Спеціальні потреби

Конституційний суд: у депутатів можна забрати недоторканність


Конституційний суд: у депутатів можна забрати недоторканність
Конституційний суд: у депутатів можна забрати недоторканність

Конституційний суд України дав «зелене світло» можливим змінам до Конституції заради обмеження недоторканності депутатів парламенту та президента країни.

У рішенні КС у справі щодо конституційності законопроекту про внесення змін до Конституції про гарантії недоторканності для окремих посадових осіб, пропонується скоригувати інститути недоторканності.
Зокрема, судді пропонують взагалі скасувати частину 1 статті 80 Конституції, якою депутатам гарантується депутатська недоторканність. Це не буде обмеженням прав і свобод людини і громадянина та є таким, що не суперечить частині 1 статті 157 Конституції.

Також суд пропонує вилучити норму частини 2 статті 80 Конституції, згідно з якою встановлено, що депутати не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах за винятком відповідальності за образу чи наклеп.

Це також не "обмежує права і свободи людини і громадянина, що суперечить вимогам статті 157 Конституції».

Окрім того, пропонується запровадити можливість затримання депутата у разі наявності судового вироку проти нього. Зокрема, пропонується частину 3 статті 80 Конституції викласти в іншій редакції: "Народний депутат України не може бути без згоди Верховної Ради України затриманий чи заарештований до набуття чинності обвинувальним вироком суду щодо нього".

В той час як зараз депутат не може бути без згоди ВР притягнутий до кримінальної відповідальності, затриманий чи заарештований.

Нагадаємо, що раніше більшість політичних партій виступали за обмеження депутатської недоторканності в Україні. Це було одним із головних гасел Народного союзу Наша України на останніх парламентських виборах.

Після рішення суду вже від самих депутатів залежить, чи будуть ухвалені відповідні зміни до Конституції і чи буде відкоригований інститут недоторканності вищих посадових осіб в Україні.

Вже у четвер Конституційний суд має оприлюднити своє рішення щодо законності формування нинішньої коаліції в парламенті.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG