Спеціальні потреби

Янукович передумав вимикати ТВі?


Янукович занепокоївся долею ТВі. Президент хоче з’ясувати, хто і чому вимикає незалежний телеканал. Ситуація склалася пікантна. Бо як стверджують на телеканалі, TВi вимикають за наказом самого президента.

Те, що у єдиного непідконтрольного владі каналу великі проблеми, глава держави помітив після повернення з конференції в Ялті, де зустрічався зі світовими лідерами. У понеділок 17-го вересня він звернувся до Нацради з питань телебачення і радіомовлення з проханням «терміново розібратися».

«Глава держави висловив своє занепокоєння щодо інформації про перешкоджання виходу в ефір та комерційній діяльності телеканалу. Віктор Янукович закликав Нацраду уважно розглянути всі заяви керівництва та співробітників ТВі щодо конфліктів із державними органами та комерційними структурами», – повідомила прес-служба президента.

"Заяву президента стосовно ТВі треба сприймати лише в тому сенсі, що він відхрестився від відповідальності за переслідування каналу. Тому я не маю сподівань, що проблеми ТВі щасливим чином вирішаться після втручання Януковича".
Сергій Таран
Нацрада відгукнулася і пообіцяла: проведе моніторинг провайдерів, які ретранслюють ТВі, і за два тижні доповість про результат. При цьому регулятивний орган категорично заперечив: вимикає не він. «Йдеться про суто господарський конфлікт», – запевнив голова Нацради Володимир Манжосов, слова якого цитує офіційний сайт президента.

У цей же день 17-го вересня Нацрада видала заяву, в якій назвала менеджерів ТВі «шантажистами», що «імітують ситуацію політичних переслідувань». Як наполягають у Нацраді, провайдери вимикають ТВі із мереж не тому, що їм наказують згори, а тому, що продукт ТВі не якісний.

«Керівництво каналу ТВі зробило ставку не на створення якісного телевізійного продукту, а спрямувало неабиякі сили й таланти авторського колективу на нескінченні скандали й відверті спекуляції, які профанують і дискредитують саму ідею свободи слова», – мовиться в заяві прес-служби Нацради.

Отож якими будуть результати перевірки, проведеної Нацрадою за дорученням президента, можна здогадатися вже зараз. На «щасливу розв’язку» на телеканалі, який вимкнули вже понад 80 кабельних операторів, не дуже сподіваються. Як вважає гендиректор каналу Микола Княжицький, президент Янукович зробив заяву про ТВі вимушено, під тиском міжнародної спільноти.

«Схоже, нині для Януковича важливо отримати легітимізацію виборчого процесу. Якщо канал закриють, а до того йдеться, – то легітимізацію буде отримати важко», – сказав Княжицький радіо «Свобода».

«Імітацією дії» назвав заяву Януковича щодо ТВі перший заступник голови парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації Андрій Шевченко.

«Це імітація дії. Тому що поки Янукович обіцяє щось зробити для ТВі – у цей самий час парламентська більшість голосує за вбивчий для вільних ЗМІ, абсолютно зухвалий закон про кримінальну відповідальність за наклеп. Я думаю, що і для України, і для Заходу давно стало зрозуміло, що треба звертати увагу не на слова, а на реальні дії Януковича і його команди», – сказав Шевченко «Голосу Америки».

Пов’язуючи заяву Януковича про ТВі з відвідинами Ялти, експерти нагадують: на минулорічній ялтинській конференції президент також багато чого пообіцяв європейським лідерам. Але слова залишилися словами. Тому й тепер сподівання на «гепі енд» після втручання президента нема, – сказав «Голосу Америки» директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран.

«Це фірмовий стиль президента Януковича. Він завжди намагається показати, що він відкритий і розуміє проблеми зі свободою слова, з громадянськими правами, а порушує їх хтось інший – депутати, органи прокуратури, хто завгодно, тільки не він сам. Тому заяву президента стосовно ТВі треба сприймати лише в тому сенсі, що він відхрестився від відповідальності за переслідування каналу. Тому я не маю сподівань, що проблеми ТВі щасливим чином вирішаться після втручання Януковича і додаткової перевірки. І так само не маю оптимізму, що будь-які «правильні слова», які навчився виголошувати президент, зможуть зарадити чіткій тенденції до згортання демократичних свобод в Україні», – сказав політолог.
XS
SM
MD
LG