Спеціальні потреби

Актуально

Законодавці у США закликають Білий дім не повторювати “українських помилок” у Тайвані

Сенатор-демократ від штату Нью-Джерсі Роберт Менендес 

Передбачити агресію на Тайвань і підготуватись до неї закликає сенатор-демократ від штату Нью-Джерсі Роберт Менендес. В авторській статті для газети New York Times він закликає винести уроки з помилок в американській політиці щодо України, аби не повторити їх у Тайвані.

Ми бачили тривожні сигнали щодо України в 2014 році і не вжили заходів, щоб стримати подальшу російську агресію. Не можна дозволити повторити цю помилку з Тайванем.

“Чіткий урок від війни в Україні полягає в тому, що останніми роками авторитарні лідери підбадьорені непрацюючими демократіями та нерішучими міжнародними інституціями. Відповідно, Сполученим Штатам потрібно менше двозначності, щоб формувати наш підхід до Тайваню”, - пише сенатор Менендес у статті для NYT.

За його словами, план Китаю у Тайвані “моторошно нагадує план пана Путіна в Україні”.

“Ми бачили тривожні сигнали щодо України в 2014 році і не вжили заходів, які могли б стримати подальшу російську агресію. Ми не можемо дозволити собі повторити цю помилку з Тайванем”.

Напередодні сенатор-демократ Роберт Менендес разом із колегою від Республіканської партії Ліндсі Гремом презентували двопартійний законопроект “Про політику щодо Тайваню 2022”.

Законопроект передбачає виділення Тайваню 4,5 мільярда доларів безпекової допомоги впродовж наступних чотирьох років та визнає Тайвань “головним союзником США поза НАТО”.

“Якщо ми нічого не зробимо, тоді ми повинні будемо задовольнитись фактично поступками щодо Тайваню, дозволивши Китаю продовжити свою невпинну військову, економічну та дипломатичну кампанію залякування”, - продовжує у статті американський законодавець.

“Яснішого пояснення катастрофічних глобальних наслідків, ніж ілюзії пана Путіна в Україні, не може бути”, - додав Менедес.

Колишній спікер Палати представників США, республіканець Ньют Гінгріч
Колишній спікер Палати представників США, республіканець Ньют Гінгріч

Тим часом представник від Республіканської партії, колишній спікер Палати представників Ньют Гінгріч рекомендує Адміністрації Байдена озброїти Тайвань. В інтерв’ю "Голосу Америки" Гінгріч заявив, що, на його думку, США повинні були почати поставки зброї в Україну ще за два роки до війни, щоб не допустити російського вторгнення.

“Ви можете перетворити Тайвань на дикобраза, ви могли б оснастити його такою кількістю різноманітної оборонної зброї, що вартість навіть спроби атакувати його була б настільки непомірною, що китайці просто б не пішли на це. Якби ми зробили це два роки тому з Україною, нападу Росії б не сталося, тому що це було б занадто дорого. І я думаю, що це справжній урок, який ми повинні винести з катастрофи в Україні”, - заявив Ньют Гінгріч в інтерв'ю “Голосу Америки” .

У 1997 році Ньют Гінгріч, як нині Ненсі Пелосі, на посаді спікера Палати представників відвідував і Тайвань, і Китай.

Щоб не допустити ще одного військового конфлікту у світі, політик рекомендує адміністрації Байдена “відновити американську армію. Дуже драматично. Переконайтеся, що ви можете домінувати в космічній боєготовності, щоб вижити атаку електронного магнітного імпульсу, бути готовим домінувати в кібервійні. Спочатку треба мати інструменти. Це не дипломатичні танці. Йдеться про те, щоб мати абсолютну силу, щоб за будь-яким прийнятним стандартом китайська диктатура вирішила, що протистояти нам неможливо”,- зазначив Гінгріч в інтерв’ю “Голосу Америки”.

Якщо вони не зможуть імпортувати, вони почнуть голодувати
Ньют Грінгріч

Пізніше, в інтерв'ю телеканалу “Фокс” Ньют Гінгріч також назвав “малоймовірним” військове зіткнення Китаю зі США.

“Ми можемо дуже швидко ізолювати Китай. У їхніх містах (почнеться - ред.) безробіття. Якщо вони не зможуть імпортувати, вони почнуть голодувати. То ж китайці не обов'язково перебувають у сильній позиції, щоб намагатися залякувати нас”, - сказав колишній спікер Палати представників США.

Група семи закликає Китай до переговорів з Тайванем

У середу, 3 серпня, міністри закордонних справ країн “Групи семи” у спільній заяві закликали Китай не намагатися силою змінити ситуацію щодо Тайваню, натомість врегулювати розбіжності мирним шляхом.

“Ми стурбовані нещодавніми оголошеними загрозливими діями КНР, особливо навчаннями з бойовими стрільбами та заходами економічного тиску, які можуть призвести до непотрібної ескалації. Немає жодних підстав використовувати цей візит (візит Ненсі Пелосі до Тайваню - ред.) як привід для агресивних військових дій в Тайванській протоці. Для законодавців наших країн поїздки за кордон є нормальним і звичним явищем”, - мовиться у заяві міністрів закордонних справ “Групи семи”.

Глави МЗС США, Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Великої Британії та Євросоюзу закликали Китай не змінювати статус-кво в регіоні в односторонньому порядку "і мирним чином врегулювати розбіжності у протоці".

Дивіться також: Ненсі Пелосі у Тайвані

Всі новини дня

Другі дебати республіканців у США пройшли за відсутності Трампа, але позначились гострими дискусіями

Від ліва - губернатор Північної Дакоти Даг Бургум, колишній губернатор Нью-Джерсі Кріс Крісті, колишня посолка США Ніккі Гейлі, губернатор Флориди Рон Десантіс, підприємець Вівек Рамасвамі, сенатор Тім Скотт, ексвіцепрем'єр0міністр Майк Пенс на дебатах 27 вересня 2023

Сім політиків, які змагаються за право представляти Республіканську партію на президентських виборах США різко сперечалися під час дебатів у середу ввечері. Кожен з них намагався виділитись, щоб стати головним суперником колишнього президента Дональда Трампа, який має найбільші шанси стати єдиним кандидатом від партії на виборах президента 2024 року, попри те, що проти нього висунуто чотири кримінальні обвинувачення.

Трамп, як і минулого місяця, зневажив дебатами, спонсорованими партією, що негайно викликало докори з боку двох його опонентів.

«Дональд Трамп зник безвісти», — сказав губернатор Флориди Рон Десантіс, найбільш рейтинговий суперник Трампа, який займає друге місце в національних опитуваннях. «Він повинен бути на цій сцені, щоб відповісти, чому він додав 7,8 трильйона доларів» до державного боргу.

Колишній губернатор штату Нью-Джерсі Кріс Крісті сказав, що якщо колишній президент продовжуватиме уникати президентських дебатів республіканців, «ми називатимемо вас не Дональдом Трампом, ми називатимемо вас Дональдом Даком».

У той час як його опоненти дебатували в Президентській бібліотеці Рональда Рейгана в Каліфорнії, Трамп влаштував політичний мітинг у Мічигані, де бастують працівники великих автомобільних підприємств.

Seven Republican Presidential Hopefuls Meet for a Second Time
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00

Під оплески прихильників колишній президент здебільшого критикував президента-демократа Джо Байдена та ігнорував республіканців, які боролися за те, щоб випередити його в боротьбі за висунення від партії. Він звинуватив «шахрая Джо в тому, що він створив мільйони робочих місць для Китаю», і сказав, що Байден підштовхував американців купувати електромобілі, які є надто дорогими для більшості домогосподарств США.

Повернувшись на сцену дебатів, інші республіканці обмінювались різкою критикою, сподіваючись завдати один одному нокаутуючий удар, який міг би дати їм перевагу, щоб далі битися проти Трампа. Модератори Fox News намагалися, часто марно, відновити контроль над дебатами.

Трамп вважає, що він стратегічно нічого не виграє, якщо з’явиться на тій самій сцені дебатів, що й його опоненти. Національне опитування RealClearPolitics, показує, що він має 56% підтримки серед виборців-республіканців і випереджає Десантіса на 42 бали. Інші республіканці відстають від колишнього президента ще більше.

У якийсь момент Десантіс прокоментував свій відрив від Трампа, сказавши: «Опитування не обирають президентів. Виборці обирають президентів».

Після того, як підприємець Вівек Рамасвамі заявив, що він використовував соцмережу TikTok, що належить Китаю, щоб охопити молоде покоління американців, Ніккі Гейлі, колишня посол США в ООН в адміністрації Трампа, дорікнула Рамасвамі, сказавши: «Щоразу, коли я чую вас, я бачу, що ці слова є ще трохи дурнішими».

Президентські дебати республіканців
Президентські дебати республіканців

Гейлі, колишня губернатор Південної Кароліни, також агресивно критикувала сенатора свого рідного штату Тіма Скотта, критикуючи його роботу в Сенаті США.

Колишній віцепрезидент Майк Пенс, який був другим в адміністрації Трампа, підтвердив свої консервативні погляди та сказав, що за роки роботи в Конгресі та як колишній губернатор Індіани він найбільше кваліфікований, щоб стати президентом.

Перспективний кандидат, губернатор Північної Дакоти Даг Бургум говорив про свої бізнесові здібності.

Після перших дебатів серед опонентів Трампа, загальнонаціональне опитування показало, що Трамп фактично збільшив свій відрив, навіть незважаючи на те, що він може провести тижні в залах судів у першій половині 2024 року за звинуваченнями в тому, що він незаконно намагався компенсувати свою поразку на виборах у 2020 році. Президент Джо Байден незаконно зберігав секретні документи національної безпеки, коли залишив свій пост на початку 2021 року.

Опонентам Трампа було важко переконати виборців, що вони є кращими кандидатами, щоб балотуватися проти Байдена.

Серед учасників дебатів лише Крісті різко критикував Трампа за висунуті йому кримінальні звинувачення.

Колишній губернатор Арканзасу Аса Гатчінсон, ще один кандидат від Республіканської партії, який критикував Трампа, заявив, що він повинен вийти з президентських перегонів, не брав участі в дебатах, бо не виконав критерії Національного комітету Республіканської партії для участі в дебатах.

Критерії передбачали наявність щонайменше 3% підтримки в двох національних опитуваннях громадської думки або 3% в одному загальнонаціональному та двох опитуваннях у штатах, які проводять конкурс на номінацію на початку процесу — Айові, Нью-Гемпширі, Неваді та Південній Кароліні.

Кандидатам також потрібно було мати щонайменше 50 000 унікальних фінансових донорів і підписати зобов’язання підтримувати особу, яка стане єдиним кандидатом від Республіканської партії.

Експерт із дебатів Мічиганського університету Аарон Калл сказав Голосу Америки, що семеро кандидатів у середу повинні були «прямо боротися з Трампом… незважаючи на його відсутність, інакше вони ризикують просто переставити шезлонги на «Титаніку», навіть якщо вони й надалі демонструватимуть хороші результати, вони не матимуть надії змагатись з Трампом, якщо не вступлять з ним у більш прямий контакт».

Однак під час дебатів кандидати спрямовували проти Байдена стільки ж, а то й більше, своєї люті, ніби вони брали участь у загальній виборчій кампанії, зокрема критикуючи його за те, що він з’явився у вівторок на пікеті, щоб підтримати працівників автомобільної промисловості.

Скотт сказав: «Джо Байден не повинен бути на пікеті. Він повинен бути на південному кордоні» з Мексикою, щоб зупинити нелегальних мігрантів від проникнення до США. Інші критикували те, як Байден керує економікою США; висока інфляція під час його перебування на посаді в Білому домі призвела до того, що мільйони домогосподарств у США відчували фінансові обмеження.

Дебати в середу відбулися за 3 з половиною місяці до першого голосування республіканців — партійних осередків у штаті Айова, за якими швидко відбудуться змагання в інших штатах.

Однією з ключових політичних дат є 5 березня, на яку заплановано партійні первинні вибори в більш ніж десятці штатів, через день після того, як у Вашингтоні має розпочатися суд над Трампом за звинуваченнями у втручанні у вибори — судова битва, яка може тривати кілька тижнів. Другий судовий процес за звинуваченнями в неправильному поводженні з документами національної безпеки має розпочатися 20 травня у Флориді.

Республіканці офіційно оберуть свого кандидата в президенти на національному з'їзді в липні.

Британський міністр оборони Шаппс у Києві наголошує на подальшій допомозі Україні

Переговори британської делегації у Києві 28 вересня 2023 р.

Нещодавно призначений міністр оборони Великої Британії Ґрант Шаппс 28 вересня перебував у Києві, де провідною темою переговорів назвали подальшу підтримку України у війні проти російської агресії.

В делегації з Лондона був також чільний британський командувач адмірал Тоні Радакін, який згідно з офіційним повідомленням сказав, що на зустрічах «обговорювали нові зобов’язання щодо військової допомоги, які були заявлені минулого тижня в Рамштайні».

Президент Володимир Зеленський на переговорах окремо згадав потреби протиповітряної оборони на тлі припущень, що Росія може, як і минулої зими, у наступні місяці посилити бомбардування цивільної інфраструктури зокрема енергетичних об’єктів.

«Зосереджуємося на протиповітряній обороні, артилерії і антидронних системах. Зима наближається, але ми готові», - написано сьогодні в мережі Х від імені нового українського міністра оборони Рустема Умерова, який також брав участь у переговорах з британською делегацією.

Українські посадовці наголосили на вдячності Великій Британії, яка стала одним з найпомітніших голосів у широкій міжнародній підтримці України.

Ще під час приготувань Росії до відкритого вторгнення 2022 року британці надали українцям протитанкове озброєння, а згодом ракетну артилерію тощо.

Згодом Британія першою вирішила постачати українській армії сучасні важкі танки західного виробництва і далекобійні крилаті ракети.

Можливий шатдаун у США — що це означає для України? Відео

Можливий шатдаун у США — що це означає для України? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:08 0:00

Вашингтон — на порозі потенційного шатдауну. Напередодні Сенат проголосував за механізм затвердження проєкту короткострокової бюджетної резолюції на 45 днів, в якій передбачені й 6$ млрд на допомогу Україні.

Розпочалися другі дебати претендентів від республіканців на виборах 2024 року. Відео

Участь у цьому раунді дебатів претендентів від республіканців на президентських виборах 2024 року візьмуть сім кандидатів, які змогли виконати кваліфікаційні вимоги. Колишній президент США Дональд Трамп участі у цих дебатах, як і в перших, брати не буде.

“У нас ще багато роботи” — заступник міністра оборони США про нарощення військового виробництва

Заступник міністра оборони США із питань закупівель Вільям Лаплант: зараз оборонний бюджет Сполучених Штатів удвічі нижчий, ніж в часи Холодної війни.

Через російську війну проти України Сполучені Штати наростили власне виробництво боєприпасів, однак воно все ще на недостатньому рівні. Про це розповів заступник міністра оборони США із питань закупівель Вільям Лаплант на панельній дискусії центру СSIS.

За його словами, зараз оборонний бюджет Сполучених Штатів удвічі нижчий, ніж в часи Холодної війни.

“Люди, які пам’ятають старі добрі часи — згадайте 1987 рік. Тоді наш оборонний бюджет становив приблизно 6-7% ВВП. Це вдвічі більше, ніж наш оборонний бюджет зараз. Сьогодні нам би довелося додати приблизно 2 трильйони доларів, щоб мати те, що ми мали в 1987 році. Після падіння Берлінської стіни в нас цього немає”, — сказав Вільям Лаплант.

Люди, які пам’ятають старі добрі часи — згадайте 1987 рік. Тоді наш оборонний бюджет становив приблизно 6-7% ВВП. Це вдвічі більше, ніж наш оборонний бюджет зараз.
Заступник міністра оборони США із питань закупівель Вільям Лаплант

Посадовець додав, що Сполучені Штати витратили багато на війни, але не на закупівельні програми. За його словами, зараз американське військове виробництво перебуває на мінімальному необхідному рівні.

“На чому я наголошую останні півтора року: що справді важливо — це виробництво. Бо якщо ви не запустите виробництво, ви не відчуєте масштабу, у вас не буде ланцюга постачання", – заявив заступник міністра оборони США.

Він наголосив, що зараз в Америці «мінімальний необхідний обсяг виробництва» і, можливо, «в деяких випадках навіть нижчий».

За словами заступника міністра оборони США, протягом останніх півтора року виробництво деяких видів зброї почало зростати "через боєприпаси для України, але у нас ще багато роботи".

За словами Лапланта, після Холодної війни у США склалась тенденція, коли після криз військове виробництво нарощувалось, однак за декілька років через відсутність активної потреби його обсяги знову падали. Так було у випадку війни в Перській затоці, після терактів 11 вересня чи після запуску операції “Непохитна рішучість” проти Ісламської держави. Нинішнім викликом стала російська війна проти України.

Вільям Лаплант зазначив, що американській індустрії довелося багато працювати, щоб налагодити виробництво для України та для поповнення власних запасів. Це торкнулось зокрема артилерійських снарядів 155-мм калібру, «стінгерів», «джавелінів», певною мірою ракет для комплексу Patriot.

“Ви бачили цифри для 155-міліметрових снарядів — ми подвоїли виробництво тільки за останні шість місяців. І ми досягнемо позначки в 100 тисяч снарядів на місяць приблизно через півтора року. Ситуація зі стінгерами, «джавелінами» та іншим також досить гарна — тож ми працюємо”, — додав Вільям Лаплант.

Більше

Відео - найголовніше

Можливий шатдаун у США — що це означає для України? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:08 0:00
XS
SM
MD
LG