Спеціальні потреби

Палестинська автономія може отримати статус держави-спостерігача в ООН


Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй у четвер, як очікується, голосуватиме за те, щоби підвищити статус Палестинської автономії. Втім, такий крок зустрів гостру реакцію як з боку США, так і з боку Ізраїлю.

Палестинці пройшли довгий шлях, щоби здобути незалежність для своїх територій, окупованих Ізраїлем ще з часу війни на Близькому Сході 1967-го року. А нещодавно палестинські посадовці звернулися до ООН з проханням про надання їм статусу держави-спостерігача при Організації Об‘єднаних Націй.

За словами президента Палестинської автономії Махмуда Аббаса:

«Ми просимо підвищити статус Палестини в ООН і зробити її державою-спостерігачем. Це перший крок до досягнення наших палестинських прав».

Минулого року палестинці безуспішно намагалися стати повноцінним членом ООН і домагалися від цієї організації визнання їхньої державності. Сьогодні ж палестинці просять підвищення свого статусу в ООН до держави-спостерігача, щоб зайняти впевненішу позицію на майбутніх переговорах з Ізраїлем, зазначає представник Організації визволення Палестини у США Маен Рашід Арейкат:

«На переговорах ми будемо сидіти уже як держава-спостерігач ООН, окупована іншою державою-членом ООН. Це та нова політична парадигма, яку ми намагаємося створити, щоби досягти політичного вирішення конфлікту з Ізраїлем».

Голосування в ООН відбудеться через тиждень після того, як Ізраїль та Гамас, що контролює сектор Газа, досягли перемир‘я. Поміркована Палестинська автономія сьогодні майже не має впливу в Газі. Попри домовленість про припинення вогню, кажуть аналітики, чимало палестинців налаштовані скоріше на продовження збройного конфлікту ніж на мирні переговори з Ізраїлем. І, як каже Аарон Дейвид Міллер з Центру Вудро Вілсона у Вашингтоні, Махмуд Аббас, схоже, фне має багато варіантів того, щоби привернути увагу світу до Палестинської автономії:

«Думаю, що це єдиний варіант, який Аббас зараз може розіграти. Він останній палестинець, який бачить вигоду в усьому цьому. Але він розуміє, що в кінці це все принесе більше проблем, ніж вигоди».
«Ми просимо підвищити статус Палестини в ООН і зробити її державою-спостерігачем. Це перший крок до досягнення наших палестинських прав».
Махмуд Аббас, палестинський президент

Міллер каже, що голосування ООН, найімовірніше, лише розсердить Конгрес США, який врешті може проголосувати за скорочення допомоги палестинцям. Тим часом, Ізраїль може пришвидшити розбудову єврейських поселень на Західному Березі, чи скасувати спеціальні відрахування з податків, які вони роблять для Палестинської автономії.

Речниця Державного департаменту США Вікторія Нуланд заявила, що в разі ООН підвищить статус Палестинської автономії, то буде набагато важче повернути Ізраїль за стіл переговорів:

«Вони про це дали чітко, дуже чітко зрозуміти. Через це ми і вважаємо, що крок до набуття статусу країни-спостерігача ООН є дуже неправильним».

Якщо питання буде поставлене на голосування, аналітики передбачають, що воно набере більшість голосів в Генеральній Асамблеї.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG