Спеціальні потреби

СУМ в Америцi відзначив ювілей своєї оселi

Цього року оселі Спілки Української Молоді в місті Еленвіл, штат Нью-Йорк, виповнилося 50 років. З цього приводу під час року відбулося кілька святкових заходів, кульмінацією яких стали святкування у вихіднi до Дня праці, який у США відзначають в перший понеділок вересня.

«Сумівка», як в громаді називають оселю в Еленвiлi, для Спілки Української Молоді є місцем проведення щорічних, як тут ввійшло у лексикон, злетів і здвигів. Сюди вже 50 років приїжджають відпочити, поспілкуватись та гарно провести час.

Своїм завданням Спілка ставить виховання патріотичної української молоді і оселя є чудовим місцем для виконання цієї мети. Цього року черговий 54-ий здвиг пройшов під гаслом «Вірю, Знаю, Можемо».

Богдан Гаргай -- голова крайової Управи Спілки Української Молоді в Америці:

«Для нас основне є виховати українську молодь в любові до Бога і до України. Це я наші два, так би мовити, основні завдання, щоб українська молодь, яка проживає поза межами України любила, знала про Україну. Ми її вчимо українську мову, літературу, культуру, історію, традиції і хочемо щоб наші нащадки були добрими українцями ї головно тепер, коли маємо вільну українську державу.

Незважаючи на свою назву, Спілка Української Молоді складається не лише з представникiв молодого поколiння. З рядів СУМу не виключають, коли людина досягає певного віку. Сумівцем можна залишатися назавжди.

Ліда Микитин вперше приїхала на оселю в Еленвiлi, коли їй було два тижні, а офіційно стала сумівкою у шість років. З того часу пов’язує своє життя з оселею та багато робить для неї та СУМу загалом. Вона ж i голова комітету святкування 50-ої річниці оселі СУМ в Еленвілі:

«Це є місце, де українська молодь може зустрічатися, де може запізнатися. Ми тут чуємося ніби вдома. Тут для нас притулок. З другої сторони, з виховної точки, тепер коли я в команді при верховній праці, тут ми маємо змогу вчити українську молодь про історію СУМу, про свою культуру, хто вони є. Мати таке місце під час літа, і мати цих дітей той цілий час справді є надзвичайною нагодою. По осередках чи містах ми цього не маємо».


Поділяються члени СУМу, залежно від віку, на гусенят, суменят, молодше і старше юнацтво, дружинників, сеньйорів. Щоліта на оселі в Еленвіл діти мають змогу провести кілька тижнів у таборі за інтересами. Як пояснює Богдан Гаргай, молодь тут живе за козацькими традиціями:

«Це є наш новий сумівський табір, який був збудований приблизно 15 років тому у формі Запорізької Січі. Ми колись таборували на старому таборі під шатрами, але зайшла потреба збудувати новий табір. Табір може приміщувати сто двадцять юнацтва».

Протягом літа на оселі проводяться літні табори. На День праці учасники останньої десятої зміни - Мистецької - мали змогу показати батькам та гостям оселі, чому навчилися за два тижні перебування в таборі.

Спілка Української Молоді Америки придбала понад шістдесят гектарів землі під оселю в Еленвiлi пiвстолiття тому за 50 тисяч доларів. З того часу оселя існує на членські внески, пожертви та заробляє на життя проведенням таборів, свят, весіль, забав тощо. Як каже Богдан Гаргай, оселя одна з небагатьох українських неприбуткових інституцій, які більш-менш самоокуповуються. Хоча, коли мова йде про серйозні капіталовкладення, оселя спирається на пожертви та великі внески українських фінансових установ.

Шість років тому керівництво оселі перебрав на себе сумівець Петро Косцьолек. Новий керівник зробив ставку на родину:

«Для нас сімейне життя це є перше у всіх наших роботах. Ми мусимо подбати, щоби родини могли приїжджати, щоби було щось для батьків, було щось для дітей».

Спілка Української Молоді була започаткована у Харкові та Києві у 1925 роцi і знищена тридцять третього. У 1946 році у повоєнній Німеччині була відроджена. Зараз існує в дев’ятьох країнах світу і нараховує приблизно 8 тисяч членів. На відміну від Пласту, СУМ вважається більш політизованою організацією. Шістдесят другого року на оселі було зведено пам’ятник Героям роботи вояка УПА Михайла Черешньовського.

Гасло СУМу - «Бог і Україна». То ж релігія завжди відігравала і відіграє велику роль у вихованні сумівської молоді.

Шістдесят сьомого року на оселі служив Патріарх Йосип Сліпий. Того ж року тут побудували нову Каплицю Архистратига Михаїла на честь жертв сумнозвісної операції переміщення Вісла. На День праці службу Божу тут відслужив митрополит Української Католицької Церкви Америки Стефан Сорока, який вiддав належне учасникам зiбрання та їхнiм попередникам:

«Ця оселя, заснована 50 років тому, є виявом вашої посвяти надіям та ідеалам СУМу у нашій українській спільноті, де б у світі ми не опинилися».

Окрім власності в оселі в Еленвіл, Спілка має ще оселi в штатах Нью-Йорк, Огайо і найбільшу неподалік мiста Чикаго. В Канаді існує чотири подібні оселі. Два табори щоліта проходять в Україні, по одному в Австралії, Великобританії, Бельгії та Німеччині.

День праці на Сумівці в Еленвiлi вважається найбільш масовим святом. Як каже керівництво оселі, на вихідні тут збирається від двох до трьох тисяч людей. Їдуть з усіх куточків Америки та Канади. Щоразу на свята запрошують відомі в діаспорі та Україні колективи та виконавців. Цього разу прикрасою свят став виступ детройтської Капели Бандуристів iмені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG