Спеціальні потреби

Переформатування уряду. Кого звільнять і кого призначать?


Київ – Звільнити частину міністрів, призначити першого віце-прем’єра, домовитися про подальшу роботу коаліції та замінити голів областей… Такі рішення можуть ухвалити в уряді й на Банковій за результатами зустрічі президента, прем’єра, та голів фракцій увечері в понеділок, прогнозують експерти. Між тим, наразі між фракціями немає згоди ні щодо того, хто і як має координувати парламентську коаліцію, ні стосовно пріоритетів у реформах, свідчать заяви лідерів політичних сил, що входять до коаліції.

Зустріч президента Петра Порошенка з лідерами фракцій та керівництвом уряду запланована на восьму вечора понеділка, повідомили Радіо Свобода у прес-службі «Блоку Петра Порошенка». На ній ітиметься зокрема і про кадрові зміни в уряді, і про роботу парламентської коаліції, стверджують у фракції.

Днями на засіданні уряду президент Петро Порошенко наголосив, що зміни у складі Кабміну – потрібні, але додав, що «рішення – за коаліцією», і що він сприйме його «як належне».

Арсеній Яценюк

Раніше таке переформатування урядової команди не лише кадрове, а й структурне, анонсував прем’єр Арсеній Яценюк. За його словами, «це повинна бути не кількість, а якість». Крім того, представники парламентської більшості заявляли про намір створити групу фахівців, яка, проаналізувавши роботу міністрів, мала б зробити пропозиції щодо кадрових змін.

Олександр Палій

На цій зустрічі дійсно йтиметься про склад уряду, але є й не менш нагальні питання, які піднялися з виходом із коаліції «Радикальної партії Ляшка», припускає політолог Олександр Палій.

Компромісу дійти важко, оскільки наближаються вибори, а українські партії – хворіють на популізм
Олександр Палій

«Президент хоче почути, чи зберігається коаліція. І ще є кандидати «на виліт» з уряду: міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі та віце-прем’єр Валерій Вощевський. Фракції мають досягти компромісу, зокрема, і щодо складу уряду. А компромісу дійти важко, оскільки наближаються вибори, а українські партії – хворіють на популізм. З одного боку, все це ознаки демократії. З іншого – Україна нині має дещо дивну багатопартійну систему», – резюмує Палій, говорячи про характерні для України постійні міжпартійні конфлікти всередині коаліції та за її межами.

Частина коаліції хоче говорити з Порошенком «не про крісла, а про реформи»

Натомість Максим Бурбак, лідер фракції «Народний фронт», другої за чисельністю в коаліції, запевнив Радіо Свобода, що президент і керівники фракцій мають набагато важливіші питання на порядку денному, аніж звільнення та призначення міністрів.

Кадрові зміни в уряді – ініціюватиме прем’єр. Нас більше цікавить реформа судочинства, зміни в податковій та митній політиці, аніж питання посад
Максим Бурбак

«Кадрові зміни в уряді – ініціюватиме прем’єр. На думку нашої фракції – на зустрічі з президентом та керівником уряду варто підняти більш нагальні питання. Нас більше цікавить реформа судочинства, зміни в податковій та митній політиці, аніж питання посад. Кожна фракція коаліції має свої питання до президента, частина з них – говоритиме про посади. Але на нашу думку, зараз є більш нагальні питання, ніж те, хто на яке крісло сяде», – наголосив лідер фракції «Народний фронт».

Тарас Березовець

Переформатувати уряд, домовитися про координацію в межах коаліції, а також зміцнити позиції в регіонах напередодні місцевих виборів – такі цілі ставлять перед собою учасники зустрічі «президент – прем’єр – лідери фракцій», наголошує в коментарі Радіо Свобода політолог Тарас Березовець.

«Мають ухвалити рішення з заміною двох членів уряду. Ідеться про Валерія Вощевського – через вихід з коаліції фракції Радикальної партії Ляшка, і Олександра Квіташвілі – це питання давно обговорювали в уряді, в парламенті й на Банковій. Третє питання, яке можуть вирішити на зустрічі – це призначення першого віце-прем’єра, яким може стати Ігор Кононенко, представник «Блоку Петра Порошенка». Нині лунає різка критика дій влади з боку Тимошенко, якій пропонували стати координатором коаліції. Наразі вона відмовляється, і пропонує зробити координатором коаліції Володимира Гройсмана», – пояснює політтехнолог.

Водночас інтрига з координатором зберігається: так, Гройсман в ефірі Радіо Свобода заявляв, що не має наміру координувати коаліцію, оскільки, вважає він, це не поєднується з його посадою спікера.

Тарас Березовець очікує, що невдовзі переформатування коаліції продовжиться – про це він пише в соцмережах.

Водночас, припускає політтехнолог, президент має намір зміцнити вертикаль управління в областях, адже це – «традиційна українська тактика напередодні виборів». Тому, на думку аналітика, на зустрічі може йтися про звільнення голів облдержадміністрацій, передовсім тих, які не є лояльними до глави держави, а представляють «союзницькі» фракції.

Частина експертів припускали, що наступним прем’єром може стати очільник Одеської області та попередній президент Грузії Міхеїл Саакашвілі.

Однак Порошенко цих припущень не підтвердив.

Він буде чудовим прем’єром… Грузії, що стосується нашої країни, то ми маємо власного главу уряду
Петро Порошенко

«Абсолютно, він буде чудовим прем’єром… Грузії, – сказав президент. – Що стосується нашої країни, то ми маємо власного главу уряду», – відповів Порошенко на запитання журналістів іноземних видань Independent, The Washington Post та Die Welt.

Євген Магда

Раніше політичний експерт Євген Магда та інші аналітики визнавали, що нині бракує претендентів на міністерські посади, які б могли забезпечити реальні реформи, а не їхню імітацію.

Щодо структурних змін в уряді, то останнім часом дедалі частіше у парламенті та в експертному середовищі говорять про зменшення кількості міністерських портфелів. Водночас, експерти називають можливим відновлення посади першого віце-прем’єра, яка передбачає широкі повноваження.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG