Спеціальні потреби

Корупція та олігархи заважають проведенню реформ в Україні - експерти


Українським реформам поставили оцінку у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:51 0:00

Українським реформам поставили оцінку у Вашингтоні. Відео

Реформи в Україні відбуваються під тиском Заходу, у тому числі і Сполучених Штатів Америки, переконаний кореспондент видання Нью-Йорк Таймз Девід Герценгорн, який висвітлював українські події з початку протестів 2013 року.

"Сполучені Штати сильно тиснуть на Київ у питанні проведення реформ і це правда. Були випадки, коли Посольство США діяло активно, а Джеффрі Пайєтт відкрито дає зрозуміти якою є політика та інтереси США", - вважає журналіст.

Проведення реформ є одним з ключових елементів політики США в Україні. Дослідник центру Карнеґі Балаж Ярабік вважає, що серед найважливіших завдань для України є реформа і децентралізація влади, що надасть більше незалежності регіонам, у тому числі фінансової.

"Децентралізація є свого роду хід на випередження, альтернатива федералізації за російським зразком. Також брак ресурсів, підштовхує Київ по-новому будувати відносини з регіонами. Децентралізація є ключовим моментом. Словаччині та Угорщині це не вдалося. Польщі – вдалося. У Польщі регіональні відмінності дуже схожі на українські", - переконаний експерт.

Юджин Румер – директор російських та євразійський програм Центру Карнеґі – переконаний, що за останні 18 місяців українській владі вдалося чимало досягти у проведенні реформ, незважаючи на анексію Криму, війну на Сході України та пострадянської спадщини.

"Український уряд має справу з «багажем», який акумулювався впродовж останніх 25 років. Сюди слід додати радянську безгосподарність… Думаю, нам усім треба ставитися з більшим терпінням до процесу реформ", - заявив він.

На заваді реформам стоїть не стільки ситуація на Донбасі, про що свідчать оприлюднені опитування українців центром Карнеґі, а корупція та безкарність влади.

"Жодна з резонансних справ не була належним чином розслідувана: ані стрілянина на Майдані, ані події в Мукачевому, ані останні події під Верховною Радою. І це те, на що український уряд повинен звернути увагу. Чому це важливо? Від цього залежить його легітимність. Чим більше безкарність – тим швидше зникає легітимність влади. Чим більше корупції – тим менше західної підтримки України. Олігархілізація… Вона нікуди не зникне, бо на чолі країни олігарх, президент Петро Порошенко.", - заявив Балаж Ярабік.

"Одне з моїх питань американським чиновникам: яким чином вони вирішують, хто гарний олігарх, а хто поганий. Тут їх давно поділили. Як репортер, я бачу, олігархи беруть участь в урядуванні лише коли їм це вигідно. Це те, що ми бачили на прикладі Коломойського. Його відносини з Порошенком фактично закінчилася, коли це стало йому невигідно. Пінчук є "хорошим хлопцем", можливо, завдяки друзям у Фонді Клінтона, Коломойський є "поганим хлопець", Ахметов може бути "поганим" в залежності від погоди на дворі. Фірташ, безумовно "поганий" хлопець", - додав Девід Герценгорн.

Водночас, за словами дослідників, українські олігархи зіграли ключову роль під час Помаранчевої Революції, Революції Гідності та військової агресії Росії проти України, і є ключовими гравцями сьогодні. Саме від них залежить проведення чи гальмування реформ.

"Реформа прокуратури. Подивіться на конфлікт грузинської команди на чолі з Саакашвілі, який проштовхує реформи та української команди. Шокін… Це шок, що він може бути генеральний прокурор. Його присутність там добра лише для Порошенка, бо Шокін вірний йому. Але добре, що є нові люди народ усередині системи, вони складають меншість – це так звана "Нова Україна". Це ті, хто намагаються зробити більше", - сказав Ярабік.

На думку учасників виступу, головними проблемами України залишаються олігархи та мала кількість представників так званої "нової України" у вищих щаблях української влади – людей які готові взяти на себе відповідальність.

XS
SM
MD
LG