Спеціальні потреби

Міжнародна спільнота визначається щодо військового втручання в Сирії


Ситуація в Сирії є сьогодні головною темою міжнародної політики.

Команді іспекторів ООН таки вдалося провести інспекцію у пригороді Дамаска, де за повідомленням, минулої середи була застосована хімічна зброя. По дорозі на місце події, автоколону ООН розстріляли снайпери. Ніхто не постраждав, ніхто не взяв відповідальності за обстріли.

Водночас в Йорданії триває зустріч високопосадовців армії США, Великобританії та їхніх союзників, на якій розглядаються варіанти дій у разі, якщо інспектори доведуть факт застосування хімічної зброї сирійським урядом.

Незважаючи на снайперську атаку, у результаті якої було пошкоджено автомобіль, команда інспекторів ООН прибула в околиці Дамаска. Тут вони зустрічаються з жертвами, збирають зразки крові, сечі та ґрунту, аби встановити наявність отруйних речовин.

«Ми всі бачили жахливі кадри по телевізору та в соціальних медіа. Зрозуміло, що це був значний та жахливий інцидент. Ми зобов’язані діяти заради родин жертв. Усі в Сирії зацікавлені в тому, щоб встановити правду. Увесь світ мусить бути занепокоєний через будь-яку загрозу застосування хімічної зброї. І саме тому світ уважно спостерігає за Сирією», - заявив генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун.

Фахівці кажуть, що збирання зразків мало початися протягом перших трьох днів з часу виникнення підозри щодо газової атаки. Утім, інспектори дісталися до деяких районів тільки зараз, на п’ятий день. Лише у неділю уряд Сирії та ООН досягли домовленості щодо проведення експертизи. Протягом всього цього часу околиці Дамаска, де, ймовірно, застосовувалася хімічна зброя, утримувалися повстанцями, але їх масовано обстрілювали урядові сили.

Міністр закордонних справ Великобританії Вільям Гейґ каже, що необхідно реалістично дивитися на те, чого зможе досягти команда ООН:

«Вони, звичайно, важко працюватимуть, але це факт, що чимало доказів вже могли бути знищені через артилерійське бомбардування. Інші докази могли зникнути під плином часу, а ще дещо могло бути навмисно зіпсовано. Ми мусимо визнати, що ці докази можуть бути дискредитовані».

Ще одна проблема полягає у тому, що, навіть, якщо інспектори доведуть, що хімічні атаки сталися, питання хто застосовував хімічну зброю залишиться відкритим. Уряд Сирії та повстанці звинувачують в атаках один одного.
Адміністрація США уникає чіткої відповіді щодо того, на кого вони покладають відповідальність за газові атаки. У той же час газета Нью-Йорк Таймс, з посиланням на високопосадовця американського уряду пише, що в урядових та розвідувальних колах США існує мало сумнівів у тому, що хімічну зброю застосовув саме уряд Асада проти цивільного населення. У понеділок міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіус заявив, що для нього відповідальність за хімічну атаку Асада є очевидною:

«Сталося масове вбивство хімічною зброєю. І відповідальність Башара Асада є очевидною. Мусить бути реакція».

За його словами, Франція готова діяти за різними сценаріями, окрім одного – нічого не робити. Подібну заяву зробив і прем’єр-міністр Австралії Кевін Радд:
Ми зобов’язані діяти заради родин жертв. Усі в Сирії зацікавлені в тому, щоб встановити правду
Пан Ґі Мун, генеральний секретар ООН

«Усі показники вказують на те, що в застосуванні хімічної атаки брав участь уряд. Але зараз ми ще не маємо усіх доказів, аби досягти остаточного висновку. Таким чином, тягар доведення лежить на уряді. Вони мусять довести, що вони не є відповідальними за жахливе масове вбивство трьохсот п’ятдесяти чоловік, жінок та дітей. Ви бачили ці кадри. Я бачив ці кадри – від них перевертається все в середині. Три тисячі шістсот осіб постраждали. Це ж 2013 рік!».

Радд чітко заявив, що Австралія готова брати участь у міжнародній відповіді, аби покарати винних, якщо їхня провина буде доведена. Вперше про свою можливу підтримку військовим діям в Сирії заявив і німецький уряд. Речник німецького канцлера Штеффен Зайберт сказав, що у разі, якщо інспектори ООН доведуть, що урядові сили атакували своїх противників за допомогою хімічної зброї, винні мусять бути покарані.

Тим часом високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон заявила, що рішення щодо застосування військової сили в Сирії ще не прийнято, але блок розглядає усі варіанти.

Особливу позицію сьогодні займає Китай та Росія. Кремль звинуватив Захід в істерії та попередив, що будь-яке застосування зброї проти Дамаска буде серйозним порушенням міжнародного права. Через позицію Росії та Китаю розділеною залишається і Рада Безпеки ООН.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG