Спеціальні потреби

Стівен Бланк: «Янукович для України - стихійне лихо»


Президент України Віктор Янукович знищив будь-яку претензію на власну легітимність, а політичний лідер, здатний встати біля керма і володіє достатньою популярністю, зараз знаходиться в тюремному ув'язненні. Про це Російській службі «Голосу Америки» розповів Стівен Бланк, старший науковий співробітник Американської ради з міжнародної політики.

Фатіма Тлісова: Стільки новин із України, але, може бути, почнемо з того, що Янукович полетів до Китаю ...

Стівен Бланк: Втік в Китай, намагаючись переконати китайців надати йому підтримку. Але китайці його викуповувати не будуть - вони не будуть провокувати росіян, і я не думаю, що Янукович для них може бути корисним.

Ф.Т.: Ви думаєте, що єдина мета поїздки Януковича в Китай - пошук допомоги?

С.Б.: Він також намагається продемонструвати, що не турбується з приводу демонстрацій.

Ф.Т.: Наскільки ефективна його стратегія, на вашу думку?

С.Б.: Його стратегія - як стихійне лихо для України. Він поставив Україну на грань: по-перше, дефолту, по-друге, економічного колапсу, по-третє, знищення українського суверенітету. Мені абсолютно ясно, що він готовий продати суверенність України, якщо навіть не територію, для того, щоб залишитися при владі. Тим самим, я думаю, він показав нелегітимність свого режиму, і це відкрило двері для широкомасштабної громадянської непокори в Україні.

Ф.Т.: На Заході, в Україні і в Росії широко обговорюється можливість розпаду України як один із сценаріїв. Наскільки ці прогнози реалістичні?

С.Б.: Абсолютно реалістичні. Особливо з урахуванням того, що саме цим загрожує Росія. Росіяни говорять: «Якщо ви подружитеся з Європою, ми накладемо на вас економічні санкції, і ви самі розваліться, а що залишиться - ми підберемо». Потрібно пам'ятати, що, коли йдеться про інтереси Росії, не існує такого феномена, як незалежна Україна. Серед офіційних осіб Росії поширена думка: «Самостійної України не було і не буде». Янукович зробив все, що міг, щоб довести їх правоту.

Ф.Т.: Що Росія втрачає від зближення України та інших країн колишнього СРСР з Європою?

С.Б.: Тут все дуже просто. Сучасний режим в Росії зможе утриматися на тривалий термін, тільки оперуючи імперської системою, для чого їм потрібно поширити путінізм по всьому регіону. Демократія - найбільша загроза цьому режиму, не НАТО. У Кремлі звикли розглядати будь-яку подію як спецоперацію і звинувачувати в усьому США, незалежно від того, правда це чи ні. І, я думаю, раз Москва нас і так у всьому звинувачує, нам варто зайняти набагато більш жорстку позицію. Потрібно докласти зусиль до того, щоб витягнути Україну з російського кулака, тому що інше означає геополітичну катастрофу.

Ф.Т.: Вчора президент правозахисної організації Дім Свободи Дейвід Креймер закликав уряд США ввести санкції проти уряду Януковича. Білий дім, між тим, обмежився дипломатичним закликом «зберігати спокій» ...

С.Б.: Я думаю, що США і ЄС повинні ясно і чітко заявити, що вони висловлюють повну підтримку демонстрантам, що Янукович повинен піти, і що Україні повинна бути надана можливість підписати Угоду про асоціацію з ЄС. Захід повинен чітко заявити, що будь-яка спроба втручання з боку Росії буде сприйнята як порушення Будапештської угоди 1994-1995 рр. проти суверенітету і незалежності України, і Росія дуже дорого заплатить за таке втручання. Позиція Заходу повинна бути дуже жорсткою.

Ф.Т.: Володимир Путін заявив в Єревані про намір посилити присутність на Кавказі. У Тбілісі, у зв'язку з цією заявою, згадали серпень 2008 року. Чимало людей в Грузії вважають, що Захід залишив їх наодинці з Росією. Чому ви думаєте, що з Україною це не може повторитися?

С.Б.: Ця паралель абсолютно легітимна. Але якщо Україна впаде перед Росією, то більше ніхто не може вважати себе в безпеці. Під ударом опиниться демократія і вільний вибір багатьох країн, і йдеться не тільки про членів СНД, але також і про Східну Європу.

Ф.Т.: Кажуть, що ЄС практично нічого не пропонує Україні: ні дешевого газу, ні великих кредитів ...

С.Б.: Це неправда, це нонсенс. ЄС ясно заявляв, що допоможе вже цього року Україні купуватиме газ у членів Євросоюзу. Вони готові обговорювати реформу газотранспортної мережі України. Факт в тому, що у ЄС немає причин давати Януковичу мільйони доларів, щоб він міг їх просто вкрасти. Якщо Янукович дійсно хоче, щоб Україна отримала більше грошей від ЄС, то йому просто потрібно виконувати умови угоди. Без цієї угоди в економіки України немає майбутнього - країна приречена стати черговим абсолютно корумпованим сателітом Росії. Тому люди вийшли на демонстрації.

Ф.Т.: Якщо Янукович піде зараз, є, на ваш погляд, в Україні політичний лідер, здатний встати біля керма і володіє достатньою популярністю?

С.Б.: Так, є, але вона у в'язниці. Є й інші фігури, але головне питання моменту - Янукович повинен піти. Він знищив будь-яку претензію на власну легітимність. Йому потрібно забрати сім'ю з палацу і бігти з країни наосліп - можете мене процитувати дослівно.

Ф.Т.: Які ваші прогнози?

С.Б.: Я думаю, що Росія буде оперувати в політичному і економічному полі. Кремль втрутиться, щоб врятувати Януковича, тільки якщо буде впевнений, що Захід утримається від жорсткої реакції. Силове втручання будь-якої сторони, на мій погляд, призведе до війни. Саме тому Вашингтону і Брюсселю потрібно зайняти сильну позицію - тільки це може утримати Росію від прямого втручання.


Довідка «Голосу Америки»: Стівен Бланк - експерт з Росії в Американській раді з міжнародної політики (American Foreign Policy Council). До приходу в AFPC Бланк пропрацював 24 роки професором державної оборони і стратегічних досліджень в Коледжі Армії США. Доктор Бланк - автор понад 900 статей і публікацій. У сферу його експертизи входять питання контролю за озброєнням, сучасної військової тактики і безпеки в країнах Європи та Азії.
XS
SM
MD
LG