Спеціальні потреби

Пiдсумки вашингтонської конференцiї, присвяченiй дiалогу мiж Україною i США


У Вашингтоні вiд 6-9 червня відбулась українсько-американська конференція «Політичний діалог України та США». Численні провідні аналітики, експерти та представники урядів України та Сполучених Штатів зустрілися для обміну думками і щоб опрацьовувати конкретні рекомендації у ділянках національної безпеки, міжнародної політики, роботи медія, громадського сектора та покращення інвестиційного клімату в Україні.

«Україна потребує менше заяв на міжнародному рівні, а більше дій, конкретних реформ, особливо у внутрішній політиці, що значно покращить шанси України інтегруватися до Європейського Союзу та НАТО. Україна повинна вибрати обмежену кількість цілей у своїй міжнародній політиці і вкласти значні ресурси для того, щоб досягти цих цілей» - такого висновку дійшли учасники конференції, яка задумана і втілюється як двохрічний постійно діючий двосторонній діалог.

Організатори конференції розділили її учасників на окремі змішані робочі групи, кожна з яких займалась виробленням рекомендацій по різних суспільних галузях. Молоді представники української влади, багато з яких вперше прибули до Вашингтона, з ентузіазмом працювали зі своїми американськими колегами. Голова аналітичного управління Секретаріату президента Ростислав Павленко розповів про групу, яка насамперед займалася питанням втілення реформ:

«Одна група мала відношення до розробки антикорупційних пропозицій, забезпечення розділення влади і бізнесу, забезпечення відповідальності влади перед громадою, і в принципі були напрацьовані досить конкретні пропозиції – те, що стосується адміністративної реформи в Україні, те, що стосується контролю за владою, як, скажімо, з боку політичної влади, так і, що особливо важливо, з боку громади, і напрацьовані пропозиції щодо реалізації україно-американського стратегічного партнерства».

Учасники конференції з української сторони кажуть, що їхня чотириденна робота у Вашингтоні дала їм можливість з іншого боку подивитись на Україну. Так зокрема вважає голова інформаційного управління Кабінету міністрів України Андрій Масальський:

«Коли ми працюємо в Україні, ми живемо в реаліях України. Ми багато чого не помічаємо. Ми звикли до цього. Звичка, це - друга натура, і просто ми часом не бачимо, що ці реалії, які в нас є, що вони можуть бути не зовсім правильними, а можуть бути часом вiдверто хибними. Звідси ми маємо можливість подивитися певною мірою неупереджено на ті проблеми і відчути деякі от саме проблемні місця».

Одним з таких проблемних місць, на думку багатьох учасників конференції, є економічна політика українського уряду. Реформам в економічній сфері була присвячена окрема робоча група, одним з учасників якої -- голова вашингтонського офісу iнвестицiйної компанії «Сиґма-Блейзер» Морґан Вільямс:

«Усі наші рекомендації є програмою негайних дій для українського уряду. Проблема в тому, що багато з них не втілюється у життя. Уряд суттєво відстає у підготовці до сесії СОТ, вони не підготували усі документи, вони не ухвалили необхідні закони. Сполучені Штати розпочали перегляд статусу [України] як можливої країни з ринковою економікою, і урядові необхідно подати дуже професійний, продуманий документ. Нас дуже непокоїть їхня здатність це зробити... Верховна Рада не ухвалила Закону про права на інтелектуальну власність, що був вкрай важливим для України. Це би допомогло у переговорах із СОТ, це би допомогло двосторонній угоді зі Сполученими Штатами, це би допомогло позбутися поправки Джексона-Веніка. Це був надзвичайно важливий закон, і Рада не змогла його прийняти. Й тепер усі у Вашингтоні дуже розчаровані, і навіть шоковані через це. З багатьох причин Україна потребує кращого клімату для економіки та бізнесу, і прийняття Верховною Радою даного закону сприяло би цьому процесу. Для того, щоб виконати поставлені завдання треба зробити усе професійно у відповідності до усіх міжнародних правил та норм».

Все ж обидві сторони задоволені тим, що їм вдалось висловити свої претензії та побажання одна одній і сподіваються, що такий процес сприятиме конструктивній співпраці. Про це сказала Надія МакКоннел – президент фундації Україна-США, яка була організатором конференції:

«Це перша зустріч спеціальної комісії, на якій було вироблено дуже конкретні, практичні рекомендації, які, будемо сподіватись, можна буде втілити у короткостроковому і довгостроковому періодах».

Конкретні рекомендації для різних секторів, які підготували учасники конференції, мають наступні чотири місяці втілюватись у життя і вже у листопаді цього року організатори планують підбити підсумки зробленого.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG