Спеціальні потреби

Якою буде реакція Кремля на крах Януковича? (Світова преса)


Західні видання закликають уряди США та ЄС бути готовими, або ж застосувати жорсткі економічні та фінансові санкції проти влади президента Януковича, у разі застосування сили для розгону антиурядових протестів, або ж – запропонувати Києву пакет економічної та фінансової допомоги, якщо там сформують незабаром проєвропейський уряд. Оглядачі вважають, що невпевненість президента Януковича диктується, зокрема, й тим, що чимало сегментів українського суспільства незгодні з нинішньою владою і це пояснює, чому «вуличні протести перекинулися вже й на обласні міста на сході України». Впливові газети світу також вважають, що створення в Києві проєвропейського уряду може викликати «гостру реакцію» з боку Кремля, але реальними є, як вважають оглядачі, лише торговельна блокада України Росією та можливе відключення Москвою постачання газу українським споживачам.

Впливова The New York Times вважає,що президент Янукович, вийшовши в понеділок на роботу після нетривалої хвороби, «змушений буде вибирати одне з кількох зол». Але вибір нині у нього невеликий, зазначає видання, або ж неминуче кривавий розгін Євромайдану, або ж часткова відмова від влади на користь нового уряду опонентів влади, котрі прокладатимуть проєвропейський курс». Газета вважає, що в останні дні позиції Віктора Януковича помітно послабилися. Та й Захід вирішив під час конференції з безпеки у Мюнхені «розщедритися на реальну допомогу» можливій новій владі, котру може формувати нова більшість у Раді вже цього тижня. Американська газета також наголошує, що мирні протести проти влади Януковича перекинулися також і у східні обласні центри України.

Лондонська Financial Times вважає, що Захід також має лише два варіанти дій щодо України, або ж жорсткі фінансові, економічні санкції проти режиму президента Януковича, якщо той піде на кривавий розгін протестувальників, або ж пакет відчутної фінансово-економічної допомоги Києву, коли там дійсно з’явиться цими днями новий проєвропейський уряд. Газета також вважає, що Росія готує «гостру реакцію» на можливу з’яву такого проєвропейського уряду в Україні, але, на думку видання, «не можна собі уявити, що Москва зреагує збройною силою на можливе падіння влади Януковича». «Реальною є все ж, – як твердить газета з Лондона, – відповідь на це російськими торговими санкціями чи ж відключення російського газу для України, як це було у 2006 та 2009 роках». Усунення Януковича від влади, котрий, на думку газети, є своєрідною копією Путіна за наслідуванням авторитарного стилю глави Кремля, може спонукати до такого варіанту й росіян, котрі «подумають, а чому б і нам не діяти так само стосовно людини в Кремлі», – резюмує Financial Times.

The Wall Street Journal цитує главу європейської зовнішньої політики Катрін Аштон, котра стверджує, що Захід, США та ЄС, розробляють план фінансової допомоги Україні, котрий, за її словами, міститиме «немаленькі цифри». Гроші, за її твердженнями, будуть виділені Києву за умови, коли новий уряд погодиться на проведення економічних та політичних реформ. Видання також цитує неназваного американського чільника, котрий стверджує, що допомога Україні можлива лише за умови реформ, «а так ніхто гроші їм давати не збирається, щоб викидати їх просто на вітер». Джерела видання у владі США повідомили, що план допомоги Україні, котрий дехто вже охрестив «новим планом Маршалла», може бути готовий вже впродовж двох наступних тижнів. Газета також вважає, що таким чином США і ЄС «дедалі глибше поринають у протистояння в Україні».


Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG