Спеціальні потреби

У ситуації з кредитами український уряд діє відповідально – економіст


Відмова України платити борг навіть сподобається кредиторам - економіст. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:09 0:00

Відмова України платити борг навіть сподобається кредиторам - економіст. Відео

Роберт Кан каже, що у порівнянні з Грецією, Україна вдається до дуже складних заходів – робить все, що просить її зробити МВФ.

На тлі грецької кризи, у вівторок у Вашингтоні українська урядова делегація розпочала переговори з кредиторами та МВФ щодо реструктуризації українського боргу. Київські чиновники також не виключають дефолту у разі провалу переговорів. Українська і грецька ситуації суттєво відрізняються, - вважає економіст Ради з міжнародних відносин Роберт Кан. Порівнювати країни можна хіба що для контрасту, щоб показати наскільки відповідально діє український уряд.

У ситуації з кредитами Україну не можна порівнювати з Грецією, - заявив колишній працівник Світового банку і Міжнародного валютного фонду.

«Чинний уряд Греції дуже антагоністичний до МВФ - хоче грошей, аби впоратись із дефіцитом, але категорично відкидає вимоги МВФ. І це - разюче контрастує з Україною, яка вдається до дуже складних заходів у багатьох секторах - в енергетиці, у фіскальній політиці – робить все, що просить її зробити МВФ. І в більшості випадків Україна дуже досягає результатів у межах цієї програми. Чинний український уряд найбільш відданий справі реформ, ніж будь-який попередній», - вважає Роберт Кан.

Однак цього, вочевидь, недостатньо, аби переконати міжнародних приватних кредиторів реструктурувати українські борги. Кан сумнівається, що сторони цього тижня зможуть про щось домовитися. Україна просить про списання 40% боргу, кредитори пропонують лише відтермінування виплат. Якщо найближчим часом прориву не буде, каже Кан, Україна змушена буде оголосити мораторій і тимчасово припинити виплати боргу.

Чинний український уряд найбільш відданий справі реформ, ніж будь-який попередній
Роберт Кан

«Щойно вони оголосять мораторій, тиск в якомусь сенсі переходить від них до кредиторів - чи захочуть вони все ж досягти певного рівня домовленостей, аби отримати хоч якісь гроші. І тому, я гадаю, мораторій варто запровадити якнайшвидше. Були певні спекуляції щодо того, що невиплата кредиторам спричинить певні проблеми із МВФ. Але заява Крістін Лаґард була цілком прозора: МВФ підтримуватиме Україну доти, доки вона проводить реформи, навіть якщо країна затримує виплату боргу», - наголосив економіст.

Кан вважає, що МВФ продовжуватиме підтримувати Україну і у випадку, якщо вона захоче перенести виплату боргу Росії – трьох мільярдів доларів, позичених ще Януковичем, - термін виплати яких добігає у грудні цього року.

Одразу за мораторієм варто очікувати на короткочасний дефолт, який, каже Роберт Кан, може тривати до середини осені. Але міжнародна спільнота розуміє: в українському випадку - це вимушений крок, необхідний для того, аби все ж досягти домовленостей. Приватні кредитори, переконаний Роберт Кан, врешті погодяться на умови, наближені до тих, що пропонує Київ. Міжнародна підтримка – на боці України.

Часткове списання цього боргу зробить Україну навіть більш привабливою для майбутніх кредиторів
Роберт Кан

За словами Кана, у цьому випадку всі чудово розуміють, що більшість, не всі, але більшість проблем України це через війну із Росією. І в таких випадках розрахунки ведуться зовсім по-іншому.

Часткове списання цього боргу зробить Україну навіть більш привабливою для майбутніх кредиторів, каже Роберт Кан.

«Вона позбудеться надто обтяжливого боргу, який руйнує репутацію та економіку. Борг в понад 100% ВВП не є життєздатним. Важко повірити, що люди інвестуватимуть великі гроші у таку країну. Але із зменшенням його на 40%, він становитиме приблизно 70% ВВП, і якщо Україна робитиме все інше, що має - реформи - із боргом у 70% від ВВП я бачу повернення грошей до України, не сьогодні і не завтра, але швидко», - вважає економіст.

Подальша доля української економіки, переконаний Роберт Кан, залежатиме від ситуації на двох фронтах: війни на Донбасі і боротьби проти корупції і за реформи. І якщо наступного літа Україна почне виходити із фінансового піке - це буде вражаючою історією успіху.

Дивіться також: Заступник Яресько пояснив різницю між Україною та Грецією

Заступник Яресько пояснив різницю між Україною та Грецією. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

  • 16x9 Image

    Юлія Ярмоленко

    Кореспондентка Голосу Америки в Білому домі. Ведуча програм ЧасTime і Брифінг. Приєдналася до команди 2015-го. Спеціалізується на американсько-українських відносинах, зовнішній та внутрішній політиці США. Висвітлює президентські вибори у США з 2016-го року. До Вашингтона, працювала журналісткою-міжнародницею у новинах на ICTV. Випускниця Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Народилася в Києві.

    Коли випадає нагода відімкнутися від новин, – читає книжки, подорожує, і пробує виростити буряки, інжир і гострий перець на вашингтонському балконі. 

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG