Спеціальні потреби

Відносини США-Росія: нове покоління - нова реальність


Незвичайні долі двох американських батьків та їхніх синів недавно перепліталися в Москві, де у військових музеях міста висвітлювалася історія співпраці і конфронтації між Сполученими Штатами і Росією.

Сержант американської армії Джо Баєрлі брав участь у висадці союзних військ у Нормандії 6 червня 1944 року. Він попав у німецький полон, але незабаром утік з табору військовополонених і попрямував на схід. Баєрлі натрапив на радянський танковий батальйон і прилучився до нього. Він – єдиний американець, який воював проти нацистів як з американською, так і з радянською арміями.

Сьогодні син Баєрлі – Джон працює послом США в Росії. У четвер він був присутнім на відкритті у Москві виставки під назвою «Джозеф Баєрлі – герой двох країн». Він вважає експозицію символом партнерства між Сполученими Штатами і Росією.

Посол США в Росії Джон Баєрлі говорить:

«Вона повинна служити для нас стимулом, щоби ми знайшли способи відновлення духу партнерства, щоби ми могли об’єднати наші сили і разом боротися із загрозами і викликами ХХІ століття, які є не менш небезпечними, ніж свого часу був Гітлер».

Одначе, закінчення Другої світової війни знаменувало початок «холодної війни» між Сполученими Штатами і Радянським Союзом. Чималу роль у ній відіграв пілот ЦРУ Френсіс Ґері Пауерс. Першого травня 1960 року його розвідувальний літак типу U-2 був збитий радянською зенітною ракетою 20 тисяч метрів над Свердловськом. Уламки літака виставляються в Музеї Російської армії в Москві. Френсіса Ґері Пауерса радянський суд засудив на 10 років ув’язнення за шпигунство. Він відсидів 21 місяць перед тим, як його обміняли за радянського шпигуна.

Його син Френсіс Ґері Пауерс - молодший є директором Музею холодної війни у передмісті Вашингтона. Він говорить:

«Я тепер не вважаю себе ворогом російського народу. На мій погляд, Росія і Америка мають дуже добрі ділові стосунки, які надалі тільки поліпшуватимуться».

Такої ж думки і посол США Джон Баєрлі. Він вважає недавно підписану Угоду про скорочення стратегічних озброєнь ознакою покращення американсько-російських відносин:

«Чи йдеться про боротьбу з міжнародним тероризмом, чи співпрацю в космосі, чи обміни в галузі охорони здоров’я і захисту природного середовища – є багато, що Америки та Росія могтимуть робити разом протягом наступних двох років, використовуючи цей рух у стосунках».

Джон Баєрлі і Френсіс Ґері Пауерс - молодший пишаються своїми батьками і намагаються зі свого боку поліпшити співпрацю між США та Росією.

XS
SM
MD
LG