Спеціальні потреби

Західні спецслужби нейтралізують наслідки дій Сноудена


Секрети США, які викрав Сноуден, опинились у Росії та Китаю. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:52 0:00

Kosovo Albanians read the names of the victims killed during the 1998-1999 Kosovo war, as part of a ceremony marking the 18th anniversary of the massacre in the village of Izbica.

Британська преса повідомляє, що китайські та російські розвідувальні служби розшифрували таємні документи, оприлюднені Едвардом Сноуденом, про західні розвідувальні операції. У 2013 році колишній позаштатний працівник Агентства національної безпеки США викрав і оприлюднив інформацію про розвідувальну діяльність США та їхніх союзників. Він згодом утік до Гонконгу, а пізніше знайшов притулок у Москві.

Серед матеріалів, що опинилися в руках Сноудена, була інформація про західні розвідувальні служби. Газета Sunday Times, посилаючись на джерела в британському уряді, стверджує, що Британія змушена виводити своїх агентів із недружніх країн, оскільки китайські та російські спецслужби розшифрували дані про їх операції.

Спроби зменшити шкоду від розкриття таємних даних тривають уже принаймні рік, розповідає Едвард Лукас – автор книги «Операція Сноуден: усередині найбільшої катастрофи західної розвідки». The Snowden Operation: Inside the West's Greatest Intelligence Disaster:

Едвард Лукас з журналу The Economist каже:

«Одразу ж як Сноуден подався до Москви, почалася величезна операція мінімізації негативних наслідків, яка безумовно стосувалася людей, що працювали підпільно. Їх евакуювали, бо всі з ким вони контактували, опинилися під загрозою».

В оприлюднених Сноуденом документах були імена деяких працівників британської розвідслужби MI6. Тими даними змогли скористатися контррозвідки інших урядів, додає Лукас:

«У тих країнах будуть перевіряти, чи діяли у них агенти, чи набирали там інформаторів. Це може завдати страшенної шкоди. Не треба навіть мати ім’я інформатора, досить знати особу агента розвідслужби, а тоді контррозвідка зможе відстежити його діяльність».

У результаті дій Сноудена під найбільшою загрозою опинилося життя місцевих інформаторів.

Говорить професор Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень Малкольм Чалмерс:

«Це проблема не так для британців та американців, які працюють на посадах дипломатичних представників, як для місцевих мешканців. Якщо їх виявлять, то життя досить великої кількості людей буде під загрозою».

Британський уряд безпосередньо не коментує повідомлень газети Sunday Times, але знову повторює, що Едвард Сноуден завдав величезної шкоди. Едвард Лукас каже, що загроза посилена також кібератаками на західні уряди:

«Ми досить пізно зрозуміли, що усі електронні бази даних дуже вразливі. А оскільки, як я вважаю, наші спецслужби занадто покладалися на електронні бази даних і позаштатних працівників, то можливості для нападників розширені. Ми не встигаємо діяти у відповідь і я побоююся, що ці поразки відкинуть західні розвідслужби назад на десятиліття».

Прихильники Едварда Сноудена називають його героєм, який розкрив сумнівні урядові операції стеження. Але інші закидають, що його дії поставили під загрозу життя незліченної кількості людей.

XS
SM
MD
LG