Спеціальні потреби

Про Трампа та Україну: Мільярдера називають другом Путіна, але насправді "все складно"


Перемога Дональда Трампа у ході "супервівторка", на думку численних американських експертів, відкриває йому дорогу до офіційної номінації на виборах президента США від Республіканської партії. І хоча зараз більшість оглядачів ще погоджуються, що фаворитом демократично-республіканських перегонів за Білий дім буде Гілларі Клінтон, політичний істеблішмент та чимало рядових американців серйозно стурбовані майбутнім країни у разі обрання президентом США Дональда Трампа.

Після оголошення результатів "супервівторка" американські ЗМІ повідомили про трикратне збільшення пошуку в Google відповіді на запит "Як перебратись жити до Канади?".

Так реагує частина американців, натомість республіканський істеблішмент (обрання скандального Трампа кандидатом розвалить партію - попереджають аналітики) та демократи - б'ють на сполох у статтях. Попереджають, зокрема, що у разі обрання Трампа послабиться позиція США на міжнародній орені.

ПРЕЗИДЕНТСТВО ТРАМПА, ЙОГО СИМПАТІЯ ДО ПУТІНА ЛЯКАЮТЬ ІСТЕБЛІШМЕНТ

"Закордонна політика Трампа, принаймні з того, що зрозуміло із його заяв у ході передвиборчої кампанії, полягає у тому, що США мають переглянути, послабити чи навіть відкинути свої сталі взаємини із союзниками (бо союзники виграють від цих взаємин більше, ніж США), на користь тісніших взаємин з .... майже ніким, окрім лідера Росії Володимира Путіна", - повідомляє сьогодні у редакційній колонці The Washington Post.

У виданні переконані, що відступ США із глобальної арени дестабілізував би і без того нестабільну ситуацію у світі взагалі, та призвів би до тектонічних змін у світовому порядку.

"Трамп натякає, що йому було би комфортно із авторитарними лідерами, і він розраховував би на те, що вони стануть гарантами порядку у їх відповідних сферах впливу", - пише видання. Прикметно, що така оцінка засад зовнішньої політики Трампа збігається із орієнтирами зовнішньої політики Росії, яка на міжнародній арені виступала за недопущення "кольорових революцій" та гарантій стабільності правлячим режимам.

"Про захоплення Трампа фігурою Путіна добре відомо - при цьому Трамп лестить сам собі, вважаючи, що і Путін ним захоплюється", - відзначає The Washington Post.

Між тим, реальна позиція Трампа з приводу зовнішньої політики (як і внутрішньої) лишається загадкою. Популярний політик оперує гаслами, а не програмами дій по конкретних напрямках. Про що б не йшлося - відміну реформи медичної системи, запровадженої Обамою, чи покращення добробуту американців - мало відомо про те, що власне Трамп збирається робити. Це і викликає настороженість.

"Росія та світ вже знову почали нас поважати!" Так тріумфально восени 2015-го Трамп, вже у ході передвиборчої кампанії, твітував про те, що Путін ставиться до нього із прихильністю.

ЩО ТРАМП КАЖЕ ПРО УКРАЇНУ?

На той же час припадає і заява Трампа у ефірі передачі Face the Nation про те, що не США, а Європа мають бути лідерами у вирішенні кризи в Україні.

"Я думаю, що Україна - чудове місце. Я там був і вважаю, що вона прекрасна. Але Німеччина та інші країни мають щось робити. Чому завжди ми? Яке нам діло до України? Вона прекрасна. Є НАТО і ми будемо працювати з ними", - заявив тоді Трамп у характерному для себе стилі.

"Знаєте що? Я повністю за те, щоб допомагати українцям, але не ми маємо бути лідерами цього процесу. Лідером мають бути країни Європи", - заявив Трамп у тому ж інтерв'ю.

На фоні нібито симпатії Трампа до Путіна подібні заяви не можуть не насторожувати. Між тим, варто зауважити, що відстороненість, незацікавленість Україною та навіть потурання Володимиру Путіна та Москві часто приписують і чинному президенту США Бараку Обамі.

ТРАМП ВИСЛОВЛЮВАВ ЗАНЕПОКОЄННЯ ЧЕРЕЗ ДІЇ РОСІЇ

Ситуація тут не настільки однозначна, як може здаватись.

Трамп, зокрема через свій офіційний Twitter, протягом останніх кількох років неодноразово озвучував застереження з приводу агресивних дій Росії на міжнародній арені, протиставляючи їх слабкій, на його думку, позиції адміністрації Барака Обами. А конфлікт в Україні, судячи з деяких твітів Трампа, став для політика прикладом того, що США втратили беззаперечний авторитет на міжнародній арені і навіть стали посміховиськом.

Зробимо Америку знову великою!
Гасло кампанії Дональда Трампа

"США закликали Росію не втручатись у події в Україні - Росія сказала, що не буде цього робити і тут таки вголос смієтья!", - писав Дональд Трамп у лютому 2014-го року.

"Росія наступає в Україні, Іран прямує до отримання ядерної зброї, аль-Кайда фактично керує Лівією, а Обама заклопотаний тим, що попереджає світ про "глобальні змін клімату", - писав Трамп у травні 2014-го.

Обама хотів перезавантажитись з Путіним, а Путін посміявся з нього і перезарядився
Трамп

"Ситуація з Росією куди небезпечніша, ніж думає більшість людей - вона може призвести до Третьої Світової. Нам негайно потрібні хороші лідери", - заявив Трамп у березні того ж року.

"А що, на вашу думку, зробить Обама, коли Путін загарбає Аляску?", - йшлося у іншому твіті Трампа того ж періоду.

"Через слабке лідерство президента Обами ми дозволили Путіну та Росії повернутись на світову арену - Інакше це не поясниш", - відзначав Трамп в іншому повідомленні.

АЛЕ ОБАМА, КОНКУРЕНТИ НЕПОКОЯТЬ ТРАМПА ЩЕ БІЛЬШЕ

"Обама хотів перезавантажитись з Путіним, а Путін посміявся з нього і перезарядився", - також писав Трамп у липні 2014-го.

Трампа, як видається, цікавить не стільки Росія чи Путін, як нагода використати їх для критики своїх політичних конкурентів та керівництва США.

Росія та світ вже знову почали нас поважати!
Трамп про свої відносини із Путіним

"ГАРЯЧІ НОВИНИ: Обама уклав торговельну году з Росією. Вони отримають Флориду, Каліфорнію та наш золотий запас. Ми отримаємо борщ та пляшку горілки", - писав мільярдер в іншому випадку.

Побіжний огляд твітів Трампа не вказує на те, що він готовий поступатись геополітичним конкурентам США, якими він сам називає Росію та Китай.

"Путін каже, що Росія не може дозволити послаблення своїх ядерних сил стримування - а США хочуть свої зменшувати - ми що збожеволіли?", - писав він у червні 2013-го.

Загалом, публічні заяви Трампа часто заперечують одна одну.

Складається враження, що він керується лише бажанням виставити себе самого у найкращому світлі і не спирається на певні непорушні цінності. Натомість, мільярдер часто оперує розмитими поняттями на кшталт "повага", "сила", "лідерство".

ЗАЯВИ ТРАМПА ДУЖЕ СУПЕРЕЧЛИВІ, ВІН ОБІЦЯВ "ЛЕГКО ВПОРАТИСЬ" ІЗ ПУТІНИМ

Найбільше від перемоги Обами на виборах 2008-го року виграв Володимир Путін
Трамп

У 2012-му році він кепкував з Обами після того, як тодішній президент Росії Медведєв заявив, що перші 3 роки президентства Обами стали "найкращими для Росії" в історії взаємовідносин між двома країнами.

"Люблять конкуренти Америки Обаму!", - твітував Трамп у квітні 2012-го.

"Найбільше від перемоги Обами на виборах 2008-го року виграв Володимир Путін", - також писав у квітні 2014-го політик, який нині вихваляється прихильністю до себе Кремля.

При цьому, судячи з різноманітних заяв Трампа, політика Росії чи інших конкурентів США на міжнародній арені, не викликає у нього заперечення на рівні цінностей чи цілей. Трамп часто наголошує на необхідності лідерства США, але не заглиблюється у деталі того, на чому ґрунтувалося б таке лідерство.

"Не злюсь я на Росію (чи Китай) за те, що їх лідери розумніші за наших. Нам потрібні реальні лідери, доки не пізно", - писав Трамп восени 2013-го.

"Реальним лідером" для США, на думку Трампа, є саме він. Політик часто твітує про те, що лише він зможе впоратись із Путіним і при цьому повсякчас зауважує, що його конкуренти у боротьбі за президентство США будуть не здатні впоратись із цим завданням.

"Хто, на вашу думку, краще захистив би інтереси США на переговорах проти Путіна, Ірану, Китаю та ін. Дональд Трамп чи Гілларі? Ну у кого лишились щонайменші сумніви?, - писшав він у чевні 2015-го.

"Я би легко та з хорошим результатом для США (впорався із Путіним)", - також твітував Трамп у липні 2014-го.

А у 2013-му перед проведенням у Москві конкурсу краси "Міс Всесвіт" Трамп навіть питав своїх читачів у Twitter, чи стане Путін його найкращим другом...

Трамп - лишається політиком-загадкою. Доки про його реальну позицію з приводу майбутнього США та міжнародних відносин можна буде судити лише за твітами (суперечливими та, як видається, непослідовними), в Америці та цілому світі його фігура буде викликати настороженість, а здогадки та страхи - лише примножуватимуться.

Дивіться також: Через це кількість прихильників Республіканської партії може лише зменшуватись?

Через це кількість прихильників Республіканської партії може лише зменшуватись? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG