх про спрямування українських військових «в усі можливі та неможливі зони збройних конфліктів». Багато громадян вважають, що зближення з альянсом погіршить співпрацю з Російською Федерацією та завдасть шкоди вітчизнянму військово-промисловому комплексу. Міністр вважає, що всі ці стереотипи не відповідають дійсності.

Мiж тим сьогоднi також стало відомо про укладення мирової угоди в тривалому конфлікті між Фондом держмайна України з кіпрською компанією. За її позовом двічі - у Бельгії та Канаді - арештовувалися українські літаки, що виконували перевезення вантажів на замовлення країн НАТО. Мирова угода гарантує безперешкодні польоти української транспортної авіації за кордоном без ризику арешту з 1 листопада. Тривалий конфлікт був перешкодою для підписання угоди про використання альянсом українських літаків. Експерти оцінюють завдані протистоянням збитки у сотні мільйонів доларів.

Всі новини дня

Що у новому пакеті допомоги Україні від Пентагона?

Міністр оборони США Ллойд Остін і президент України Володимир Зеленський йдуть після відвідування церемонії покладання вінків до Національного меморіалу Пентагону 11 вересня в Арлінгтоні, штат Вірджинія, США, 21 вересня 2023 р. REUTERS/Elizabeth Frantz

Міністерство оборони оприлюднило повідомлення про те, з чого складатиметься додатковий пакет допомоги у сфері безпеки, про який у четвер оголосив президент США Джо Байден.

У повідомленні, розміщеному на сайті Міністерства оборони США мовиться, що цей пакет включає додаткові можливості для зміцнення протиповітряної оборони України, оскільки вона стикається з жорстокими повітряними нападами з боку Росії.

Також Пентагон посилає в Україну покращені звичайні боєприпаси подвійного призначення (DPICM), протитанкову зброю та інше обладнання, необхідне для того, щоб допомогти Україні протистояти російській загарбницькій війні проти неї.

Можливості в цьому пакеті, оціненому в 325 мільйонів доларів США, включають:

– ракети ППО АІМ-9М;
– додаткові боєприпаси для ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS);
– системи ППО Avenger;
– кулемети калібру .50 для протидії безпілотним літальним системам;
– 155-мм артилерійські снаряди, включаючи DPICM;
– артилерійські снаряди калібру 105 мм;
– протитанкові ракети з оптичним відстеженням і дротовим наведенням (TOW);
– протитанкові системи Javelin і AT-4;

Також США відправлять в Україну

– понад 3 мільйони патронів до стрілецької зброї;
– 59 легких тактичних автомобілів;
– підривні боєприпаси для прибирання перешкод;
– запасні частини, технічне обслуговування та інше польове обладнання.


Цей пакет допомоги у сфері безпеки використовуватиме допомогу, яка була раніше дозволена в рамках президентських повноважень, що означає, що зброя надійде зі складів США і буде готова до відправлення впродовж короткого часу.

За даними Пентагона, це оголошення є сорок сьомим траншем обладнання адміністрації Байдена, яке буде надано Україні зі запасів Міністерства оборони з серпня 2021 року.

Раніше сьогодні речник Пентагона Пет Райдер заявив на брифінгу у Пентагоні, що американські танки Abrams, "прибудуть в Україну найближчими днями та тижнями". Також він зазначив, що українські пілоти незабаром розпочнуть підготовку на літаках F-16.

Українська сторона неодноразово просила надати їй літаки F-16 та ракети дальньої дії ATACMs, але радник з національної безпеки США Джейк Салліван заявив на брифінгу 21 вересня, що США допоможуть зміцнити захист України, але тим часом без АTACMs.

Дивіться також:

Зустріч Володимира Зеленського та Джо Байдена у Білому домі – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:04 0:00

США оголосили пакет безпекової допомоги Україні на 325 мільйонів доларів

Президент Джо Байден тисне руку президенту України Володимиру Зеленському у східній кімнаті Білого дому, четвер, 21 вересня 2023 року. Вашингтон. (AP Photo/Evan Vucci)

Державний секретар США Ентоні Блінкен у четвер оголосив про виділення Україні 128 мільйонів доларів США на нову безпекову допомогу, а також 197 мільйонів доларів на зброю та обладнання.

Повідомлення пролунало на тлі візиту президента Володимира Зеленського до Білого дому, де він зустрівся з президентом Джо Байденом.

Під час зустрічі Байден підтвердив прихильність США та їхніх партнерів довгостроковій підтримці України.

«Ми прагнемо побудувати сили, здатні забезпечити довгострокову безпеку України, спроможні стримувати майбутні загрози суверенітету, територіальній цілісності та свободі — які виникають зараз, – сказав Байден.

Він додав, що йдеться про «майбутнє свободи», і Америка ніколи зречеться своїх зобов'язань.

«Саме тому через 575 днів ми підтримуємо Україну і будемо підтримувати вас, пане президенте», – сказав Байден, звертаючись до Зеленського.

Зеленський своєю чергою подякував Байдену та американському народу за підтримку.

«Нема ані душі в Україні, яка не була б вдячна тобі, Америко, людям, які допомагають нам не, тому що мусять, а тому, що їхнє серце не дозволяє їм вчинити інакше», – сказав Зеленський.

У повідомленні використано інформацію CNN, AP, New York Times.

"Прокинься” у Лос-Анджелесі — спортивний проєкт для українців. Відео

"Прокинься” у Лос-Анджелесі — спортивний проєкт для українців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00

Щосуботи зранку фітнес-тренер Андрій Хомицький проводить тренування для українських іммігрантів та переселенців. Спортом не лише загартовують тіло, а й підтримують психологічне здоров'я та знаходять дружбу. Далі дивіться у сюжеті Христини Шевченко.

Подробиці з Білого дому: детально про візит президента України Володимира Зеленського. Відео

Подробиці з Білого дому: зустріч президента США Джо Байдена та президента України Володимира Зеленського – журналіст Голосу Америки Остап Яриш.

Президент Польщі Дуда пояснив, що продовжуватиме надавати Україні військову допомогу. Відео

Президент Польщі Дуда пояснив, що продовжуватиме надавати Україні військову допомогу. Такі запевнення пролунали після заяви польського прем’єр-міністра Моравецького про те, що Польща зараз не передає Україні зброю.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG