Спеціальні потреби

Головування Італії в ЄС. Чого очікувати Україні?


Рим – Італія приступила до головування в Раді Євросоюзу зі стабільним та популярним урядом Маттео Ренці. Оголосивши запровадженням реформ у своїй країні, італійський прем’єр має не менш абмітні плани реформувати увесь Євросоюз. «Або Європа зміниться, або вона не врятується», – заявив Ренці. Прагнучи «нової Європи», Італія чітко окреслила пріоритети свого семестру: економічне зростання, боротьба із безробіттям, незаконною міграцією та перегляд економічної політики спільноти. Яке місце матиме Україна у цій «новій Європі»? Чи можливе відновлення діалогу Росія-ЄС за час головування Італії? Офіційно про це не йдеться. Деякі аналітики припускають, що для Рима це будуть неназвані пріоритети у сфері зовнішньої політики Євросоюзу.

Маттео Ренці

Італію охопила «ренціманія», іронізують західні журналісти. Харизматичний, амбітний, енергійний прем’єр Маттео Ренці переживає пік популярності в країні. Він також несе на собі відповідальність лідера найпопулярнішої у Європі партії. Його ліва Демократична партія здобула переконливу перемогу на останніх виборах до Європарламенту, понад 40 відсотків голосів.

У Європарламенті італійські демократи мають найчисельнішу фракцію. Тому, не зважаючи на молодий вік і відносно невеликий досвід у політиці, 39-річний прем’єр Маттео Ренці почувається доволі впевнено, щоб вимагати підтримки від європейських лідерів «змінити обличчя стомленої і нудної Європи».

«Ми повинні дати чіткий месидж щодо необхідності змін у Європі. Якщо Європа не зміниться, це буде проблема. Проблема більше для Європи, ніж для Італії. Але якщо ці зміни не зробить перша партія Європи (Демократична партія Італії), то цих змін не зробить ніхто. Тож, берімо на себе цю відповідальність»,заявив глава уряду Ренці.

Шлях до «нової Європи»

Не секрет, що Італія, як будь-яка інша країна ЄС, за період головування намагатиметься просувати власні інтереси та посилити свій міжнародний імідж. На Апеннінах нагальними є питання економічного зростання та безробіття, особливо серед молоді та жінок. Показники ВВП все ще свідчать про застій економіки. Зовнішній борг країни так і залишається на рівні 130 відсотків. З-поміж населення рівень безробіття перевищив середньоєвропейський показник й сягнув 12,6 відсотка. Серед молоді приблизно кожний другий без роботи. При цьому Рим вимагає відійти від політики суворої економії, яку диктує Берлін. Щоб стимулювати економічне зростання, потрібна нова політика підтримки малого і середнього бізнесу, вважають в італійському уряді.

«Економічне піднесення потрібне Європі, а не Італії. Без економічного зростання Європа не має майбутнього. Це не є проблема окремої країни», – наголосив прем’єр Ренці, презентуючи у Європарламенті програму головування.

Інша болюча тема для Італії – незаконна масова міграція. Рим давно нарікає на брак політичної, фінансової і технічної підтримки з боку ЄС стосовно регулювання напливу африканських біженців. Тож, одним з головних завдань МЗС Італії у рамках головування в ЄС буде налагодження співпраці із владою Лівії, звідки вирушають тисячі мігрантів до берегів Сицилії.

Серед пунктів програми щодо «нової Європи» також ідеї формування банківського та енергетичного союзів, протистояння кліматичним змінам та зміцнення зовнішньої політики ЄС. Як прогнозують експерти, італійські наміри про створення Федеральних Штатів Європи на основі ЄС буде важко просувати. Адже підсумки травневих виборів до Європарламенту посилили роль антиєвропейських партій і деякі з них, як ось британська UKIP, взагалі обіцяють вийти з ЄС.

Україна на порядку денному

Євген Перелигін

Водночас саме проєвропейська налаштованість чинного уряду Італії та його популярність серед населення вселяє українським дипломатам надію на прогрес у багатьох сферах співпраці як у рамках ЄС, так і на рівні двосторонніх відносин.

Уряд Ренці зобов’язаний просувати ідею інтеграції як в середині ЄС, так і з тими, хто готовий до цієї інтеграції. Йдеться передусім про Україну
Євген Перелигін

«На європейських виборах в Італії було найменше євроскептиків, більшість виступила за євроінтеграцію. Тому уряд Маттео Ренці, думаю, просто зобов’язаний просувати ідею інтеграції як в середині ЄС, так і з тими, хто готовий до цієї інтеграції. Йдеться передусім про Україну», – вважає посол України в Італії Євген Перелигін.

Щодо процесу розширення кордонів ЄС, для Рима більш пріоритетними є західні країни Балканського півострова і навіть Туреччина.

Формально у презентаційних документах італійського семестру ні Україна, ні Росія не згадуються. Однак у презентаційних промовах українська тема серед провідних.

Формально у презентаційних документах італійського семестру ні Україна, ні Росія не згадуються. Однак у презентаційних промовах українська тема серед провідних.

Пріоритетом буде і робота щодо імплементації Угод про асоціацію з ЄС, підписаних з Україною, Грузією та Молдовою
Федеріка Моґеріні

«Цими днями і, певно, наступні півроку наші зусилля будуть спрямовані на припинення вогню (на сході України) і пошук шляхів взаєморозуміння між сторонами, щоб зменшити ескалацію насильства. Ми також будемо супроводжувати Україну в реалізації конституційних та економічних реформ. Пріоритетом на ці 6 місяців буде і робота щодо імплементації Угод про асоціацію з ЄС, підписаних 27 червня з Україною, Грузією та Молдовою», – повідомила міністр закордонних справ Федеріка Моґеріні на засіданні парламентської комісії.

В українсько-російському конфлікті Рим займає хай і обережну, але не проросійську позицію, зауважують оглядачі. Італія завжди відстоювала територіальну цілісність України та підтримувала заяви «Групи семи» з осудом російської агресії в Україні. Це при тому, що Апенніни мають давні тісні відносини з Росією у багатьох сферах, а саме економічної та енергетичної співпраці.

За висновками аналітиків, власне захист національних економічних інтересів стримує керівництво Італії від різких кроків проти Росії. Йдеться про третій етап санкцій, якими ЄС так довго погрожує Кремлю. «Ми не проти санкцій, – кажуть в Римі, – але краще, щоб їх не було».

«Санкції – лише інструмент тиску, це не результат, якого слід досягти. Справжнє вирішення конфлікту полягає не в запровадженні санкцій, а в пошуку діалогу. Це важливо не лише для майбутнього України, а й для відносин між ЄС та Росією. І ми зосереджуємо роботу саме у цьому напрямку», – пояснила глава італійської дипломатії Федеріка Моґеріні.

Стриману позицію уряду місцеві оглядачі пояснюють тим, що у разі нових санкцій Росія стане ще більш небезпечною і причинить більше горя, насамперед Україні. Замість того, щоб карати Росію, Захід повинен активніше допомагати Україні, вважає оглядач газети Corriere della Sera Франко Вентуріні.

Припустимо, що економічна ситуація в Росії погіршується і Путін буде повалений... Хтось думає, що за ним є демократичні ліберали? Це абсолютно не так
Франко Вентуріні

«Припустимо, що економічна ситуація в Росії погіршується і Путін буде повалений... Хтось думає, що за ним є демократичні ліберали? Це абсолютно не так. Хто добре знає Росію, гарно усвідомлює, що після Путіна можуть прийти ще гірші. Є можливість нового лідера більш націоналістичного. Тож, я не бачу сенсу топити Росію. Санкції можуть бути, але не дуже жорсткі. Бо душити Росію, значить давати більше впливу Китаю (конкурент США та ЄС) і мати більше націоналістів у Кремлі», – зазначив Радіо Свобода експерт Франко Вентуріні.

На його думку, головуючи в ЄС наступні півроку Італія не зможе грати першу скрипку у подоланні розбіжностей між Києвом та Москвою. Роль Рима полягатиме не в лідерстві, а в посередництві між позиціями 28 країн ЄС. Серед них, відомо, немає консенсусу щодо відносин з Росією у світлі українсько-російського конфлікту.

За даними дипломатів, чекаючи позитивних новин із Донбасу, італійці таки прагнуть з’ясувати, чи найближчим часом буде хоч мінімальна можливість відновити стратегічний діалог між ЄС та Росією. У пошуку сприятливих обставин для примирення міністр закордонних справ Італії вирушає із першими закордонними візитами до Києва 7-8 липня, а згодом до Москви.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG