Спеціальні потреби

Криза української економіки буде поглиблюватися


Українську економіку цього року чекає поглиблення кризи, незважаючи на виділення пакету допомоги від МВФ. Причина в тому, що проросійські заворушення гальмують діяльність на сході країни, де зосереджені основні промислові підприємства, і відлякують іноземних інвесторів.

Центральний банк країни в середу повідомив, що Україна отримала перший транш пакету допомоги від МВФ, в рамках якого країні буде виділено 17 мільярдів доларів протягом двох років.

Однак економісти вважають, що цим мало чого можна домогтися крім стабілізації національної валюти гривні, яка цього року впала по відношенню до долара майже на третину. Крім того, велика частина отриманих від МВФ коштів піде на виплату зовнішнього боргу, а не на відновлення резервів.

«В даний момент немає надії на швидке розв’язання ситуації на сході. Тому перспектива падіння ВВП і обсягу промислового виробництва зберігається», – зазначає Анатолій Баронін з аналітичної групи Da Vinci.

За підсумками опитування 12 банків і брокерських компаній протягом останнього тижня, прогнозується падіння ВВП цього року в середньому на 4,3 відсотка. Цей прогноз значно песимістичніший, ніж опитування Reuters минулого місяця, за даними якого українська економіка повинна була втратити в 2014 році 3,2 відсотка. Торік ВВП країни залишився без змін, а в 2012 продемонстрував мінімальне зростання в розмірі 0,2 відсотка.

Українська економіка вже серйозно ослаблена в результаті багаторічного невмілого управління та засилля корупції. Однак зараз країна перебуває на порозі громадянської війни: урядові війська намагаються знищити сили сепаратистів на переважно російськомовному сході країни, а призначені на 25 травня президентські вибори можуть опинитися під загрозою зриву.

У зв’язку з цим страждає економічна активність на сході країни, що дуже відчутно, оскільки на Донецьку та Луганську області, що стали епіцентром руху за відокремлення від України, в звичайний час припадає близько 16 відсотків ВВП. У Краматорську робітники чотирьох машинобудівних заводів уже кілька тижнів не можуть дістатися до роботи, оскільки сепаратисти блокували маршрути громадського транспорту барикадами з покришок, колод і урн.

У портовому місті Маріуполі екстремісти підпалили філію банку, а в Донецьку відбуваються напади на магазини та офіси. У головному оплоті сепаратистів , Слов’янську, нормальне життя практично зупинилася – як повідомляють місцеві ЗМІ, припинила роботу навіть пекарня.

Як очікується, цього року спад української економіки прискориться. За прогнозами економістів, у другому кварталі ВВП скоротиться на 3,2 відсотка в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. У першому кварталі був відзначений спад в розмірі 1,1 відсотка.

Банки закриваються

Найбільший банк України «Приватбанк» закрив філії в Донецьку і Луганську, пославшись на неможливість проведення касових операцій у зв’язку із зростанням злочинності. Також закрилися деякі відділення «Райффайзен Банк Аваль» – дочірнього банку «Райффайзен Банк Інтернаціональ».

Постраждав від заворушень і Харків – столиця третьої області, що приносить близько шести відсотків ВВП. Крім того, заворушення поширилися і на південний порт Одесу, на який припадає чотири відсотки ВВП. У п’ятницю в ході зіткнень в місті загинуло більше 40 людей.

Опитані Reuters аналітики підвищили свій прогноз скорочення обсягу промислового виробництва з 3,8 відсотка до 4,8 відсотка.

Отримання Україною першого траншу допомоги в розмірі 3,2 мільярдів доларів, з яких один мільярд доларів буде направлений у валютні резерви центробанку, а інше – до держбюджету, лише незначно поліпшило валютні прогнози.

У середньому, за прогнозами аналітиків, до кінця року курс гривні за долар досягне 11-и – трохи краще, ніж поточний курс 11,9 гривні за долар, але значно гірше, ніж курс початку року – 8,2 гривні за долар.

«Ситуація на сході і південному сході України посилює девальваційний тиск», – зазначає Баронін. – Ці чинники зовсім не сприяють зміцненню національної валюти. Підтримка МВФ та іноземних кредиторів лише дозволить зупинити падіння гривні».

Найбагатша людина України, олігарх Рінат Ахметов, пообіцяв продовжувати інвестиції в українську економіку і заявив, що не планує продавати свої підприємства на сході країни.

Однак, за словами аналітиків, перспективи залучення іноземного капіталу у великій мірі залежать від виборів, на яких українці мають обрати наступника поваленого промосковського президента Віктора Януковича, в зв’язку з чим невизначеність посилюється.

«Рецесія може бути дуже затяжний, і електоральний політичний цикл є одним з ключових чинників», – вважає Дмитро Федоткін з «ВТБ Капітал».

Аналітики, як і раніше, вважають, що валютні резерви українського центробанку до кінця 2014 року складуть лише трохи більше 20 мільярдів доларів, як і роком раніше, відновившись після скорочення більш ніж на п’ять мільярдів доларів у першому кварталі.

За словами Міністерства фінансів, уряд повинен виплатити зовнішній борг у розмірі дев’яти мільярдів доларів з квітня до кінця цього року.

«Майже все, що Україна отримає від МВФ та інших міжнародних кредиторів, буде витрачено на виплату зовнішнього боргу», – говорить Федоткин. – Тільки відносно мала частина коштів може бути спрямована в резерв».
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG