Спеціальні потреби

Пiдсумки вашингтонської конференцiї «Полiтичний дiалог України i США»


У Вашингтоні від 6-9 червня проходила українсько-американська конференція «Політичний діалог України та США». Дискусія була задумана як дворічний, постійно діючий форум, спрямований на вдосконалення діяльності нової української влади. Численні провідні аналітики, експерти та представники урядів України та США зустрілися для обміну думками і нагоди опрацьувати конкретні рекомендації у ділянках національної безпеки, міжнародної політики, роботи медіа, громадського сектора та покращення інвестиційного клімату в Україні. У меморандумі за підсумками конференції учасники зазначили, цитуємо «Україна потребує менше заяв на міжнародному рівні, а більше дій, конкретних реформ, особливо у внутрішній політиці, що значно покращить шанси України інтегруватися до Європейського Союзу та НАТО. Україна повинна вибрати обмежену кількість цілей у своїй міжнародній політиці і вкласти значні ресурси для того, щоб досягти цих цілей». Кінець цитати. Kруглий стіл організувала фундація «Україна-США». На продовження дискусії ми запросили до нашої студії одного з учасників конференції Валерія Чалого - директора міжнародних програм Центру імені Олександра Разумкова в Києві.

Розшифровка розмови Зореслава Байдюка з Валерієм Чалим:

ЗБ: Пане Валерію, група, у якій ви працювали, розробляла рекомендації щодо міжнародної політики та національної безпеки. Поговоримо спочатку про мiжнародну політику. Яка головна проблема на сьогоднi, на вашу думку, міжнародної політики сучасної України?

ВЧ: Перш за все я хочу сказати, що Центр Разумкова не тільки просто учасник. Вiн один з організаторів, спільно з фундацією «Україна-США», цих заходів, цієї програми. Ми якраз ведемо зовнішню політику, національну безпеку, а також демократію й управління. Стосовно проблеми -- як на мене, найбільша проблема та, що одночасно приходиться робити дві речі. Це – переструктурувати механізм втілення зовнішньої політики, координацію дій і одночасно її якісне оновлення. Поєднання цих двох цілей, це складне питання i ви дуже правильно зазначили, що одна з головних проблем, це визначення не дуже таких амбітних, але конкретних цілей в зовнішній політиці, які можна досягнути спільно з своїм партнером.

ЗБ: Коли ми говоримо про цілі, для України це в першу чергу Європейський Союз та НАТО?

ВЧ: Для України - це чітка реалізація того курсу, який визначений законодавством. Це - європейська і євроатлантична інтеграція, це - стабільні відносини з Росією, і просто імплементація цього курсу i, відповідно, щоби успіхи зовнішньої політики відчували пересічні громадяни в самій Україні.

ЗБ: Всі зараз намагаються вгадати, коли Україна зможе стати членом ЄС чи НАТО. Чи можна це взагалі гадати?

ВЧ: Гадати звичайно можна, але треба враховувати, що відповіді, по-перше, на ці питання в самій Україні, в її здатності досягти стандартів демократії, ринкової економіки розвинених країн Європейського Союзу-НАТО і ,друге, це - дорога з двостороннім рухом. Тобто, ми також шукаємо розуміння наших партнерів. До речі, наші політичні ідеологи показали, засвідчили, що наші партнери – Сполучені Штати Америки -- вони готові до відкритої, досить гострої дискусії, але дружньої дискусії для того, щоб знайти найкращий шлях для України допомогти Україні. Але знову ж таки наголошується наше визначення нашої стратегії і нашої ефективності в діях щодо досягнення наших цілей.

ЗБ: На конференції ви також обговорювали питання національної безпеки. Для пересічного українця, можливо, не зовсім зрозуміло що може загрожувати Україні. Чи існує в даний момент загроза безпеці України i, якщо так, то яку роль можуть в цьому зiграти Сполучені Штати?

ВЧ: Сьогодні немає прямої зовнішньої загрози. Вона не стоїть на порядку денному. Скоріше внутрішнi загрози на сьогоднi більш актуальнi. Але ми не можемо не дивитися вперед, у майбутнє. Для нас зрозуміло, що Україна навряд, чи може бути поза зоною систем безпеки. Для України вибір невеликий -- або західна система безпеки, тобто НАТО, або східна система безпеки. Враховуючи те, що ми обираємо європейські цінності для нас відповідь, мабуть, буде зрозуміла. Це - НАТО. Сполучені Штати, як лідируюча країна в цій організації, її голос дуже багато вартий в досягненні цих цілей.

ЗБ: Під час роботи з вашими американськими колегами чого вдалось досягти? Тобто, чи ви зробили якісь конкретні рекомендації?

ВЧ: Так. Ця конференція, це вже фактично останній день тижневої роботи -- дуже напружений. Рекомендації вироблялись людьми з боку Сполучених Штатів, які дуже добре знають Україну. З українського боку також був досить високий рівень делегації: представники Секретаріату президента, міністерства закордонних справ, Ради національної безпеки і оборони. Наші рекомендації дуже конкретні стосовно п’яти сфер. Це - європейська інтеграція, інтеграція євроатлантична, це - роль України як регіонального лідера. Це - власне підвищення ефективності механізму зовнішньої політики, україно-американські відносини. Цей документ ми розповсюдимо. Він буде відкритий і буде направлений до всіх органів влади, і в Україні, і в США. До речі, хочу зазначити, що на рівні президентів, цей проект, цей діалог, також підтриманий.

ЗБ: До речі, про президента. Зараз лунає чимало голосів, що президент України опинився інформаційно ізольованим. Чи це справді так, на вашу думку?

ВЧ: Я думаю, що не можна сказати, що президент не має інформації, але мабуть, все ж таки кілька альтернативних пропозицій, зокрема ті, що йдуть від незалежних експертів, були б сьогодні корисними. Наскільки я знаю, нещодавно ми проводили дослідження діяльності української влади за сто днів, і президент навіть наклав резолюцію щодо аналізу тих висновків, які зробили недержавні організації. Це -позитив. Сподіваюсь буде другий крок - імплементація наших пропозицій в реальній політиці.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG