Спеціальні потреби

Чи покращиться діалог України з Євросоюзом після виборів?


Парламентські вибори в Україні - рубікон у відносинах з іншими державами. Рівень їх демократичності безумовно впливатиме на рівень діалогу після виборів, заявляють європейські дипломати. Втім, за останнім дослідженням Інституту світової політики, кращими чи гіршими відносини “Україна-ЄС” після виборів аж-ніяк не стануть.

Експерти Інституту світової політики опитали понад 30 представників ЄС, які мають вплив на характер відносин з Україною, а також із європейськими експертами та журналістами, щоб визначити можливі сценарії розвитку відносин України з Європою після виборів.

“В цілому, те, що ми помітили при спілкуванні, що чіткого плану, як діяти з Україною після виборів - немає. Таке відчуття, що ЄС відкладає це рішення на останній момент”, – каже один із учасників проекту, перший заступник директора Інституту світової політики Сергій Солодкий.

Хоча, як зазначають аналітики, вже зараз зрозуміло, що вибори таки визнають демократичними. “Озвучується позиція, що якщо сама українська опозиція визнає вибори, беручи в них участь, то цілком логічним є таке визнання і з боку ЄС”, – йдеться у аналітичній записці. Але попри це “планка очікувань від виборів в Україні є вкрай низькою”.

“Чому в ЄС не хочуть говорити про подальший діалог з Україною після виборів? Вони залишають певне поле для маневру. Якщо зараз вони заявлять, що Угода про асоціацію буде підписана, то українська влада перестане докладати жодних зусиль”, – вважає Сергій Солодкий.

«В цілому, те, що ми помітили при спілкуванні, що чіткого плану, як діяти з Україною після виборів - немає. Таке відчуття, що ЄС відкладає це рішення на останній момент”
Сергій Солодкий

Директор Інституту світової політики Альона Гетьманчук переконана, що ЄС не має плану щодо України після виборів, бо “насправді Євросоюз немає нічого особливого запропонувати крім Угоди про асоціацію”.

На думку опитаних європейців, найбільш вірогідний сценарій розвитку відносин “Україна-ЄС” - “статус кво”, тобто відсутність якихось змін, навіть якщо вибори будуть прозорими та демократичними.

“Відносини не можуть насправді ще більше погіршитися. ЄС зробив достатньо, аби показати свою негативну реакцію, але водночас не готовий помістити Україну в ту ж категорію, що і Білорусь”, – йдеться у аналітичній записці.

“Діалог з Україною в Європі не є пріоритетом № 1”, – робить висновок Альона Гетьманчук.

За словами експертів, якими б не були майбутні вибори – діалог буде “кволим”. “Продовжиться технічна робота підготовки низки документів, вичитки Угоди про асоціацію профільними відомствами та переклад її на 22 мови”.

Щодо виборів, то Євросоюз продовжуватиме слідкувати за виборчою кампанією, днем голосування, а також і за поствиборчими процесами, - роблять висновок у Інституті світової політики. Але здебільшого “Україну залишать саму по собі”.
XS
SM
MD
LG