Спеціальні потреби

Рішення ВР викликало неоднозначну оцінку експертів США


Відмова від позаблоковості - перемога України, але хтось назве це провокацією - експерт
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00

Відмова від позаблоковості - перемога України, але хтось назве це провокацією - експерт

Своїм рішенням українці посилають сигнал, що хочуть бути частиною Європи. Так розцінив голосування у Верховній Раді Курт Волкер, колишній постійний представник США при НАТО, а нині виконавчий директор Інституту Маккейна. А експерт аналітичного Центру Вудро Вілсона Майкл Кофман, вважає, що український парламент прийняв поспішне рішення, яким роздратує європейців.

Курт Волкер вважає, що позбувшись позаблокового статусу, Україна зробила правильний крок.

«По-перше, рішення українського парламенту демонструє, наскільки Росія відчужила від себе українців та український істеблішмент. 303 голоси – це гучна поразка Росії у намаганні встановити свій контроль над Україною. По-друге, це цілком логічне рішення для країни, яка зазнала нападу, частина території якої окупована і яка хоче стати членом оборонного союзу, щоб захистити свій суверенітет та своїх громадян. Позбувшись позаблокового статусу, Україна зробила крок у правильному напрямку», - заявив виконавчий директор Інституту Маккейна.

Тим часом, експерт Центру Вудро Вілсона Майкл Кофман вважає, що голосування українського парламенту є не на часі, і воно радше роздратує Європейський Союз, а не Росію:

«Я думаю, що це політичне рішення, але з практичної точки зору воно не дуже доречне. Проблема полягає у тому, щоб стати членом НАТО треба 6-8 років. По-друге, основні європейскькі країни, такі як Німеччина та Франція, не дуже хочуть бачити Україну зараз членом Альянсу і це взагалі має бути останнє питання, яке піднімає Україна».

Коментуючи зникнення з «Акту про підтримку свободи в Україні» положення про надання Україні, Молдові та Грузії статусу основного союзника США, поза НАТО, Курт Волкер сказав:

«На жаль, існують люди як у НАТО в Європі, так і у США, які вірять, що країни, які самі обирають свій шлях та системи безпеки, діють провокативно по відношенню до Росії. Я не погоджуюсь з цим аргументом. Тому вони вважають, що надання країнам статусу союзника США поза межами НАТО теж буде провокацією. Тому для збереження спокійних стосунків, слід не вдаватися до подібної риторики. Інші вважають, що країни, які себе захищають – провокують Росію, як наприклад напад Росії на Грузії у 2008 році. Щоб не давати безпідставних надій, ми не будемо надавати цим країнам статусу головного союзника США, поза НАТО».

Курт Волкер вважає, що Путін вдасться до дій після голосування українського парламенту.

«Я думаю, що Путін хоче захопити територію між Східною Україною та Кримом, включно з Маріуополем. Він може анексувати Придністров’я, яке вже окуповане Росією. Ми бачили рухи у Думі щодо анексії Абхазії, Південної Осетії. Я не певен, що Путін розпочне військову кампанію проти країн Балтії, бо це тоді НАТО буде діяти».

Утім, Майкл Кофман переконаний, що у Кремлі є розуміння того, що Україна вже перебуває у західній орбіті інтересів і, що слід зайнятися рятуванням власної економіки, відсунувши Україну на другий план. Однак, каже Майкл Кофман, це не означає, що Путін не діятиме.

«Як тільки Росія впорається зі своєю економічною кризою, ймовірно, що вона поновить військові дії в Україні. Можливо у квітні 2015. Москва буде зацікавлена у захопленні Донецька та Луганська. Якщо Москва не досягне імсцевих цілей на сході України, вони спробують розпочати військову кампанію навесні, та взяти під свій контроль Слов’янськ, Маріуполь та Краматорськ».

І Курт Волкер, і Майкл Кофман вважають, що шлях України до НАТО пролягає через економічні та політичні реформи в країні.

XS
SM
MD
LG