Спеціальні потреби

Деймон Вілсон про зростаючі впливи Росії на Балканах


Якщо Захід "проспить", Москва може принести розбрат на Балкани - експерт Atlantic Council. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

Якщо Захід "проспить", Москва може принести розбрат Балкани - експерт Atlantic Council. Відео

У протистоянні з НАТО Росія збільшує свій вплив у балканських країнах. Тому світові лідери повинні бути дуже обережними, щоб, бува, ці політичні ігри за впливи не вилились у справжню війну, – застерігає віце-президент аналітичного центру Атлантична рада у Вашингтоні Деймон Вілсон.

В інтерв’ю «Голосу Америки» експерт розповів, як убезпечити себе від російського розбрату і як у цьому може допомогти американський уряд.

Зволікання світових лідерів у розв’язанні конфлікту з Росією загрожує небезпечними наслідками на Балканах, вважає Деймон Вілсон:

«Доба докласти трохи зусиль, щоб надійно забезпечити кращу стабільність у Європі, а особливо на Балканах. Якщо ми завагаємось, прокліпаємо, не будемо рухатись далі, ми таким чином запросимо до себе росіян. І це сіяння розбрату росіянами на Балканах буде таким самим, як ми це спостерігаємо на сході (України). Спочатку спроби і тестування цього розбрату, які з часом можуть призвести до вогню. Ми повинні з цим покінчити».

Після не дуже вдалих Мінських домовленостей у лютому, на думку експерта, лідери західних країн демонструватимуть обережність з Путіним. При цьому, він вважає, що Меркель, Олланд та Обама повинні краще працювати для стабільності та миру у Європі.

При цьому Деймон Вілсон лишається оптимістом щодо НАТО як військово-політичного союзу:

«Зараз зростає розуміння, що НАТО лишається у безпеці не тому, що зосереджується на безпеці своїх партнерів. НАТО лишається у безпеці тому, що проектує безпеку за межі своїх кордонів. Вже помітно, що підготовка до Варшавського саміту дуже відрізняється від саміту в Уельсі. (У НАТО) спостерігається позитивна динаміка».

Одним із найважливіших чинників стабільності Вілсон називає здоровий і незалежний енергетичний ринок. Сполучені Штати, каже експерт, повинні стати частиною побудови стратегії стабільної європейської енергетики:

«США мають бути каталізатором у питаннях технічного аналізу, зокрема щодо терміналів ENG. Щодо фінансування маленьких проектів, продумати комерційно вигідні варіанти розширення енергетичних ресурсів на Балкани. Досить ефективно це було зроблено у країнах Балтії, бо Сполучені Штати тоді поділилися деякими цікавими ідеями. Крім того, США зараз переживають надзвичайний енергетичний бум всередині країни, це надзвичайно впливає на глобальну кризу. Чимало експертів Атлантичної ради, наприклад, вважають, що США повинні розширити свої підходи до енергетичного експорту. Це відкрило б нові можливості експортувати більше нафти та природного газу, і це мало б непрямий, але надзвичайний ефект для інших країн, зокрема і для Балкан».

При цьому експерт наголошує, що країни Східної Європи не повинні зациклюватися на енергетичній незалежності, а пильніше продумувати варіанти диверсифікації постачання енергетичних ресурсів.

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

XS
SM
MD
LG