Спеціальні потреби

Американські розвідувальні служби більше уваги приділятимуть Росії


Центральне розвідувальне управління США
Центральне розвідувальне управління США

ЦРУ та інші розвідувальні агентства переорієнтовують значну частину своїх ресурсів на збір та аналіз розвідданих з Росії.

Розвідувальні агентства Сполучених Штатів розширюють дії проти Росії у більшій мірі, ніж будь-коли з часу закінчення «холодної війни». Про це, з посилання на працівників різних відомств, пише Washington Post. Отже росіянам варто очікувати, що проти них буде здійснено більше таємних операцій ЦРУ, дій у кіберпросторі, а за територією Росії уважніше слідкуватимуть за допомогою супутникових та інших засобів. В агентствах визнають, що останнім часом Росії вони приділяли недостатню увагу, а її дії в Криму, Сирії та у кіберпросторі стали для них сюрпризом. Увага і далі залишатиметься в першу чергу на тероризмі, але, згідно з директивою Білого дому та офісу директора національної розвідки, Росія піднялася у списку пріоритетів.

Утім, до рівня «холодної війни», коли 40% усіх фінансових, людських та інших ресурсів розвідувальних агентств присвячувалося Радянському Союзі, вони не повернуться. Сьогодні лише 10% ресурсів приділяється збору та аналізу розвіданих з Росії. Багато фахівців з Радянського Союзу та Східної Європи пішли чи переорієнтувалися на інші напрямки – спочатку після розвалу Радянського Союзу, а потім після атак 11 вересня 2001 року.

Один з викликів у розвідувальній діяльності щодо Росії, кажуть американські розвідники, – система прийняття рішень. Ключові рішення робляться у вузькому колі в Кремлі, а використання Інтернету та інших засобів зв’язку – вкрай обмежено.

Бюджет США на розвідувальну діяльність становить 53 мільярди доларів. Росія, припускає Washington Post, має менший бюджет, але більшу його частину витрачає на шпигунські дії проти США. Так, у Сполучених Штатах, вважають представники розвідувальних агентств, працює щонайменше 150 російських агентів, і не лише у Вашингтоні та Нью-Йорку. А американських шпигунів у Росії – всього кілька десятків. У ЦРУ шукають та готують нових рекрутів, але більшість з них не знають російської мови, то пройде ще багато часу, поки вони зможуть «працювати в полі». Що стосується контррозвідки, то тут існує навіть більший дисбаланс. «Операції з контррозвідки, які здійснює Москва проти американського посольства, вимріється в сотнях агентів», – сказав в інтерв’ю газеті колишній посол США в Росії Майкл Макфол.

У той же час ЦРУ використовує інструмент, який допомагає їм подолати результати такої асиметрії, - вербування вищих чинів російської влади, які часто виїжджають за кордон та виявляють любов до грошей. Також, незважаючи на хакерські атаки, в яких підозрюють росіян, в Агентстві національної безпеки переконані, що їхні кібер-можливості значно перевищують російські.

Комітети з розвідки Палати представників та Сенату американського Конгресу вже тривалий час підтримували переорієнтацію зусиль розвідки на Росію, а в бюджет вже цього року на ці цілі були закладені більші суми.

Директор Національної розвідки Джеймс Клаппер та інші розвідники вважають, що частковою причиною агресії Путіна проти США є його параноя, що ЦРУ та інші розвідувальні агентства організували демонстрації проти нього у 2012 році та втручаються у внутрішні справи Росії. Це не так, говорить Майкл Макфол, але оскільки він в це вірить, він хоче виграти цю війну.

Дивіться також: Західні експерти стурбовані станом свободи слова та вільних медіа в Україні

Західні експерти стурбовані станом свободи слова та вільних медіа в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG