Спеціальні потреби

USAID підтримує дрібних виробників м’яса на Херсонщині


Уряд США готує українських селян до виходу на ринки ЄС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:36 0:00

Уряд США готує українських селян до виходу на ринки ЄС. Відео

В Україні почав діяти Закон про безпечність харчових продуктів. Це означає, що гряде заборона звичного для українських селян подвірного забою худоби. Водночас мережа державних забійних пунктів, яка б обслуговувала дрібних виробників на селі, так і не створена. Експерти вважають, що аби вижити за нинішніх умов жорсткої конкуренції, дрібні виробники м’яса мають об’єднатись і створювати по селах кооперативні забійні цехи. Зразок такого цеху, профінансований Агентством США з міжнародного розвитку, з’явився під Херсоном. Кооперативна бійня працюватиме за стандартами ЄС.

Говорить дрібний фермер Іван Гелета:

«Свиней держим, гусей держим, курей держим».

Іван Гелета з села Музиківка, що в Херсонській області. Він відгодовує в себе на обійсті 60 голів свиней. Коли свинки наберуть вагу і настане час для забою, їм вкоротять віку тут же, у дворі біля хліву. Подвірний забій – звична практика селянських домогосподарств в Україні. Худобу українські селяни забивають хто як вміє – хтось дбає про санітарію, хтось патрає туші просто на купі гною.

«А на базарі вже не дізнаєшся, як воно забите, в яких умовах».

Тепер у Музиківці буде інакше. Скоро тут запрацює кооперативний забійний цех. Проект здійснили на грантові гроші уряду США.

Микола Гриценко з проекту USAID «АгроІнвест» каже:

«Наше завдання було створити модельні цехи, показати, як можна без великих капіталовкладень створити елементарні умови для забою худоби, для надання послуг населенню по забою худоби і збуту цієї продукції вже на належних умовах на ринки».

Тепер кожен мешканець села зможе привозити своїх поросят на цю сертифіковану бійню, де все буде як належить. Відстій тварин і передубійний огляд ветеринара. Санітарна обробка приміщень. Дотримання процедур – від прийому худоби до утилізації відходів. Повний ланцюжок, що дасть змогу відстежити якість та безпеку харчових продуктів.

Цей сервісно-забійний цех поки що перший і єдиний в Україні. І, як пілотний проект, він нестиме просвітницьку функцію, – кажуть розробники. Сюди приїздитимуть дрібні та середньої руки виробники, аби повчитися й побачити, що це можливо – покінчити з подвірним забоєм, який є антисанітарія і варварство. І наблизитись до цивілізованого ринку.

Говорить голова кооперативу «Маяк» Валерій Іванов:

«Проект я сам би не потягнув, це дуже дорога річ. І ось сьогодні другий крок – вручили сертифікат, на підставі якого ми вже можемо починати працювати».

Олександр Лейбзон, голова Музиківської сільської ради, каже:

«Агентство США виконало проектну документацію і подарувало. Ну і сьогодні вже є необхідний сертифікаційний документ для початку роботи цього кооперативу, теж завдяки Агентству. Це для нашого села велика підмога».

Фермери, що приїхали з усієї Херсонщини переймати досвід, дивляться і роблять висновки.

Олексій Дебелий з фермерського господарства «Руга» Іванівського району:

«Дуже хочемо зробити в Іванівському районі такий самий забійний цех, мріємо про це, і ми все одно цього доб’ємось».

Олександр Паливода, директор департаменту агропромислового розвитку Херсонської ОДА, каже, що слід очікувати змін:

«За новим законом, подвірний забій має бути прибраний. Повинні з’явитись офіційні бійні. І зараз завдяки програмі USAID, іншим грантам по вступу в Євросоюз такі кооперативи починають з’являтися».

До нововведень дрібні виробники ставляться поки що з осторогою. Більшість воліла б залишити все як є і бити худобу по дворах. Проте, як кажуть експерти «АгроІнвесту», відмовлятися від звичного селянам таки доведеться. М’ясо тварин, забитих вдома, не візьмуть у супермаркеті, не кажучи про вихід на європейські ринки. Такі цехи, як в Музиківці, мають з’явитися по всій Україні.

Дивіться також: Керрі придумав як помирити Ізраїль та палестинців

Керрі придумав як помирити Ізраїль та палестинців? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

XS
SM
MD
LG