Спеціальні потреби

Самоспалення тибетців : що за ними стоїть?


Понад 110 тибетців підпалили себе з 2009-го року з метою протесту проти політики Китаю на їхній батьківщині. Більшість з тих, хто вчинив самоспалення, закликали до повернення Далай Лами та свободи тибетському народу. Китайська влада називає ці самоспалення не більш ніж вивертами Далай Лами та його послідовників з метою дестабілізувати ситуацію в Тибеті та очорнити програми з модернізації, які запроваджує уряд Китаю. Які ж причини цієї жахливої форми протесту?

У свідомості тибетців майже усе святе. Їхня культура співчуває та поважає усі форми життя, включно з рослинами та комахами. Але з 2009-го року тибетці почали вдаватися до найстрашнішої форми самогубства - самоспалення.

За словами Стівена Маршала з виконавчої комісії Конгресу США зі справ Китаю:

«Тибетці зараз дійшли межі, коли вони висловлюють свої почуття у найсильнішій формі, яка тільки їм доступна. Вони кажуть – я віддам своє життя, аби заявити, що не бачу майбутнього свого та свого народу як частини Китаю».

Масові протести, повстання та навіть збройні конфлікти між Тибетом та Китаєм тривають вже понад 60 років - з часу, коли Далай Лама, під тиском китайських військ, був змушений залишити Тибет. Останній широкомасштабний протест в Тибеті стався в 2008-му році, коли тибетці вкотре вимагали більші релігійні та культурні свободи та покладення кінця, як вони казали, тоталітарному контролю над життям тибетців з боку Китаю.

Церінг Весер, тибетський блоґґер, Пекін:

«З 2008-го року в цілому Тибеті, особливо в Лхасі, був фактично введений надзвичайний стан. За цих умов масові протести стали просто не можливі, тому що вони можуть бути моментально придушені».

27 лютого 2009 року молодий монах на ім’я Тапей вийшов наодинці на ринок в Нґаби і став першим тибетцем, що вчинив самоспалення. Свідки говорять, що китайська служба безпеки вистрілила в монаха кілька разів, коли той ще горів, після чого загасила вогонь та взяла його під арешт.

Розповідає далі тибетський письменник Дондуп Таші Рекджонг:

«Після захоплення Тибету Китаєм в 1959-му році і до тепер Китай намагався систематично руйнувати та нищити тибетську культуру, релігію, політику і так далі. Все це стало причинами для самоспалення тибетців».

Китайська влада звинувачує в підбурюваннях до самоспалення, як вони її називають, «кліку Далай Лами», а також - зовнішні сил, включно з Тибетською адміністрацією у вигнанні.
Тибетці зараз дійшли межі, коли вони висловлюють свої почуття у найсильнішій формі, яка тільки їм доступна. Вони кажуть – я віддам своє життя, аби заявити, що не бачу майбутнього свого та свого народу як частини Китаю.
Стівен Маршал

«Нещодавно кілька самоспалень тибетців сталося в самому Китаї. Аналізуючи ці випадки, стає зрозуміло, що все це справа рук кліки Далай Лами, які їх надихають та підбурюють», - заявив речник Міністерства закордонних справ Китаю Хун Лей.

Китайські офіційні ЗМІ зображують тих, хто вчинив самоспалення, як вразливу молодь з низькою самооцінкою. Розповідається, що в них були проблеми вдома чи у стосунках з однолітками. Також говориться, що на них вплинув … Голос Америки – звинувачення, яке ця медіа-організація відкидає. Сполучені Штати закликають Китай вирішити цю проблему шляхом переговорів з Далай Ламою.

Прес-секретар Держдепарптаменту Вікторія Нуланд каже, що Сполучені Штати хотіли б, аби ці акти самоспалення припинилися.

Згідно з ствердженнями очевидців, ті, хто вчиняє самоспалення, вже в обіймах полум’я, в останні хвилини свого життя, вигукують «Далай Лама повернись!» та «Ми хочемо свободи!» Щонайменше сто зі 110 людей, що вчинили самоспалення, у результаті померли. Лише одинадцятьох вдалося врятувати. Сотні людей, яких підозрюють у причетності до самоспалень, було затримано. Деяких засудили до довгих термінів ув’язнення.
XS
SM
MD
LG