Спеціальні потреби

Чергова перемога Обами в справі іранської ядерної угоди


Мітч Макконнелл
Мітч Макконнелл

Сенатори-демократи заблокували голосування в справі резолюції, що відхиляє ядерну угоду з Іраном, забезпечивши президентові Обамі перемогу в просуванні його головної зовнішньополітичної ініціативи.

Сенатори-демократи заблокували голосування в справі резолюції, що відхиляє ядерну угоду з Іраном, забезпечивши президентові Обамі перемогу в просуванні його головної зовнішньополітичної ініціативи.

Угоду підтримали 42 сенатори, які вдалися до процедурного маневру - затягування вирішення питання (filibuster). Противникам угоди не вистачило двох голосів до 60 - необхідних для того, щоб розблокувати резолюцію проти угоди і винести її на остаточне голосування.

«Сенат переконливо і голосно заявив про те, що історичну угоду, яка позбавляє Іран можливості створити ядерну зброю, набуде чинності», - заявив лідер демократів у Сенаті Гаррі Рід одразу ж після голосування.

У своїй заяві президент Обама назвав результати голосування «перемогою для дипломатії, національної безпеки Америки і безпеки всього світу».

Проте, розчарований лідер республіканської більшості в Сенаті Мітч Макконнелл заявив: «Сенатори-демократи щойно проголосували за те, щоб не дозволити американському народу по-справжньому висловити свою думку щодо одного з найважливіших зовнішньополітичних питань нашого часу».

Голосуванню передували багато днів обговорення угоди та питання про те, що повинен зробити Конгрес.

«Не в силу легковажного ставлення до війни я заперечую проти цієї угоди, - заявив сенатор-республіканець Оррін Гетч, - але в силу моєї непохитної впевненості в тому, що ця угода робить війну набагато більш ймовірною».

«Можна не сумніватися в тому, що угода, яка прокладає Ірану дорогу до створення ядерної зброї, замість того щоб перегородити цю дорогу, робить війну більш імовірною», - пояснив законодавець.

«Якщо вони порушать угоду, ми зможемо дізнатися про це. Якщо вони будуть хитрувати, у нас є можливість знову ввести ці економічні санкції», - заявив сенатор-демократ Том Карпер. - Якщо і це не допоможе, то в нашому розпорядженні є й інші варіанти. Ніщо не виключається».

Багато демократів підкреслюють, що їхня підтримка угоди ні в якому разі не ставить під питання їх підтримку Ізраїлю. На ці заяви різко відреагував сенатор-республіканець Ліндсі Ґрем.

«Якщо я ще раз почую хоч одну заяву від моїх друзів-демократів про те, як сильно вони люблять Ізраїль ... З такими друзями і ворог не потрібен. З часом це [угода] стане смертним вироком Ізраїлю», - заявив Ґрем.

Законодавець звинуватив адміністрацію Обами в слабкості і в капітуляції перед Тегераном.

«Єдина причина, чому вони там, в Ірані, зараз не танцюють, - це тому, що аятола не визнає танців», - сказав Ґрем.

Чимало прихильників угоди визнають, що вона небездоганна, проте стверджують, що вона краще, ніж будь-яка із запропонованих досі альтернатив.

«Основне питання - не в тому, добра ця угода чи погана, - заявив незалежний сенатор Енґас Кінґ, - а в тому, щоб порівняти цю угоду - при всіх її недоліках - з альтернативами».

«При всій цій драмі, цих суперечках, промовах і мітингах, ніхто так і не запропонував якусь переконливу альтернативу. Єдине, що ми поки що чули, це «давайте знову запровадимо санкції, змусимо їх повернутися за стіл переговорів і спробуємо укласти більш вигідну угоду». Буде дуже важко знову ввести ці санкції без підтримки наших міжнародних партнерів», - уточнив Кінґ.

Поки що республіканцям в Палаті представників довелося відкласти на бік резолюцію, яка відкидає угоду. Враховуючи невдоволення консервативних конгресменів, лідери республіканців у Палаті мають намір прийняти низку альтернативних заходів.

Республіканці використають будь-які механізми, які мають у своєму розпорядженні, щоб «зупинити, уповільнити чи перенести повну реалізацію цієї угоди», - заявив спікер Палати представників Джон Бейнер.

Бейнер не виключає і подання судового позову проти президента Обами у зв'язку з тим, що він не представив Конгресу тексти додаткових угод між Іраном і МАГАТЕ. Крім того, за словами Бейнера, 60-денний термін, даний Конгресу для того, щоб обговорити угоду і прийняти щодо неї рішення, поки що навіть не почався.

Ще до голосування в Сенаті Білий дім говорив про угоду як про доконаний факт.

«Фактично у Конгресу було 60 днів для розгляду угоди». Цей термін закінчується наступного тижня. Це гарна новина, і це значить, що міжнародне співтовариство зможе приступити до реалізації цієї угоди», - заявив прес-секретар Білого дому Джош Ернест.

Законодавці, що представляють обидві політичні партії, відзначають, що ядерна угода, ймовірно, є найважливішим питанням, яке їм доводилося обговорювати за весь час їх перебування в Конгресі.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG