Спеціальні потреби

Як жовтневі скандали змінили шанси кандидатів на перемогу в листопаді


Не дивно, що президентська кампанія, яка була якою завгодно, тільки не передбачуваною, вступає в завершальний тиждень з посиленням перегонів, слідуючи за жовтнем, у якому вибухові відкриття про двох основних кандидатів, здавалося, були статус-кво.

Входячи в останній тиждень, Гілларі Клінтон впевнено тримала лідерство в національних опитуваннях громадської думки, і події, здавалося, складалися їй на користь. Випереджаючи Дональда Трампа майже на шість пунктів за результатами опитувань Real Clear Politics, Клінтон розширила свою передвиборчу кампанію в декількох історично республіканських штатах, таких як Техас і Аризона.

Але в результаті поновного розслідування ФБР, стрімкого зростання вартості медичного страхування Obamacare і регулярних публікацій викрадених електронних листів виданням WikiLeaks кампанія демократів змушена «видиратися» в завершальну фазу передвиборчих перегонів.

Погані новини почалися для Клінтон у понеділок, 21 жовтня, коли адміністрація Обами оголосила, що вартість популярних страхових полісів на здоров'я зросте в середньому на 25 відсотків.

Новина стала ударом по кампанії Клінтон, яка виступає як завзятий прихильник закону, що запустив реформи в охороні здоров’я. Закон був підписаний президентом Обамою, і Гілларі Клнітон пообіцяла розширити його, якщо вступить на посаду президента.

Ситуація погіршилася для Клінтон у п'ятницю, коли директор ФБР Джеймс Комі оголосив про відкриття тисяч листів, що потенційно стосуються розслідування використання Клінтон приватного поштового сервера під час її перебування на посаді держсекретаря. Агенти ФБР знайшли електронні листи на комп'ютері, який використовувався спільно найближчою помічницею Клінтон Гумою Абедін і її чоловіком, з яким вона зараз не проживає, колишнім конгресменом Ентоні Вінером, під час окремого розслідування сексуальних повідомлень, відправлених Вінером 15-річній дівчинці.

Майже відразу Клінтон відкинула заяви ФБР, назвавши час їх оголошення «безпрецедентним» і таким, що «викликає глибоку тривогу».

Під час виступу в суботу в Дайтона-Біч, штат Флорида, Клінтон сказала своїй аудиторії: «Це досить дивно, щоб викласти щось подібне, з такою малою кількістю інформації, прямо перед виборами».

Трамп, зі свого боку, скористався оголошенням ФБР, назвавши його «великою бомбою» і зробив його центральним фокусом під час своїх передвиборних заходів в останні дні.

«Директору Комі знадобилося багато мужності, щоб зробити крок, який він зробив, у світлі опозиції, яку він мав, де вони намагаються захистити її [Клінтон – ГА] від кримінального переслідування», - зазначив Трамп у понеділок під час мітингу в Ґранд-Рапідс, Мічиган.

І все це відбувалося на фоні того, як група хакерів WikiLeaks послідовно оприлюднювала викрадені електронні листи, що належали голові кампанії Клінтон Джону Подесті, протягом останніх двох тижнів.

У четвер (24 жовтня) видання WikiLeaks опублікувало записку, написану Даґом Бендом, топ-радником колишнього президента Білла Клінтона, що деталізувала, як Бенд забезпечив пожертви до «Фонду родини Клінтонів», використовуючи статус Клінтона як колишнього президента. Хоча ніщо з написаного не було незаконним, відкриття Бенда озброїло Трампа для його тверджень, що Клінтон довіряти не можна.

У понеділок (28 жовтня) WikiLeaks оприлюднило більше доказів того, що Донна Бразил, яка тимчасово виконувала обов’язки голови Національного комітету Демократичної партії, допомогла Клінтон під час праймеріз, заздалегідь надавши їй запитання дебатів.

Зламані електронні листи показують, що Бразил, яка в той час працювала коментатором на CNN, передала Клінтон запитання, які їй пізніше поставили під час демократичних дебатів на CNN у місті Флінт, штат Мічиган, у березні. Попередні повідомлення електронної пошти, опубліковані WikiLeaks, нібито показують, що Бразил передала інше запитання напередодні зустрічі кандидатів з виборцями, влаштованої CNN в березні.

У відповідь на викриття WikiLeaks, телеканал CNN оголосив про розірвання відносин з Бразил, тому що телеканалу «абсолютно незручно» через її очевидні дії.

Бразил неодноразово заперечувала будь-які порушення і, в заяві, сказала, що «ніколи не мала доступу до запитань і ніколи б не поділився ними з кандидатами, якщо б мала».

Трамп відновлюється після касетного скандалу

Трамп, тим часом, більшою мірою оговтався від скандалу, який, ймовірно, призвів би до дискваліфікації інших кандидатів. На початку жовтня в ЗМІ просочилося відео, на якому кандидат-республіканець вихваляється тим, як він обмацує жінок, і робить інші непристойні коментарі. Відразу після оприлюднення плівки республіканські лідери засудили Трампа і відмовили йому у своїй підтримці.

Трамп охарактеризував сказане на плівці як «розмову в роздягальні» і зізнався, що «не пишається» своїми висловлюваннями. Ситуація Трампа погіршилася, коли кілька жінок виступили зі звинуваченнями проти нього щодо деякої поведінки, якою Трамп вихвалявся на відео.

Але в той час як показники республіканського кандидата в опитуваннях громадської думки захиталися, вони не впали, а в останні тижні жовтня він почав відвойовувати втрачене на користь Клінтон. І деякі республіканці, які дистанціювалися від Трампа, коли з’явилося відео, були змушені стримати свою критику на адресу кандидата, щоб уникнути відчуження значної кількості виборців-республіканців, досі лояльних до кандидата – і які вимагають аналогічної вірності від інших кандидатів, що потребують їхніх голоси.

Нещодавні повідомлення ЗМІ про те, що Трамп, можливо, не робив усіх тих благодійних внесків, про які він стверджував у своїх виступах, а також припущення, що його податкові декларації (якщо він коли-небудь оприлюднить їх), можливо, не переживуть аудиту Полаткової служби, здається, не змогли відлякати тих, хто хоче бачити його обраним президентом – або, принаймні, не хоче бачити перемогу Клінтон.

Пліч-о-пліч на фінішну пряму?

Нещодавні опитування – не дивлячись на те, що більшість з них була проведена до оприлюднення нової інформації щодо імейлів Клінтон – показує, що відрив між кандидатами зменшується.

Опитування ABC News / Washington Post показало, що Клінтон напередодні 24 жовтня випереджала Трампа на 12%. У понеділок її перевага оцінювалася лише в один відсоток. Схоже опитування, проведене виданням The Los Angeles Times, показало відрив Клінтон на трохи більше, ніж два пункти, перед 24 жовтня, але те саме опитування в понеділок показало перевагу Трампа на 3,6%.

Проте цифри, названі в опитуваннях, відображають «popular vote», тобто загальне народне голосування, а на самих виборах голоси оцінюватимуть по-іншому – за спеціальною системою, в якій кожен із штатів має свою «вагу». Тому Трампу все ще є про що хвилюватися.

Сайт, що прогнозує результати виборєіви – FiveThirtyEight.com – як і раніше, оцінює шанси Клінтон на перемогу на виборах у близько 75 відсотків, в порівнянні з 25 відсотками для Трампа. Це пов'язано з тим, що Клінтон лідирує в більшості «ключових штатах», тобто тих, які історично не віддають перевагу жодній із партій. Трамп повинен добитися значно кращих результатів наступного тижня, ніж прогнозують опитування, щоб перемогти на президентських виборах.

Дивіться також: 22 мільйонів людей вже визначились у виборі президента на дострокових голосуваннях у США

22 мільйонів людей вже визначились у виборі президента на дострокових голосуваннях у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG