Спеціальні потреби

Вибори в Окрузі Колумбія ламають стереотипи


Марко Рубіо
Марко Рубіо

На конвенції в Окрузі Колумбія переміг Марко Рубіо.

У суботу в Окрузі Колумбія відбулася республіканська конвенція – ще одна форма партійних виборів, поруч з праймеріз та кокусами – яка продемонструвала надзвичайну активність виборців.

На конвенції в Окрузі Колумбія переміг Марко Рубіо, набравши 37% голосів (10 делегатів), другим прийшов Джон Кейсик з відставанням у всього 10 голосів – не відсотків, а саме 10 бюлетенів (9 делегатів), на третьому – Дональд Трамп (13%) і Тед Круз (12%).

Якби Округ Колумбія був штатом, він би очолював рейтинг найбільш ліберальних штатів. На минулих президентських виборах понад 90% його виборців проголосували за демократа Барака Обаму. Але цього разу черга до єдиної виборчої дільниці – в готелі Лоус Медісон – протягнулася на два квартали. Часом стояти доводилося понад три години.

«Як це чому я сюди прийшов? - перепитав мешканець Округа Колумбія Нейт Коутс, відповідаючи на питання «Голосу Америки». – Проголосувати! Це моє конституційне право. Я так впливаю на політику». Чорношкірий державний працівник Нейт, який прийшов з дружиною латиноамериканського походження та маленьким сином, каже, що вже 20 років є зареєстрованим республіканцем. Він голосує за сенатора від штату Техас Теда Круза через те, що останній, говорить чоловік, найбільш послідовно дотримується консервативних принципів. Нейт вірить, що в того дуже високі шанси перемогти.

У США прийнято вважати, що виборець-республіканець – це білий, заводський працівник, або, як їх тут називають, «синій комірець» та люди похилого віку. До виборчої дільниці в Окрузі Колумбія прийшла переважно молодь, багато хто з маленькими дітьми, чимало чорношкірих та людей латиноамериканського походження. Майже всі, до кого звернувся «Голос Америки», виявилися держслужбовцями.

«Я от думаю, проголосувати мені за Рубіо чи за Трампа, - поділилася з «Голосом Америки» своїми ваганнями одна така чиновниця Мішель. – Спочатку я однозначно підтримувала Рубіо, він найкращий промовець, але не знаю, чи зможе він перемогти. Хочеться віддати свій голос переможцю. Думаю, що в Трампа більше шансів, і, якщо він виграє номінацію, чимало демократів перейдуть на його бік».

Думаю, що в Трампа більше шансів, і, якщо він виграє номінацію, чимало демократів перейдуть на його бік
Мішель, чиновниця

Звичайно, розмова зайшла про бійку, яка сталася під час зустрічі Трампа з виборцями в Чикаго, через що її навіть довелося скасувати. Мішель звинувачує в інциденті ворожу атмосферу в американській політиці, бажання молоді взяти участь в якійсь цікавій події, а людей старшого покоління – згадати атмосферу бурхливих 60-х. «Могли б і в іншому місці протестували», - підсумувала Мішель.

Колишня працівниця «Голосу Америки» Марія Балатеску голосує за Рубіо. «Він красень. А що? Зовнішній вигляд є надзвичайно важливим. І поміркований. Не занадто божевільний, як на мене».

Атмосфера в середині готелю більше нагадує вечірку, на яку запросили забагато гостей, ніж виборчу дільницю. Скрізь люди - в елегантних костюмах, сукнях, джинсах, шортах, спортивних костюмах і, навіть, в піжамах. Пробираюся скрізь черги, плакати, стенди, візочки з дітьми, інвалідний візочок з жінкою похилого віку з собачкою, хлопців на милицях і потрапляю… в кімнату з делегатами.

Він красень. А що? Зовнішній вигляд є надзвичайно важливим. І поміркований. Не занадто божевільний, як на мене
Марія Балатеску про Марко Рубіо

Якщо в інших штатах вибір делегатів є внутрішньою справою кампаній, то в Окрузі Колумбія це роблять виборці. Вони голосують за кандидатів, а потім, мужньо відстоявши ще одну чергу, - за делегатів, які будуть цих кандидатів представляти на партійному з’їзді в Клівленді. Кандидати в делегати прямо в готелі розповідають, чим гарний їх кандидат, та чому варто саме їм доручити представляти його на партійному з’їзді.

В окремій кімнаті, через яку проходить черга виборців, - столики з агітаційною продукцією кандидатів в президенти та делегати. На столику Марко Рубіо стоїть велика ваза з шоколадками. Підходжу до нього першим. Гарі Тіл, який балотується в делегати від Рубіо, політичний волонтер з досвідом. Якщо його виберуть, то на з’їзд він поїде втретє. В Республіканській партії Округу Колумбія він займає посаду віце-голови з політичних питань, а під час цієї виборчої кампанії працює зі штабом Рубіо.

Каже, що йому подобається молодість Марко Рубіо, його ідеї, латиноамериканське походження – усе, що робить Рубіо обличчя майбутнього Республіканської партії.

Кейсик зробив багато доброго в Огайо, людям він там дуже подобається. Було б здорово, якщо б він став нашим президентом
Джон Торрес

«Наприклад, я завжди підтримував права одностатевих пар одружуватися, - говорить він «Голосу Америки», - але це питання взагалі не буде на порядку денному президента. Для чого на ньому зосереджуватися? Я був на виборах в Південній Кароліни і слухав промову Марко Рубіо, де поруч з ним стояла губернаторша Ніккі Гейлі (індійського походження – Г.А.), афроамериканець, сенатор від Південної Кароліни Том Скотт, і думав: Ось воно, майбутнє Республіканської партії. Хто б міг подумати ще 5 років тому, що за номінацію від Республіканської партії змагатимуться два латиноамериканця? (Марко Рубіо і Тед Круз кубинського походження – Г.А.)».

Новим обличчям Республіканської партії є і кандидат в делегати від губернатора штату Огайо Джона Кейсика Джон Торрес, молодий і усміхнений працівник Торгової асоціації. «Я сам з Огайо, - пояснює він «Голосу Америки». – Не так давно переїхав в Округ Колумбія. Кейсик зробив багато доброго в Огайо, людям він там дуже подобається. Було б здорово, якщо б він став нашим президентом». Торрес вважає, що в Кейсика є шанси, якщо він виграє в Огайо, де вибори пройдуть в наступний вівторок.

Якщо Трамп не набере 1237 делегатів під час праймеріз, що зробить його переможцем автоматично, то матиме місце так званий «змагальний з’їзд». Там вже рішення, хто стане номінантом від Республіканської партії, буде прийматися голосуванням самих делегатів, невеликому відсотку з яких, за правилами, буде дозволено змінити кандидата, якого вони представляють. Якщо різниця між кандидатами не велика, і обидва чи троє виграють більшість в як мінімум 8 штатах, номінантом від партії може стати кандидат, який перед початком з’їзду знаходився на другому та навіть третьому місці за кількістю делегатів.

Проголосувати прийшов! Це моє конституційне право. Я так впливаю на політику
Нейт Коутс

Висока ймовірність того, що ця з’їзд може стати історичним, коли делегати будуть не просто ритуально піднімати таблички з іменами їхніх кандидатів, а власне вирішувати, хто змагатиметься за президентську посаду, - основна причина бажаючих стати делегатами потрапити до Клівленду.

Одного з них, від Дональда Трампа, зустрічаю в готельному барі. Омар Хафез працює у сфері зав’язків з громадськістю, і це його перший досвід у виборчій кампанії. У нього оригінальне походження як для прихильника Трампа: його батько єгиптянин, а мати – з Аргентини.

Від того, хто стане наступним президентом США, залежить майбутнє України
Микола Воробйов

«Отже, згідно з висловлюваннями вашого кандидата, Ви є одночасно і ґвалтівником, і терористом. Чому Трамп?» - запитую Хафеза.

Він сміється і відповідає: «Я балотуються в делегати від Дональда Трампа, тому що поділяю його бачення того, якою може бути Америка - якою вона була раніше, але вже припинила бути. І найголовніше, на відміну від інших кандидатів, він може втілити це бачення у життя».

Зустрічаю на виборчій дільниці і українця. Політолог Микола Воробйов працює волонтером в Республіканській партії Округу Колумбія. В його обов’язки під час цієї конвенції входить реєструвати та допомагати пресі. Каже, що він єдиний громадянин України, хто є безпосередньо залученим до американських партійних виборів. «Для українців дуже важливо не лише слідкувати за цими виборами, але і бути волонтером, долучатися до виборчої кампанії, бо саме від того, хто стане наступним президентом США, залежить майбутнє України», - каже він.

Дільниця в готелі мала закритися о 4-ій годині, але на той час все ще стояла величезна черга. В результаті її роботу продовжили ще на три години. А вже з настанням сутінок прийшли голосувати вашингтонські ортодоксальні євреї, які виконали свій громадянський обов’язок, не порушуючи шабату.

Дивіться також: Дати зброю Україні у перші 100 днів пообіцяв кандидат у президенти США

Дати зброю Україні у перші 100 днів пообіцяв кандидат у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG