Спеціальні потреби

Україна: #Євромайдан, «страх» Києва і «жах» Кремля


«Формально Україна була суверенною державою з 1991 року. Сьогодні народ Укрaїни на барикадах, щоб домогтися справжньої незалежності», - написав у своєму мікроблозі в Твіттер Збіґнєв Бжезинський @ Zbig (Zbignew Brzezinski), оцінюючи події в Україні.

Президент Віктор Янукович має намір відновити переговори про Асоціацію з ЄС. Він заявив про це в понеділок в телефонній розмові з головою Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу. Водночас Янукович дав зрозуміти європейським колегам, що Україна продовжує наполягати на тристоронньому форматі переговорів: Україна-ЄС-Росія. Він пояснив свою позицію тим, що Україна «вже три з половиною роки один на один у дуже нерівних умовах з дуже сильною Росією».

Баррозу знову підкреслив, що Єврокомісія згодна обговорювати тільки деталі імплементації існуючого договору, але не нові умови. Раніше міністр головуючої в ЄС Литви Лінас Лінкявічус назвав вимогу про участь Росії «безпрецедентною».

Відмова від імплементації Угоди про асоціацію з ЄС викликала в Україні масові протести, відбулися зіткнення між силами правопорядку і мітингувальниками, протестуючі захопили ряд адміністративних будівель. У понеділок пролунали заклики про дострокову відставку політичного керівництва країни.

Чого побоюється Київ? Що означають для країни та світу масові виступи в Україні і до чого вони призведуть? Про це розмірковують американські експерти.

«Страх» Києва і «жах» Москви

«Москва цілком очевидно боїться чергової «Помаранчевої революції", яка змістить президента Януковича і призведе до дострокових виборів, де перемогу здобудуть прозахідні партії, які прагнуть до тісніших зв'язків з ЄС», - вважає професор Януш Бугайский (Janusz Bugajski). На його думку, подібний сценарій «серйозно зашкодить планам Кремля щодо створення Євразійського Союзу».

Проте справжній «жах», на думку Бугайського, в Кремлі відчувають від можливості поширення «української епідемії» до Росії, що може стати «серйозним викликом для авторитарної політики президента Путіна».

«Саме тому Кремль, по-більшовицькму, цензурує і ігнорує новини, здатні мобілізувати проти нього громадську думку», - відзначає аналітик вашингтонського Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS).

Один з ключових моментів у трактуванні геополітичного сенсу подій в Україні - демонстрація того, до якої міри Україна, як і багато інших країн, «розривається» між двома ціннісними центрами, вважає Марк Ґалеотті, професор нью-йоркського Інституту міжнародної політики.

«Україна стоїть перед вибором - Європейський Союз, який для багатьох українців символізує майбутнє демократії, рівноправного партнерства, прозорості і законності - на противагу існуючому статус-кво, збереження влади еліт», - сказав професор «Голосу Америки».
Ми не маємо абсолютно ніякого уявлення про те, чим це все закінчиться
Марк Ґалеотті

Україна входить в зону геополітичних інтересів Росії в рамках проекту Євразійського Союзу на пострадянському просторі. Разом з тим Україна займає особливе місце серед інших країн, відзначає Ґалеотті, так як історично і культурно вона найближче до Росії. Однак між тим, як цю близькість бачать українці і як її бачать у Росії, існує велика різниця: «З точки зору Кремля, входження України в ЄС означає для Москви повну втрату контролю над Києвом і загрожує ідеї великої планетарної місії Росії, яка сама по собі представляє серйозну загрозу - і не тільки для України».

Союз України з ЄС з позицій Росії представляє не тільки геополітичну загрозу, але також і економічну, зазначає Марк Ґалеотті:

«Європейські вимоги про прозору і відповідальну економічну систему загрожують інтересам тіньових російських бізнес-еліт, масштаби присутності яких в Україні нам ще належить усвідомити».

Революція чи розвал України?

Чи приведуть протести до мирної зміни уряду через дострокові вибори або ж будуть придушені? За прогнозами експертів, кращий сценарій для України - дострокові вибори, формування нового уряду, поновлення договору з ЄС. Найгірший - придушення демонстрацій, втручання Росії, розвал України.

«Не можна виключати можливість того, що Москва запропонує Януковичу допомогу щодо умиротворення демонстрацій, - вважає Януш Бугайский і застерігає: Подібний крок може спровокувати найнебезпечніший сценарій, включаючи і розвал України».

Серед передумов конфлікту в Україні професор Ґалеотті відзначає комунікаційний вакуум між політичними елітами та суспільством: «Люди в країні не очікували, що стосовно договору з ЄС Янукович винесе таке рішення, яке він виніс під тиском Росії. Але і влада не очікувала такої реакції з боку опозиційного суспільства»

Марк Ґалеотті вважає прогнозування практично неможливим: «Ми не маємо абсолютно ніякого уявлення про те, чим це все закінчиться».

Найбільше занепокоєння викликає збільшення військової присутності в Києві, зазначає Ґалеотті:

«Досі за Януковичем стояла група впливових бізнесменів, але якщо він зважиться застосувати великомасштабні сили - я не знаю, чи у нього після цього залишиться хоч якась підтримка в політичних і економічних колах України».

Оптимістичний прогноз у директора програм вашингтонського Джеймстаунського фонду Маргарити Ассенової, на думку якої, одна з головних помилок Януковича і Путіна - недооцінка вікового чинника в політичному сегменті українського суспільства.

«У колишніх країнах СРСР відбулася зміна поколінь. Дітям, народженим в 1991 році, сьогодні вже 22-23 роки. Вони - частина "глобальної" молоді, пов'язаної зі світом через Інтернет. Вони знають, як живуть люди в Європі та Америці, їх вже неможливо утримувати в темряві державної пропаганди. Вони хочуть подорожувати, мати добру роботу, нормальне життя, випробувати все, що доступне їхнім західним одноліткам», - зазначила Ассенова.

Політика Януковича і Путіна «сконструйована для їх власного покоління» і, на переконання Маргарити Ассенової, безглузда для нової динамічної Інтернет-молоді. Експерт зазначає, що хоча підігріваються Володимиром Путіним націоналістичні настрої і допомагають йому залишатися при владі в Росії, в Україні ця тактика працює проти Януковича, тому що «український націоналізм означає незалежність від Росії».

Позиція США та ЄС щодо ситуації в Україні повинна бути дуже ясною і жорсткою - не допускати ескалації насильства, вважають американські експерти.

«ЄС і США повинні надіслати Януковичу потужний сигнал, що попереджає не вдаватися до насилля. Рівноцінне послання, з вимогою не втручатися у внутрішні справи України, має бути спрямоване Путіну», - переконаний Януш Бугайский.

Марк Ґалеотті вважає, що Європі варто докласти більше зусиль до процесу інтеграції України.

«Змагання між ЄС і Росією за Україну було спочатку асиметричним, - говорить він. - ЄС не пропонує нічого, щоб заманити Україну, - ні грошей, ні дешевої енергії. Європа не робить на Київ ніякого тиску. Європа була впевнена, що громадяни України віддадуть перевагу союзу з нею, а не членству в якомусь євразійському митному союзі, де домінує Росія».

Але рішення приймав не народ України, а «купка еліти, спонукувана страхом самозбереження і побоюваннями за безпеку своїх бізнес-інтересів», зазначає професор Ґалеотті.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG