Актуально
- Голос Америки
Дональд Трамп залишив Білий дім і з почестями відлетів до Флориди
Під артилерійський салют та військові почесті від морських піхотинців, у середу зранку Дональд і Меланія Трамп, не чекаючи на інавгурацію новообраного президента Джо Байдена, вирушили з Білого дому до своєї нової оселі – маєтку у Флориді, куди вони відлетіли з авіабази Ендрюс у передмісті столиці.
"Це була велика честь, що випадає раз на життя, - сказав 45-й президент США журналістам перед Білим домом. - Це найкращі люди у світі, найкращий дім. Це були неймовірні чотири роки, ми досягли багато чого. Ми любимо американський народ, це було щось особливе, і я хочу попрощатись, але, сподіваюсь, це прощання не надовго й ми побачимось знову. Дуже дякую".
Перед тим, як востаннє сісти на «Борт номер один» як головнокомандувач, Дональд Трамп звернувся до нації та своїх прихильників, що прийшли підтримати президента на авіабазу Ендрюс.
На прощальній церемонії Дональд Трамп подякував американцям за довіру. Серед своїх найбільших досягнень на посаді він назвав відбудову війська, рекордну швидкість розробки вакцини від COVID-19 та відновлення економіки. Дональд Трамп сказав що залишає країну в чудовому стані, побажав новій адміністрації удачі, та натякнув що не зникає з американської політики.
"Я завжди боротимусь за вас, я спостерігатиму, слухатиму. І я скажу вам, що майбутнє нашої країни ще ніколи не було кращим. Я бажаю новій адміністрації величезного успіху. Думаю, у них все буде успішно, вони мають основу для того, щоб зробити щось неймовірне. Ми створили для них грунт, як ніколи гарний, попри найгіршу чуму, я би сказав, за сто років, із 1917 року. І попри це, ми зробили неймовірні речі. Ми не змогли б зробити це без вас, тож прощавайте. Ми вас любимо. І ми повернемось так чи інакше".
Як раніше повідомляв "Голос Америки", в останні години на посаді Дональд Трамп помилував свого колишнього радника Стіва Беннона, якого підозрювали у використанні для власних цілей пожертв на будівництво стіни на кордоні із Мексикою.
Загалом за останнім рішенням президента Трампа 73-х людей помилувано і ще в 70-м пом'якшено покарання. Окрім того, Трамп скасував один зі своїх перших указів, що забороняв колишнім посадовцям працювати лобістами протягом п’яти років з часу складання повноважень.
У вівторок ввечері Трамп оприлюднив своє останнє офіційне звернення до нації з Білого дому, де похвалився успіхами своєї команди й побажав удачі новій адміністрації. При цьому, відзначають американські медіа, 45-й президент США жодного разу не згадав ім'я новообраного президента - Джо Байдена.
Каденція 45-го президента США запам’ятається економічним добробутом до початку пандемії, призначенням трьох із дев’яти суддів Верховного суду, що мають консервативні погляди, суворою міграційною політикою. Його адміністрація визнала Єрусалим столицею Ізраїлю й вела торгову війну із Китаєм.
Дональд Трамп вперше зустрівся із північнокорейським диктатором Кім Чен Ином, вивів США з Іранської ядерної угоди, Паризької кліматичної угоди та Всесвітньої організації охорони здоров’я. Минулий буремний рік позначився пандемією, що забрала понад 400 тисяч життів американців, а на коронавірус захворів і сам Трамп, а також масовими протестами за расову рівність.
А от напад його прихильників на Капітолій два тижні тому став приводом до того, що Дональд Трамп став першим президентом в історії, якому Палата представників Конгресу двічі оголошувала імпічмент. Другий – за підбурювання нападу, перший – пов’язаний із буцімто тиском на президента України Володимира Зеленського, щоб Київ відкрив справу проти сина Джо Байдена Гантера, при цьому Трамп затримав військову допомогу Україні.
Водночас, адміністрація 45-го президента вперше дозволила Україні купувати смертоносну зброю. А попри начебто дружні відносини Трампа й Путіна на особистому рівні, а Вашингтон посилював санкції проти Москви й закріпив невизнання анексії Криму Росією.
Дивіться також: Агентство Reuters запитало зірок про першу справу, яку вони б зробили, якби їх обрали президентом
Всі новини дня
- Голос Америки
«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».
В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.
«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.
Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.
Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.
“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.
Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.
“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.
Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.
Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.
Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео
Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.
Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.
- Голос Америки
"Не маємо права на помилку". Костін про роботу українських прокурорів з розслідування воєнних злочинів РФ

Українська правоохоронна система має розслідувати безпрецедентну кількість воєнних злочинів РФ в Україні, однак попри навантаження прокурори повинні дотримуватись найвищих міжнародних стандартів, щоб притягнути винних до відповідальності.
Так в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки генпрокурор України Андрій Костін прокоментував звіт Української гельсінської спілки на основі анонімного опитування українських правоохоронців. Звіт виявив, що їм бракує навичок для розслідування воєнних злочинів: у половині справ про воєнні злочини не ведеться досудове розслідування, а також представники Нацполіції та Офісу генпрокурора в анонімному опитуванні скаржилися на велике навантаження та брак знань і ресурсів поміж інших чинників, які ускладнюють розслідування.
У відповідь Костін пояснив, що "ця величезна кількість (злочинів), звісно, потребує розслідування та притягнення до відповідальності. І ми маємо зробити це належним чином, тому що стандарт доказів дуже важливий.... ніхто не знає, коли збирає докази щодо щойно вчиненого злочину, чи цю справу передадуть до МКС".
Він підкреслив, що українська сторона у співпраці з МКС та іншими партнерами, окрім пріоритетних напрямків - злочинів агресії, геноциду, вбивств і катувань мирного населення, примусового вивезення українських дітей, також вперше розслідує екологічні чи кіберзлочини як воєнні злочини. "Створюючи нові практики, нам треба бути впевненими, що результати наших розслідувань заслуговуватимуть довіри на міжнародному рівні та будуть сприйняті міжнародним товариством як справжнє справедливе правосуддя. Це наша головна відмінність від держави-агресора", - додав він.
"Одним з елементів стратегії також є поєднання справ. Тому, коли ми розуміємо, наприклад, що кілька ракетних і безпілотних атак були здійснені, наприклад, одним підрозділом російської армії, ми можемо спробувати об’єднати ці випадки в один великий, тому що у цьому випадку нам буде легше встановити ланцюжок командування", - пояснив високопосадовець.
За словами генпрокурора, Київ співпрацює із міжнародними інституціями, а також із Міністерством юстиції США та Федеральним бюро розслідувань "не тільки з точки зору співпраці в конкретних справах, а й для нарощування потенціалу, також навчання наших прокурорів і слідчих, тому що ми підходимо до нових шляхів, і ми не маємо права на помилку".
Росія не визнає причетність до злочинів проти мирного населення попри наявність численних доказів і свідчень.
Форум