Спеціальні потреби

Парламент готується розглянути суперечливий «мовний» закон


Українська влада і опозиція закликали своїх прихильників прийти до стін парламенту, щоб висловити свою позицію щодо законопроекту, який розширює сферу застосування російської мови. Провладні фракції збираються ухвалити закон «Про засади мовної політики» всупереч протестам опонентів. Останні заявляють про перешкоди правоохоронців організаторам акції протесту.

Автори законопроекту депутати Партії регіонів Сергій Ківалов і Вадим Колесніченко пропонують надати російскій мові статус «регіональної» в 13 адміністративних регіонах півдня та сходу країни. Попередня спроба ухвалити суперечливий закон минулого місяця закінчилася силовим протистоянням в залі Верховної ради. Після багатогодинного блокування трибуни парламенту опозиційні та провладні депутати розпочали бійку, яка змусила спікера закрити засідання. Тоді парламент не зміг розглянути поданий «регіоналами» законопроект. Оглядачі висловлювали припущення, що провладні фракції не могли забезпечити достатню кількість голосів за надання ширших прав російській мові.

Об’єднана опозиція звернулася до своїх прихильників із закликом перешкодити розгляду питання, яке розколює суспільство, і висловити свій протест під стінами Верховної ради. В опозиційних партіях закидають контрольованим владою правоохоронним органам спробу не допустити до участі в протестних акціях прихильників з інших регіонів країни. В партії «Батьківщина» заявили про вказівку президентської адміністрації місцевим підрозділам МВС заблокувати автобуси з учасниками мітингів. Там також володіють інформацію, що ДАІ отримало наказ не пропустити до Києва жодного автобуса із західних та центральних областей.

МВС заперечує будь-які спроби обмежити право громадян на мирні протести. У відомстві кажуть, що готуються до можливого протистояння, адже заявки на мітинги подали політичні сили з різними позиціями.

Оглядачі найчастіше називають мовний законопроект передвиборчою технологією партії влади. Деякі припускають, що напередодні початку виборчої кампанії ухвалення закону може дотати «регіоналам» до п’яти відсотків голосів. В Партії регіонів відкидають зазіхання на статус української як єдиної державної. Мовляв, пропонований ними законопроект лише розширює сфери вживання інших мов та ліквідує їх дискримінацію.
XS
SM
MD
LG