Спеціальні потреби

ОПОРА: Цього року, підкупу, адмінресурсу та чорного піару було більше


Численні порушення під час передвиборчої кампанії готували виборців позитивно сприймати фальсифікації у день голосування, вважають представники громадської організації ОПОРА.

Хоча тенденції порушень закону протягом трьох місяців передвиборчої кампанії були майже однаковими, останні тижні політичних перегонів відзначилися небувалою жорстокістю, підводить підсумки спостереження координатор виборчих програм цієї організації Ольга Айвазовська. Першість належить масштабному використанню адмінресурсу, різним формам підкупу виборців, порушенню правил проведення агітації та неналежної реакції на це з боку правоохоронних органів, вважають в ОПОРі.

«Ці правопорушення відбуваються масово, до цього всі готувалися, всі створювали благодійні фонди, за рахунок яких і здійснювали непрямий підкуп. Це робилося свідомо та системно», – сказав Голосу Америки аналітик кампанії ОПОРи Олександр Неберикут.

Громадські спостерігачі говорять, що цього року правопорушень більше, у порівнянні з попередніми саме через змішану систему голосування. Вона збільшує ризик фальсифікацій у порівнянні з пропорційною системою. Оскільки вона передбачає багато округів, то кожен голос – на вагу золота, натомість при пропорційній системі, купувати голоси просто не вигідно.

«Зараз використання адмінресурсу набуває небачених форм – але це було прогнозовано на всіх рівнях. Теж саме по підкупу – на рівні пропорційної системи він би не спрацював, тому що для того, щоб отримати один відсоток приросту, довелося б купити півтора мільйона голосів – це було б невигідно, а зараз – вигідно», – сказав Неберикут.

За офіційною версією, повернення до змішаної системи потрібно було, щоб кандидати наблизилися до виборців. Утім, представники громадської організації роблять висновок, спираючись на сьогоднішні дані правопорушень, що причина «стати ближчим до людей» була фальшивою відмовкою.

«Все відбувається формально в межах закону, але всі розуміють, що в українських умовах змішана система призводить до зловживань та до порушень, це тільки ілюстрація, що все правомірно», – сказав Неберикут.

У попередні роки, підкупом займалися всі, і це урівноважувало ситуацію, натомість цього року, з використанням адмінресурсу у значних масштабах, конкурувати не може ніхто, вважає Айвазовська. Найбільш показовим прикладом громадські спостерігачі називають програму «Народний бюджет», який хоча і формується з бюджетних коштів, але проводить агітаційної кампанії за Партію регіонів. Ідея у тому, що цей бюджет складається на основі наказів виборців тієї чи іншої адміністративної одиниці, але наголос ставиться, що реалізувати цей проект вдалося завдяки правлячій партії.
Громадські спостерігачі говорять, що цього року правопорушень більше, у порівнянні з попередніми саме через змішану систему голосування. Вона збільшує ризик фальсифікацій у порівнянні з пропорційною системою. Оскільки вона передбачає багато округів, то кожен голос – на вагу золота, натомість при пропорційній системі, купувати голоси просто не вигідно.

Найбільші побоювання спостерігачів зараз у тому, щоб вони змогли проконтролювати сам процес голосування та підрахунку голосів. В ОПОРі говорять, що у день голосування можуть шукатися формальні приводи, щоб не допустити їх спостерігачів до дільниць.

За цим ховаються дві загрози. У першому випадку, якщо будуть свідки, що спостерігач насправді перешкоджав голосуванню на виборчій дільниці, то його можуть змусити покинути приміщення. У другому випадку, спостерігача можуть видалити безпідставно, адже тоді, згідно закону, голосування на цій дільниці буде визнане недійсним.

«Все буде робитися формально в межах закону, а закон є такий що його можна інтерпретувати у різний двоякий спосіб, і тоді можна маніпулювати тим, що було у день голосування», – сказав Неберикут.

В ОПОРі говорять, що їх спостерігачі будуть контролювати підрахунок голосів у всіх областях України, а за допомогою швидкісного підрахунку голосів планують зафіксувати результати голосування близько двох мільйонів виборців.
XS
SM
MD
LG