Спеціальні потреби

Захоплення КМДА було прорахунком - посол США часів Помаранчевої революції


Захоплення будинку профспілок київської держадміністрації сучасними майданівцями посол вважає прорахунком
Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон не приїде до Києва на засідання Ради ОБСЄ. Замість неї в українську столицю делегують чиновницю з політичного відділу Гельґу Шмідт.

Уже скасував свій візит до Києва і держсекретар США Джон Керрі. А колишній посол США в Україні Стівен Пайфер закликає американських і європейських чиновників взагалі бойкотувати київське засідання ОБСЄ.

«Ось підпис пана Ющенка. Він написав мені «Щиро». А це почерк Юлії Тимошенко. Вона написала «Так», але підпис уже ледь помітний. На жаль, з роками, саме її підпис почав стиратися».

Це демонструє підписи українських політиків колишній посол США в Україні Джон Гербст. Він працював у Києві саме під час Помаранчевої революції. Тоді допомагав уникнути запровадження силового сценарію.

«Ми зробили дві важливі речі. Перше – ми попросили опозицію не порушувати законів, не робити нічого, що змусить владу віддати наказ спецпризначенцям. Наприклад – не захоплювати будівлі. У помаранчевій команді були дуже впливові люди, які хотіли брати штурмом адмінбудівлі. Але ми вмовили їх не робити цього».

Захоплення будинку профспілок київської держадміністрації сучасними майданівцями посол вважає прорахунком.

«Ми закликали помаранчевих не робити жодних провокацій, аби протест лишався мирним. А тоді звернулися до уряду зі словами «ви не можете розганяти Майдану. Протесувальники не порушують закону. Якщо ви їх розженете – ми вдамося до серйозних санкцій».

Під час Помаранчевої революції до серйозних санкцій вдаватися не довелося. А сучасні події 2013-го Гербст не поспішає називати революцією.

Янукович легітимно обраний президент українським народом. Прямих доказів його причетності до силового розгону Євромайдану – нема
«Не знаю, чи можемо ми назвати це революцією. Зазвичай, коли починається революція, люди цього ще не розуміють. Євромайдан може стати революцією, але зараз я не готовий стверджувати, що уже став. Для цього протести мають призвести до серйозних змін, наприклад, змін в уряді. Зараз я не впевнений, чи це станеться, і чи мусить статися».

Гербст пояснює– Янукович легітимно обраний президент українським народом. Прямих доказів його причетності до силового розгону Євромайдану – немає. Отже, вимагати його відставки нині – марно. І радить мітигнарям висувати реальніші вимоги».

«Людям на Майдані зараз треба вимагати щось дійсно конекретне. Наприклад, звільнити Тимошенко – і цим спричинити серйозний тиск на Януковича. Звісно, він уже давно мав би її випустити, але нехай хоч зараз це зробить. Хай покаже Брюсселю, «дивіться, я випустив свою опонентку, підписуймо папери». Це реальні цілі, і їх реально можна досягти. Так, ось моя порада Януковичу – зробити цей крок, який він мав би давно зробити».

Про відставку Януковича й українського уряду стримано говорить і перший посол США в Україні Роман Попадюк. Обидві сторони замість насильства закликає сісти за стіл переговорів:

«Думаю, дуже важливо, щоб вони мали добру розмову – опозиція і влада, про те, що діється тепер на Україні».

Після переговорів влади і опозиції Роман Попадюк радить Україні відновити переговори з Європою про підписання Угоди про асоціацію. Допоки не стало запізно.

XS
SM
MD
LG