Спеціальні потреби

Україна: переговори або здача зброї – що раніше?


Москва – Росія закликає українську владу вступити в переговори про припинення вогню, після того як сепаратисти на південному сході України відступили до двох основних міст, які вони контролюють – Донецька і Луганська.

Однак Київ обіцяє продовжувати свій наступ, заявляючи, що спочатку сепаратисти повинні скласти зброю.

Після того як урядова армія змусила сепаратистів покинути Слов’янськ, який був їх оплотом, вони встановлюють блокпости і зміцнюють загородження.

Несподіваний відступ сталвся після того, як президент України Петро Порошенко оголосив про закінчення десятиденного перемир’я і наказав військам взяти під контроль утримувану сепаратистами територію. При цьому раніше деякі групи сепаратистів відмовлялися дотримуватися режиму припинення вогню.

Євросоюз погрожує ввести нові санкції проти Росії, якщо вона не вживе додаткових зусиль щодо стримування сепаратистів.

Проте міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що його не хвилює загроза розширення санкцій. «Я вже, чесно кажучи, перестав стежити за тим, які домовленості приймаються в Євросоюзі, які призначаються терміни для нового розгляду чергових «чорних»,«сірих» або іншого кольору списків. Нас цікавить не це, а необхідність терміново припинити кровопролиття», – заявив глава російського МЗС в ході візиту до Словенії у вівторок.

У свою чергу міністр закордонних справ України Павло Клімкін не виключив можливості переговорів про припинення вогню, пославшись на дискусії, які йдуть між представниками України, Росії і сепаратистів за посередництва ОБСЄ.

За словами Клімкіна, українській стороні потрібен послідовний чіткий сигнал, у тому числі з боку Росії, що сепаратисти готові обговорювати двостороннє припинення вогню. Тристороння контактна група, сказав він, робить все можливе, щоб продовжувати цей досить складний діалог заради порятунку життя людей.

Однак українська влада хоче, щоб спочатку сепаратисти склали зброю, значна частина якої, за заявами Києва, потрапила до них з Росії.

Відступ сепаратистів після кількох місяців протистояння також надихнуло Київ. Але, на думку деяких аналітиків, Слов’янськ мав стратегічне значення тільки в тому випадку, якщо Росія планувала повномасштабне вторгнення в Україну.

«Після того як Володимир Путін вирішив, як я думаю, офіційно не вторгатися в Україну, а діяти тільки через сепаратистів і партизанські групи, надавати їм різні форми підтримки, Слов’янськ втратив своє значення, – говорить засновник і директор московського Інституту національної стратегії Станіслав Бєлковський. – Тому всі сили сконцентрувалися в Донецьку і Луганську. – А президент Порошенко вже заявив, що ці міста бомбити не будуть».

Політологи погоджуються, що припинення вогню відповідає інтересам як України, так і Росії, хоча Москва хоче, щоб воно було тривалим, оскільки в цьому випадку вона отримає більше важелів впливу.

Однак багато хто погоджується, що якщо припинення вогню не буде досягнуто найближчим часом, підвищується ймовірність, що Росія може піти на більш пряме втручання за участю своїх збройних сил, щоб запобігти краху повстання.

Військовий оглядач «Нової газети» Павло Фельґенгауер каже, що президент Володимир Путін може вирішити діяти до настання поганої погоди і до ротації військ.

«Прямо зараз, починаючи з 13-14 липня і десь до середини вересня – найнебезпечніший час, коли у Росії є потенціал для вторгнення і потрібне тільки політичне рішення», – говорить він. За словами Фельґенгауера, Росія може зважитися на польоти своїх військових літаків над Донбасом, щоб застерегти Київ від нових дій проти сепаратистів.

«Ясно, що без повітряної підтримки навіть за допомогою важкого озброєння не можна підтримувати військовий баланс в поточній обстановці, – говорить він. – Тому останнім кроком перед безпосереднім вторгненням з повномасштабною миротворчою операцією є використання російських ВПС. Думаю, це цілком ймовірно, але не зараз, а наступного тижня».

Але подібні агресивні військові маневри приведуть до закликів про введення нових санкцій проти Росії, які вже зіштовхують її економіку до рецесії.

XS
SM
MD
LG