Спеціальні потреби

Порошенко в США. Погляд з України


Петро Порошенко і Барак Обама у Білому домі 18 вересня
Петро Порошенко і Барак Обама у Білому домі 18 вересня

Російська служба «Голосу Америки» попросила українських експертів оцінити ефективність дипломатичних зусиль Петра Порошенка у США.

Глава Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, вважає, що підсумки візиту Петра Порошенка до США сигналізують всьому світу, в тому числі і Росії, про бажання офіційного Вашингтона допомагати Україні у подоланні кризи на сході.

«Інша справа, що Україна сподівалася отримати зброю, і сам Петро Порошенко говорив про це. Хоча, мені здається, під час візиту президент був налаштований реалістично - це можна було помітити під час його виступу в Конгресі, де він, по суті, звертався до американської громадської думки. Адже позиція Барака Обами була відома: американський президент не був налаштований надавати Україні зброю летального характеру, статус союзника поза блоком НАТО», - каже Фесенко.

Те, що хоче Україна, це питання часу та обставин
Володимир Фесенко

До позитивних сторін візиту в Сполучені Штати, Володимир Фесенко відносить діалог двох президентів, спілкування з віце-президентом Джозефом Байденом і державним секретарем Джоном Керрі.

«Були підтверджені партнерські відносини між Україною і США. Це також дуже важливо. Думаю, що потрібно розуміти: те, що хоче Україна, це питання часу та обставин. Сенат США визначив виділення 350 мільйонів доларів Україні. Йдеться, фактично, про пряму допомогу, не лише фінансову, а й військово-технічну. Хоча багато експертів підозрюють, що неофіційно військова допомога може надаватися в різних формах і по різних каналах», - підкреслює Володимир Фесенко.

Експерт вважає, що зараз американський президент дотримується чіткої позиції: якщо США піднімуть питання про пряму військову допомогу і статус союзника для України, це може призвести до військового протистояння з Росією. Володимир Фесенко говорить, що зайва обережність президента США, його бажання дотримуватися позицій миротворця, коли мова заходить про конфлікт на сході України, шкодить міжнародній політиці США в Європі.

«Це моя суб'єктивна позиція, але думаю, що практичний результат від цього візиту нескладно побачити в обсягах фінансової, військово-технічної допомоги, політичної підтримки. Просто Україна хотіла б отримати більше. Такі ж очікування українців були і під час Майдану, коли Крим у нас забирали ... Ми сподівалися, що Сполучені Штати нададуть свої гарантії, на жаль, цього не сталося», - стверджує Володимир Фесенко.

В контексті риторики та рівня зустрічей, візит пройшов найкращим чином - досягнуто максимум з можливого
Остап Кривдик

Втім, Фесенко вважає, що настане час, коли офіційний Вашингтон оцінить місію України - як країни, яка захищає не тільки свою територіальну цілісність і суверенітет, але й мир від агресивної поведінки Росії.

Успішний візит, але завищені очікування

Науковий директор Інституту Євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко, вважає, що візит президента України Петра Порошенка до Сполучених Штатів можна вважати «досить успішним, якщо не брати до уваги завищені очікування з боку офіційного Києва з приводу статусу союзника».

«З боку президента Порошенка була деяка помилка, що він публічно в Конгресі США попросив про цей статус. Якби він публічно не заявляв про цей статус, то сьогодні цей аспект візиту не виглядав би як невдача: мовляв, ми просили, а нам відмовили. Хоча в цілому візит позитивний», - відзначає Сушко.

Він називає «безпрецедентним явищем» той факт, що Сенат США підтримав «Закон про підтримку свободи України», який передбачає виділення допомоги на суму в 350 мільйонів доларів:

«Це досить серйозний крок з боку Сенату, який скрупульозно ставиться до збільшення видатків бюджету США . <...> Торкаючись питання про статус союзника США поза НАТО, слід зазначити, що це політично важливий момент, але не варто представляти його, як статус, який надає якісь гарантії. В США немає єдиної думки з цього приводу. Досить впливові політики виступають за надання Україні такого статусу».

Позицію президента Сполучених Штатів Барака Обами щодо питання союзництва з Україною, Олександр Сушко називає «обережною» і «помірної». Експерт говорить про те, що, в будь-якому разі, які б вирішальні голоси з приводу союзницького статусу для України не звучали, вирішальне слово залишається за президентом США.

Кілька аспектів візиту

На думку українського політолога Остапа Кривдика, підсумки візиту президента Петра Порошенка слід розглядати в декількох площинах:

«В контексті риторики та рівня зустрічей, візит пройшов найкращим чином - досягнуто максимум з можливого, незважаючи на те, що частина Сенату США йде на перевибори, отже, не найкращий час для вислуховування чужих проблем, але Україна отримає допомогу в розмірі 350 мільйонів доларів - це значна сума».

Лідер України у Вашингтоні говорив те, що звикли чути американці
Ірина Бекешкіна

Не так однозначно, на думку Остапа Кривдика, йдуть справи з оцінками президентського візиту в США, коли мова йде про «рівень практичних справ».

«Негатив для України - ми почули чітку відповідь з приводу подання статусу союзника США поза НАТО: Україна його не отримає. Це означає, що між США і Україною не буде створено легітимного простору для співпраці, яка може наповнюватися тактичним, стратегічним, військовим, політичним сенсом», - підкреслює Остап Кривдик.

Директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна каже, що до оцінок візиту Петра Порошенка до Вашингтона можна віднести той факт, що президент Росії Володимир Путін особисто заговорив про новий етап мирних переговорів щодо України.

«Я думаю, що цей факт також можна віднести до наслідків візиту Петра Порошенка до США. В цілому, американська сторона його прийняла добре, але і лідер України у Вашингтоні говорив те, що звикли чути американці», - підкреслює Ірина Бекешкіна.

Дивіться: Без миру та реформ, державність України під загрозою - Порошенко у США

XS
SM
MD
LG