Спеціальні потреби

Україна скочується до рівня Білорусі – застерігають екс-посли США


Праворуч: екс-посол США в Україні Роман Попадюк, модератор Альона Гетманчук, екс-посол США в Україні Стівен Пайфер, екс-посол США у Литві Кіт Сміт
Праворуч: екс-посол США в Україні Роман Попадюк, модератор Альона Гетманчук, екс-посол США в Україні Стівен Пайфер, екс-посол США у Литві Кіт Сміт
Колишні посли Сполучених Штатів в Україні сходяться в одному: якщо й надалі Україна крокуватиме таким шляхом, до неї ставитимуться так само, як і до Білорусі. Стівен Пайфер, Вільям Міллер та Роман Попадюк під час круглого столу поділилися своїм баченням того, що відбувалося і відбувається в Україні.

Брак політичної культури – те, що заважало розвиватися цій країні, переконаний перший посол США в Україні з часів незалежності. «За 20 років незалежності інтереси особисті, корпораційні перемагали інтереси держави», – говорить Роман Попадюк.

З іншого боку, посол згадує, як тільки починав працювати в Україні у 90-тих роках, тоді й не було особливих очікувань, що в цій країні щось зміниться на краще.

«Коли я починав тут працювати, були думки, що Україна не виживе як країна просто, а якщо виживе, то повернеться під крило великої Росії. Були думки, що Україна розколеться на Схід та Захід. Нічого такого не відбулося. Є чим пишатися», каже Роман Попадюк.

Вільям Міллер, який був послом США в Україні у 1993-1998 роках, говорить, що тоді теж було багато критичних моментів, проте були й розумні рішення. «З боку України були розумні рішення. Наприклад, відмова від ядерної зброї. Я бачив міцний початок відносин із США у всіх сферах діяльності – військовій, економічній, обмін студентами, культурний обмін», згадує Вільям Міллер. Втім, екс-посол нагадує, що й досі вагомі питання залишаються невирішеними.

«Україна знаходиться на такій межі, коли вона досі не розуміє свою національну ідентичність, своєрідність. Досі тут не розв’язані питання свого народу. США має бути дуже терплячими, поки ситуація в Україні стабілізується», – говорить Вільям Міллер.

Ставлення Сполучених Штатів до України незмінне, погоджуються усі екс-посли. Відношення незалежне від того, хто ти – республіканець чи демократ, хто є президентом США. «Ми хочемо мати міцні відносини із Україною, працювати з цією країною», наголошує Роман Попадюк.

Події останнього часу говорять про те, що відношення США до України може все-таки змінитися. Нещодавно у Конгресі США за авторством сенатора Джеймса Інгофа було зареєстровано проект резолюції, яка пропонує впровадити санкції проти президента Віктора Януковича, генпрокурора Віктора Пшонки, поки Юлію Тимошенко не звільнять.

Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер говорить, що розмови у Конгресі щодо зміни ставлення до українських політиків ведуться вже понад півроку.

«Якщо така політика, схожа на те, що зараз відбувається в Білорусі, триватиме, я особисто не здивуюся, коли у Конгресі почнуться розмови про подібне ставлення до українських чиновників, як зараз до білоруських. Це вже тенденція», зазначає Стівен Пайфер.

Дипломати наголосили, що оцінка останніх подій в Україні не відрізняється від оцінки Євросоюзу. Стівен Пайфер зауважив, що на місці України хвилювався б, що така резолюція від США може бути прийнята.

«За останні 20 років Україна отримувала тільки підтримку від Конгресу США. Я би переймався, я би хвилювався щодо існування такої резолюції», – сказав Стівен Пайфер.
XS
SM
MD
LG