Спеціальні потреби

Американська місія в Іраку закінчена


Міністр оборони США Леон Панетта в Іраку

У четвер міністр оборони США Леон Панетта, виступаючи під час святкової церемонії в Багдаді, заявив, що мрія про незалежний та суверенний Ірак нарешті стала реальністю. Церемонією з опусканням американського прапора було відзначене формальне закінчення виведення американських військ з Іраку.

Від початку військової кампанії у березні 2003-го року загинуло близько чотирьох з половиною тисяч американських військовослужбовців та десятки тисяч іракців. Виступаючи на військові базі Форт Бреґґ, президент США Барак Обама подякував мільйону військових та обслуговуючому персоналу, останні з яких залишають Ірак сьогодні:

«Ми знали, що цей день настане. Ми знали це вже тривалий час. Але той факт, що війна, яка тривала так довго, закінчилася, є надзвичайним».

Приміщення, де знаходилася штаб-квартира американських військ, – майже порожня. Комп’ютери, меблі та інше устаткування вартістю в 350 мільйонів доларів залишаться в Іраку – вивозити його занадто дорого.

На сьогодні в країні усе ще знаходиться близько чотирьох тисяч військовослужбовців США, які мають залишити країну до 31-го грудня. Завданням бригади лейтенанта Армії США Дерека Мелнера є захист американських конвоїв на шляху до Кувейту.

«Наше завдання – патрулювання. Наша мета – не лише розчистити шлях, але і запобігти загрозам, якщо відбувається якась ворожа діяльність на шляху нашого конвою», – каже він.

Хоча у Фалуджі закінчення виводу американських військ відзначили святковою демонстрацією, у багатьох іракців це викликає великі побоювання за власну безпеку. В Іраку немає розвинутої системи розвідки. Немає військової авіації. І не всі зі 700 тисяч наземних сил пройшли повний курс тренування. Головнокомандувач американського контингенту в Іраку Генерал Ллойд Остін говорить про небезпеку, що чекає на країну:

«Я думаю, що ми входимо у нову фазу, коли ми можемо побачити в майбутньому більше насильства. Ми знаємо, що Аль-Кайда буде робити те, що вони завжди робили. Вони спробують зосередити удар на уряді та силах безпеки Іраку. До того ж іракці не мають достатньої потужності, аби захисти себе від зовнішньої загрози».

Американці запропонували залишити три тисячі американських військових в Іраку. Утім, іракський уряд не зміг переконати парламент країни надати американським військовим юридичну недоторканість, яку вони вимагали. З цієї ж причини НАТО також остаточно закриває власну військову місію в Іраку наприкінці цього місяця.

XS
SM
MD
LG